Ekologiczne szafy magazynowe. W trosce o ochronę środowiska i pracowników

Ekologiczne szafy magazynowe. W trosce o ochronę środowiska i pracowników
Bezpieczeństwo i technologia Bezpieczeństwo w biznesie
12 maja 2021

Skażenie wody i/lub zatrucie pracowników niebezpiecznymi substancjami z winy pracodawcy czy też pożar to scenariusz, którego nie można wykluczyć w żadnym z miejsc, nie tylko tym ściśle związanym z przemysłem. Sposobem na ograniczenie ryzyka związanego z przechowywaniem chemikaliów i substancji niebezpiecznych jest zakup odpowiedniej szafy.

Istnieje mnóstwo substancji zagrażających środowisku. Zdarza się, że muszą być przechowywane wewnątrz budynków, m.in. w laboratoriach, serwisach czy lakierniach. Gromadzenie materiałów niebezpiecznych np. w słoikach, puszkach czy pudełkach i przechowywanie ich w klasycznych szafkach, nie powinno w ogóle być brane pod uwagę. Zwłaszcza że składowanie tego typu substancji jest ściśle uregulowane Normą Europejską EN 14470-1.

Rozwiązaniem ograniczającym ryzyko wycieku i skażenia są szafy na materiały niebezpieczne, które jednocześnie minimalizują ryzyko pożaru w związku z przechowywanym asortymentem oraz zapobiegają wydobywaniu się szkodliwych oparów do środowiska. Ponadto, szafy dają pracownikom poczucie wykonywania obowiązków zawodowych w bardziej komfortowych i bezpiecznych warunkach.

Zróżnicowane ryzyko

Mnogość materiałów niebezpiecznych sprawia, że producenci dzielą szafy na kategorie. W zależności od przeznaczenia, w ofercie rynkowej są szafy bezpieczne na materiały łatwopalne, szafy na chemikalia i materiały niebezpieczne, szafy do przechowywania kanistrów, szafy na materiały wybuchowe czy ekologiczne szafy magazynowe. Te ostatnie stanowią odpowiedź na potrzeby klientów, którzy wewnątrz budynków składują niewielkie pojemniki z substancjami niebezpiecznymi dla wody.

Na rynku nie brakuje modeli, będących trwałymi konstrukcjami z blachy dobrej jakości. Są one odporne nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale przede wszystkim na ewentualny kontakt z substancjami niebezpiecznymi. Ekologiczne szafy magazynowe mają zróżnicowane gabaryty, dlatego ich potencjalni nabywcy znajdą zarówno takie o pojemności ok. 200 litrów, ale też modele przekraczające 600 czy 700 litrów. Waga wybranych szaf wynosi 30 lub nieco więcej kilogramów.

Butelka z cieczą w metalowej szafie
Wyciek pod kontrolą

Standardem w szafach na materiały niebezpieczne są półki wannowe. Najczęściej od jednej do trzech, lecz ich dokładna liczba uzależniona jest od gabarytu konkretnego modelu. Producenci dbają też, by półki mogły zapobiec ewentualnemu wyciekowi płynu poza szafę. W wybranych egzemplarzach, półki mają nośność 50 kilogramów i pojemność 20 litrów. Zazwyczaj większą pojemnością, np. wynoszącą 30 litrów, wyróżniają się wanny dolne. Są wykonane z blachy stalowej, przeważnie o grubości 3 milimetrów.

Bezpiecznie za drzwiami

W ekologicznych szafach magazynowych stosowany jest przeważnie zamek kluczowy. To rozwiązanie ma gwarantować, że substancje niebezpieczne nie powinny dostać się w niepowołane ręce. Producenci montują jedno- i dwuskrzydłowe drzwi. Te pierwsze otwierają się przeważnie prawostronnie, a kąt ich otwarcia może wynosić ponad 90 stopni. W dobrych modelach drzwi wyposażone są w system automatycznego zamykania szafy w przypadku pożaru. W najtańszych modelach w górnej i dolnej części drzwi wywiercone są otwory wentylacyjne. Aby mieć pewność, że wydzielające się opary nie spowodują ewentualnego zwiększenia stężenia groźnych oparów, do czego mogłoby dojść w przypadku zastosowania wyłącznie grawitacyjnej wentylacji, konieczne jest zainstalowanie w szafie specjalnego modułu, który wymuszając cyrkulację powietrza w szafie odprowadzi powstające opary do systemu wentylacyjnego.

Ekologiczna szafa magazynowa jest optymalnym rozwiązaniem w miejscach pracy, w których wykorzystuje się niebezpieczne substancje. To inwestycja nie tylko w trosce o ochronę przyrody i środowiska. Na stosowaniu tego rozwiązania zyskują wszyscy: pracownicy – przede wszystkim poczucie komfortu i bezpieczeństwa; pracodawcy – spełnienie wymogów bhp i obowiązujących norm.

Przeczytaj też: Szafy ekologiczne: bezpieczeństwo i ochrona środowiska w biznesie

Polecane produkty

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami