Szafy i sejfy ognioodporne – kiedy trzeba zainwestować?

Bezpieczeństwo od 150 lat. Ponad 200.000 klientów na całym świecie.

Szafy i sejfy ognioodporne – kiedy trzeba zainwestować?

Chcąc zapewnić pełne bezpieczeństwo dla ważnych dokumentów lub cennych pamiątek, nie wystarczy zabezpieczyć ich przed kradzieżą. Mogą zostać zniszczone również przez pożar lub podpalenie. Kiedy warto postawić na taką ochronę?

Ryzyko nadal występuje

Chociaż groźba pożaru może wydawać się mało realna, ryzyko nadal istnieje. Prawdą jest, że cały czas pożary się zdarzają - zarówno w firmach, jak i domach prywatnych. W takiej sytuacji znaczna większość posiadanych rzeczy ulega zniszczeniu. Jest to ogromna strata, szczególnie jeśli straci się również ważne dokumenty firmowe lub dane, cenne pamiątki rodzinne lub inne wartościowe rzeczy. Chcąc zabezpieczyć najbardziej wartościowe przedmioty warto zawczasu zadbać o umieszczenie ich w szafach lub sejfach ognioodpornych.

Co trzeba koniecznie chronić przed ogniem?

Ogromnie ważne jest bezpieczne przechowywanie dokumentów, których utrata wiąże się z ogromnymi konsekwencjami. Jako przedmioty łatwopalne muszą być przechowywane w szafach ognioodpornych. Dotyczy to głównie ważnych dokumentów firmowych, akt (np. notarialnych), umów, kontraktów i wielu innych. Z tego względu praktycznie w każdym biurze powinna się znaleźć chociaż jedna szafa ognioodporna.

Przed pożarem i kradzieżą powinny być również chronione nośniki danych. Wysoka temperatura łatwo zniszczy wszelkie przechowywane w ten sposób informacje. Kopie zapasowe, dane użytkowników itp. – utrata ich może łatwo sparaliżować pracę przedsiębiorstwa lub przynieść negatywne skutki dla pracowników. Sejfy ognioodporne są doskonałą ochroną zarówno magnetycznych, jak i optycznych nośników informacji.

Mądrym posunięciem będzie również ognioodporna ochrona amunicji. Osoby posiadające broń wiedzą, że amunicja nie musi być przechowywana w sejfie. Jednak warto przemyśleć ewentualne ryzyko oraz konsekwencje, jakie przyniósłby zapłon amunicji podczas pożaru. Zdecydowanie lepiej zainwestować w odpowiednio zabezpieczony sejf ognioodporny i umieścić w nim zarówno broń, jak i amunicję.

Jeśli chodzi o domy prywatne, warto rozważyć inwestycję w szafę ognioodporną. W razie sytuacji losowej ochroni ona najcenniejsze przedmioty, pamiątki rodzinne, papiery wartościowe oraz gotówkę i dokumenty, co może znacznie pomóc radzić sobie po takiej katastrofie. Chociaż taki wydatek może wydawać się zbędny, to będzie nieocenioną wartością  podczas pożaru. Lepiej zawczasu odpowiednio się zabezpieczyć niż później żałować. Tym bardziej, że współczesne szafy i sejfy ognioodporne bez problemów zniosą ogień nawet przez dwie godziny.