Nasze zabezpieczenia dla aptek

Bezpieczeństwo od 150 lat. Ponad 200.000 klientów na całym świecie.

Bezpieczeństwo w aptekach

Rozwiązania zabezpieczeń dla aptek

Apteki muszą spełniać stosunkowo wysokie standardy bezpieczeństwa. Muszą składować środki znieczulające, chronić przed niepowołanym dostępem dokumenty i dane osobowe i zabezpieczać względnie wysokie zasoby gotówki.

Przestrzeganie wytycznych ustawowych

W przechowywaniu środków odurzających w aptekach obowiązują regulacje prawne, w szczególności:
– Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki z dnia 18 października 2002 r. (Dz.U. Nr 187, poz. 1565),
– Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje z dnia 11 września 2006 r. (Dz.U. Nr 169, poz. 1216) tj. z dnia 28 października 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 1889),
– Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki z dnia 30 września 2002 r. (Dz.U. Nr 171, poz. 1395).

Jesteśmy ekspertami Twojej branży

Nasze propozycje dla Twojej apteki to:

  • sejfy na środki znieczulające,
  • antywłamaniowe sejfy ognioodporne,
  • drzwi pancerne i pomieszczenia sejfowe (inaczej skarbcowe),
  • sejfy wrzutowe na gotówkę.

Nasze rozwiązania w praktyce

Sejfy HARTMANN na środki odurzające
Profesjonalne przechowywanie środków znieczulających

Nasze sejfy na środki odurzające są skonfigurowane specjalnie dla potrzeb aptek. Odpowiadają wytycznym niemieckiego Federalnego Instytutu Lekarstw i Produktów Medycznych (BfArM) i są dostępne w licznych rozmiarach i wariantach.

Zależnie od potrzeb sejfy na środki znieczulające mogą być wyposażone w półki (również wysuwane) albo szuflady na leki. W naszym asortymencie znajdują się też modele specjalne do zabudowy w szafach modułowych.

Wytyczne zabezpieczeń dla aptek –
bezpieczne składowanie środków odurzających

Zgodnie z cytowanymi przepisami „produkty lecznicze i wyroby medyczne muszą być przechowywane w aptece w sposób gwarantujący zachowanie ustalonych dla produktu leczniczego lub wyrobu medycznego wymagań jakościowych i bezpieczeństwo przechowywania.”

Wymagania jakościowe
Wymagania jakościowe dotyczą pomieszczeń w których produkty lecznicze i wyroby medyczne są przechowywane, a zatem muszą one być czyste, suche, odpowiednio wentylowane i zabezpieczone przed działaniem promieni słonecznych.

Bezpieczeństwo przechowywania
Środki odurzające i substancje psychotropowe
powinny być przechowywane w aptece w sposób zabezpieczający je przed kradzieżą, podmianą oraz zniszczeniem. Należy je więc przechowywać w odpowiednio zabezpieczonych pomieszczeniach, w zamkniętych metalowych szafach lub sejfach przymocowanych w sposób trwały do ścian lub podłóg pomieszczenia, co ważne – w miejscu niedostępnym dla pacjentów.

 

Wyposażenie apteki
W związku z powyższym apteka musi być wyposażona w urządzenia umożliwiające prawidłowe przechowywanie produktów leczniczych i wyrobów medycznych w sposób zabezpieczający je przed zakurzeniem i zabrudzeniem, czyli m. in.:

szafy ekspedycyjne zamykane do wysokości co najmniej 60 cm od podłogi;
szafy magazynowe zamykane lub regały;
szafy lub kasety przeznaczone do przechowywania środków odurzających i substancji psychotropowych zabezpieczone zgodnie z polskimi normami dotyczącymi zabezpieczeń antywłamaniowych.

Ponadto należy dodać, że leki muszą być przechowywane w odpowiedniej wilgotności i temperaturze. Nasze szafy i sejfy można zatem wyposażyć w termostaty. Możemy też zaoferować sejfy i szafy z mikroklimatyzatorami.

Konsekwencje prawne Podmiot prowadzący aptekę nie uzyska zezwolenia bez odpowiedniego wyposażenia, a w przypadku braku odpowiednich urządzeń do przechowywania może utracić zezwolenia (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z siedzibą w Warszawie z dnia 19. września 2007 r., sygn. akt VII SA/Wa 323/07).

Zgodne z przepisami sejfy na środki odurzające i substancje psychotropowe
we wszystkich wielkościach i wariantach

Sejfy HARTMANN na środki odurzające zapewniają zgodne z prawem składowanie środków znieczulających w aptekach publicznych i szpitalnych oraz przedsiębiorstwach farmaceutycznych. Z reguły chodzi tu o certyfikację według normy polskiej PN-EN 1143-1.

Sejfy do zabezpieczenia przedmiotów wartościowych -
ochrona przed kradzieżą i ogniem

Ważne dokumenty biznesowe, jak umowy, recepty, ewentualnie dane klientów i akta osobowe, ale także przychody dzienne i bilon powinny być zabezpieczone przed nieuprawnionym dostępem i kradzieżą. HARTMANN TRESORE proponuje certyfikowane według normy PN-EN 1143-1 antywłamaniowe i ognioodporne sejfy  w licznych rozmiarach i klasach odporności.

Zależnie od wielkości Twojej apteki warto rozważyć też zabezpieczenie niektórych pomieszczeń drzwiami pancernymi. Uniemożliwiają one dostęp do całych pomieszczeń, w których np. składujesz środki znieczulające, dokumenty czy inne rzeczy wartościowe.

Sejfy wrzutowe –
bezpieczne zarządzanie gotówką

Ochrona przed napadem i zarządzanie gotówką mają w aptekach duże znaczenie z uwagi na ich stosunkowo wysoki wpływ gotówki. Specjalnie opracowane sejfy depozytowe umożliwiają szybkie i łatwe zabezpieczenie nadmiaru gotówki w kasie również podczas bieżącego działania placówki. Pracownicy mogą wrzucić gotówkę lub inne przedmioty wartościowe przez szufladę albo szczelinę w sejfie bez konieczności otwierania go. Do chwili pobrania depozytu przez osobę upoważnioną, np. właściciela, jest on zabezpieczony przed wyjęciem we wnętrzu sejfu.

Nasze patenty bezpieczeństwa
w Twojej aptece

Jakiego sejfu na środki odurzające potrzebujesz? Pomożemy Ci znaleźć właściwy sejf do Twojej apteki. Modele standardowe naszych sejfów są dostępne w różnych wielkościach, wersjach wyposażenia i z różnymi zamkami.

W razie indywidualnych preferencji chętnie stworzymy dla Ciebie rozwiązanie  w pełni dopasowane do Twoich potrzeb. Możemy także doradzić Ci na miejscu.

Po prostu skontaktuj się z nami:

telefon +48 22 850 4045

e-mail [email protected].

Nasza aktualna
broszura z sejfami na środki odurzające

Cały nasz asortyment sejfów na środki odurzające znajdziesz w aktualnej broszurze.

Duży wybór sejfów do przechowywania przedmiotów o znacznej wartości i drzwi pancernych zamieściliśmy w katalogu ogólnym.