Posiadanie broni i jej przechowywanie – jakie są wymogi?

Bezpieczeństwo od 150 lat. Ponad 200.000 klientów na całym świecie.

Posiadanie broni i jej przechowywanie – jakie są wymogi?

W domu może znajdować się wiele rzeczy – również broń. Jednak nie każdy może ją posiadać. Jeśli więc chcesz zdobyć pozwolenie (lub już je posiadasz) warto dowiedzieć się, jakie obowiązki się z tym wiążą. Zarówno posiadanie broni, jak i jej przechowywanie jest ustalone przez konkretne przepisy. Co warto wiedzieć?

Kto może się ubiegać o pozwolenie na broń?

Chcąc nosić broń, używać jej i ją przechowywać, trzeba spełnić parę wymogów określonych przez Ustawę o broni i amunicji z dnia 21. maja 1999 r.. Określono tam kilka warunków, które są podstawą do uzyskania pozwolenia. Wniosek może zostać rozpatrzony pozytywnie, jeśli:

• ukończyłeś 21 lat;
• Twoim stałym miejscem zamieszkania jest Polska;
• posiadasz pełną zdolność do czynności prawnych;
• posiadasz orzeczenie lekarskie i psychologiczne potwierdzające zdolności fizyczne i psychologiczne;
• uzyskasz opinię Komendanta Komisariatu Policji (odpowiadającego miejscu zamieszkania);
• nie byłeś skazany za przestępstwo prawomocnym orzeczeniem sądu.

Odpowiednie zabezpieczenie

Uzyskanie pozwolenia nie kończy się na zakupie broni. Kolejnym elementem, o jaki należy zadbać, jest zapewnienie bezpieczeństwa. Broń nie może być dostępna dla osób niepowołanych. Nie tylko ze względu na zdrowy rozsądek – jest to obowiązek wynikający z art. 32 Ustawy o broni i amunicji. Określa ona również wymogi, jakie musi spełniać odpowiednie zabezpieczenie. Zastosowanie się do nich jest niezwykle ważne. Policja ma prawo sprawdzić sposób przechowywania broni. Zastosowanie się do wszystkich wymogów jest najlepszym sposobem na uniknięcie nieprzyjemności. Jednym z doskonałych zabezpieczeń dla broni są sejfy.

Zasady przechowywania broni

Pierwszym elementem, na jaki wskazują przepisy, jest odporność na włamanie spełniająca wymagania minimum klasy S1 wg normy PN-EN 14450. Ponadto taki sejf musi być wyposażony w specjalny certyfikat (np. tabliczka), potwierdzający jakość zabezpieczeń. Broń znajdująca się wewnątrz musi być rozładowana.

Warto zwrócić uwagę, że sejfy klasy S1 są to bardzo proste konstrukcje, nie zapewniające dobrej ochrony antywłamaniowej. Jeśli więc broń jest wyjątkowo cenna lub oprócz broni zamierzamy w sejfie przechowywać cenne przedmioty, należy rozważyć zakup szafy/sejfu o wyższej klasie antywłamaniowej. Mogą to być np. klasy S2 wg PN-EN 14450-1, 0, I, II lub wyższe według normy PN-EN 1143-1. 

Również warto zwrócić uwagę na sposób zamknięcia sejfu. Posiadając urządzenie zamykane kluczykiem, należy zwrócić uwagę na odpowiednie schowanie kluczyka – nie może znajdować się on w miejscu łatwo dostępnym. W wypadku sejfów z zamkiem elektronicznym kod otwarcia może znać tylko i wyłącznie uprawniona osoba. Z kolei całkowitą dowolność pozostawiają przepisy w zakresie usytuowania sejfu. Dzięki temu można go umieścić w dowolnym miejscu domu lub miejsca pracy, może być wmurowany w ścianę lub całkowicie wolnostojący. Spełnienie wszystkich wymogów posiadania broni już od samego początku będzie gwarancją spokojnego jej używania oraz kolekcjonowania.