Zmiana kodu w sejfie

Tak ustawisz swój zamek elektroniczny.

Zmiana kodu w sejfie z zamkiem elektronicznym jest ważną operacją, którą trzeba wykonywać dokładnie. Poniżej opisujemy ogólnie, jak zmienia się szyfr w elektronicznym zamku sejfowym. Jeśli wiesz, w jaki zamek jest wyposażony Twój sejf, to możesz od razu zajrzeć do odnośnej instrukcji obsługi dołączonej do sejfu lub pobranej z działu Serwis naszej strony internetowej.

Podstawowe informacje
o zmianie kodu w sejfie

Sejfy z elektronicznym zamkiem szyfrowym są coraz popularniejsze, gdyż nie wymagają kluczy ani trudnych w obsłudze pokręteł. W razie awarii nie trzeba nagle przynosić ani szukać klucza. Wystarczy wprowadzić z klawiatury właściwy kod. Kupując sejf z zamkiem elektronicznym warto zmienić kod przy jego uruchomieniu. Na rynku występuje wprawdzie wiele rozmaitych modeli i wariantów zamków, ale w istocie zmiana kodu odbywa się według określonych reguł.

Składniki zamka elektronicznego

Elektroniczny zamek sejfu antywłamaniowego składa się zasadniczo z uchwytu (stałego lub obracanego) i pola klawiatury, podobnego budową do klawiatury telefonu. Kolejne elementy, jak barwne lampki LED czy pojemnik na baterie mogą się zmieniać zależnie od modelu. Uruchomienie sejfu zaczyna się włożeniem lub wymianą baterii, aby zamek działał sprawnie. Sejf otwiera się najpierw szyfrem ustawionym wcześniej bądź kodem fabrycznym.

Aby zmienić kod sejfu, zamek musi „wiedzieć“, co jest planowane. W większości modeli trzeba w tym celu nacisnąć jeden lub kilka razy cyfrę „0“. W najprostszym wypadku zamek będzie teraz potrzebował dotychczasowego kodu, którego przyjęcie potwierdza często sygnałem świetlnym lub dźwiękiem.

Teraz można wpisać nowy szyfr, ewentualnie trzeba go podać jeszcze raz dla potwierdzenia. W celu zmiany kodu w większych modelach, może być też wymagane osobne potwierdzenie między obydwoma nowymi kodami (przykładowo klawiszem „#“). Różne dźwięki pojedyncze albo ciągłe i kolorowe lampki LED pomagają użytkownikowi zmieniać kod, zatwierdzając wpisy poprawne i sygnalizując błędne.

Nie wybierać zbyt prostego kodu

Jest zrozumiałe, że nowy kod sejfu nie powinien być datą ślubu, urodzin, numerem telefonu czy numerem rejestracyjnym swojego auta. Ponadto trzeba uważać na to, że niektóre modele dają nam tylko kilka sekund od podania kodu do wymaganej czynności (potwierdzenia, przekręcenia uchwytu itp.). Kilka błędnych wpisów może spowodować przerwanie operacji zmiany szyfru bądź tymczasową blokadę.

Klienci HARTMANN TRESORE znajdą w rozdziale Instrukcje obsługi obszerne opisy wszystkich popularnych zamków.