Pożar może nieść ze sobą tragiczne w skutkach konsekwencje. Ogień powoduje nieodwracalne szkody i ogromne straty majątkowe. W praktyce często okazuje się, że nieszczęściu można było zapobiec, np. poprzez wymianę niesprawnej instalacji elektrycznej lub inne działania prewencyjne. Radzimy, na które z nich szczególnie warto zwrócić uwagę.
By w domu nie doszło do zaprószenia ognia, należy zarówno zadbać o odpowiednie zabezpieczenia, jak i samemu przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Przepisy prawa tylko w nieznacznym stopniu regulują wymogi przeciwpożarowe dotyczące domów jednorodzinnych. Część ogólnych zasad dotyczy przede wszystkim norm technicznych budynków. Właściciel nieruchomości nie ma natomiast obowiązku wyznaczania w niej drogi ewakuacji w razie pożaru i posiadania gaśnicy. Warto jednak kierować się zdrowym rozsądkiem i zadbać o odpowiednie zabezpieczenia. Gaśnica powinna znaleźć się w łatwo dostępnym miejscu, w pobliżu pomieszczenia, w którym znajduje się źródło ognia. Dotyczy to przede wszystkim kuchni, kotłowni, a także wnętrz z kominkami. Istotne jest także przemyślenie wspomnianej drogi ucieczki na wypadek, gdyby w domu doszło jednak do pożaru. Przykładowo, którędy można wydostać się z budynku, gdy ogień wybuchnie na parterze, a my będziemy znajdować się na piętrze? Można zainwestować w specjalną drabinę ewakuacyjną, jednak lepszym wyjściem są czujniki dymu.
W niektórych krajach, jak np. w Stanach Zjednoczonych, wszystkie domy mieszkalne muszą być wyposażone w czujniki dymu z alarmem. Urządzenia te bardzo szybko wykrywają dym i sygnałem dźwiękowym informują o pożarze. Dzięki temu domownicy mogą zareagować szybko, by ugasić ogień lub bezpiecznie opuścić posesję.
Bardzo istotne jest także dbanie o sprawność wszystkich instalacji w domu. Newralgicznymi punktami nieruchomości są bowiem elektryka i instalacja grzewcza, a spośród pomieszczeń szczególnej uwagi wymaga kuchnia. To właśnie w sercu domu znajduje się źródło ognia w postaci kuchenki, a także sprzęty AGD, które mogą ulec potencjalnemu uszkodzeniu, a w konsekwencji doprowadzić do pożaru. Należy więc regularnie wykonywać przeglądy techniczne urządzeń i instalacji, a także potrzebne czynności konserwacyjne i niezwłocznie usuwać awarie.
Warto przemyśleć także kwestie ochrony cennych przedmiotów w razie, gdyby doszło do pożaru. Kosztowności, a także bezcenne pamiątki i dokumenty, które chcemy uchronić przed zniszczeniem, powinny być przechowywane w sejfie ognioodpornym. Tego rodzaju modele sejfów są odporne na działanie wysokich temperatur i wody, na którą są narażone podczas gaszenia ognia. W zależności od potrzeb można dobrać zarówno wielkość i wyposażenie sejfu, jak i jego klasę odporności ogniowej. Pojemniki zachowują swoje właściwości odpowiednio przez 30, 60, 90, 120 lub 180 minut w najwyższych temperaturach. Jest to najczęściej czas potrzebny do ugaszenia ognia. Warto wiedzieć, że sejfy ognioodporne są poddawane ekstremalnym testom w temperaturze sięgającej nawet 1090 stopni Celsjusza. Jeśli wybierzemy sejf od renomowanego producenta, możemy mieć pewność, że jego zawartość przetrwa nawet pożar.
Zobacz również: