Bezpieczeństwo w domu – sprawdź nasze rady

Bezpieczeństwo od 150 lat. Ponad 200.000 klientów na całym świecie.

Bezpieczeństwo w domu – sprawdź nasze rady

Dom to miejsce, które powinno być ciepłą oraz bezpieczną przystanią. Miejscem odpoczynku od trudów dnia codziennego, a także przestrzenią, gdzie możemy trzymać ważne rzeczy i przedmioty, jak pieniądze, dokumenty, sprzęty elektroniczne, pamiątki rodzinne czy dzieła sztuki. Niestety, istnieją ludzie, którzy nie mają poszanowania dla własności prywatnej i poszukują łatwych sposób wzbogacenia się, chociażby poprzez włamania. To dlatego warto zadbać o odpowiednią ochronę domu i mienia. W tym celu opłaca się podążać za kilkoma wskazówkami.

1. Zabezpieczenie okien

Włamanie się poprzez wejście przez okno to jedna z najpopularniejszych technik wśród oszustów, zwłaszcza, że w ostatnim czasie producenci okien stawiają na możliwość ucieczki poprzez nie na wypadek pożaru. To ułatwia sprawę włamywaczom. Pierwszą i podstawową kwestią jest więc każdorazowe zamykanie okien na czas naszej nieobecności. Ważne jest również, by okna wykonane były ze wzmacnianego szkła, zwłaszcza te znajdujące się na parterze, a więc łatwo dostępne. Warto także monitorować i usprawniać sposób działania zamków. Jedną z podstawowych zasad bezpieczeństwa jest też niepozostawienie cennych przedmiotów na parapecie okna.

2. Odpowiednie oświetlenie

Część włamań dokonywanych jest wieczorami i nocą, gdyż ciemność zapewnia złodziejom dodatkową ochronę. Podczas naszej nieobecności w domu, warto więc zostawić włączone światło. W tym celu można np. zainwestować w żarówki energooszczędne, których użyjemy każdorazowo przed wieczorem wyjściem.  

3. Zabezpieczenie drzwi

Włamywacze często dostają się do wnętrza poprzez otwarcie drzwi. Powinny być więc one wykonane ze stabilizujących materiałów. Warto pamiętać, że solidna musi być również rama drzwiowa. Ponieważ włamywacze często usiłują otworzyć zamki do drzwi, należy zainwestować w solidny zamek, który będzie przeciwdziałać próbom wyważenia drzwi, a także wkładkę, która utrudni lub wręcz uniemożliwi odblokowanie zamka. Wejście poprzez drzwi najłatwiejsze jest poprzez użycie klucza - nie warto więc zostawiać go w pobliżu, np. pod donicą lub wycieraczką.

4. Otoczenie domu

Faktem jest, że złodzieje często wykorzystują do włamania to, co znajdą w otoczeniu domu. Należy więc trzymać w zamkniętej szopie lub garażu narzędzia i maszyny. Zachętą dla złodzieja mogą być także drzewa w pobliżu ogrodzenia, dlatego dobrze jest przemyśleć, jak chcemy zagospodarować przestrzeń wokół domu.

5. Alarm domowy

Jedną z najprostszych i najskuteczniejszych metod zabezpieczenia domu jest inwestycja w system alarmowy. Już sama informacja, że nieruchomość jest w ten sposób chroniona, odstrasza potencjalnego złodzieja.  Jeśli jednak dojdzie do włamania... Profesjonalny włamywacz może wejść do naszego domu, nawet jeśli był on solidnie zabezpieczony. Na ten wypadek warto trzymać wyjątkowo cenne przedmioty, dokumenty i większe ilości pieniędzy w sejfach domowych. Można także rozważyć opcję ubezpieczenia się od kradzieży z włamaniem.