Sejfy na zegarki – Signature Safes

Sejfy na zegarki – Signature Safes

sejf Zeitgeist z linii Signature Safes Masterpieces marki HARTMANN TRESORE

Bezpieczeństwo i technologia Bezpieczeństwo w domu
28 grudnia 2023

Popularne powiedzenie mówi, że zegarek i obrączka to jedyne elementy biżuterii, które pasują do mężczyzny. Coś w tym faktycznie jest, a ponieważ natura kocha równowagę, to dla zbalansowania licznych skarbów będących w posiadaniu dam naszych serc panowie coraz częściej sięgają po piękne, kolekcjonerskie i, oczywiście, kosztowne zegarki. Zegarki w kolekcji liczącej kilka czy kilkanaście sztuk, stanowią już pewną finansową wartość, o której bezpieczeństwo warto zadbać. Dziś przyjrzymy się, czym jest sejf na zegarki i czym różni się od klasycznych sejfów.

Sejf na zegarki w skrócie

Sejf na zegarki to nie tylko praktyczne rozwiązanie dla osób, które chcą chronić swoje cenne zbiory przed kradzieżą lub uszkodzeniami mechanicznymi. To także elegancki dodatek do wnętrza, który podkreśla prestiż i pasję właściciela.

Sejf domowy na zegarki powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów, takich jak stal, drewno, skóra czy szkło. Powinien mieć również odpowiednie zabezpieczenia, takie jak zamki elektroniczne, biometryczne lub mechaniczne.

Wewnątrz sejfu na zegarki powinny znajdować się specjalne poduszki lub rolki, na których można umieszczać zegarki w różnych rozmiarach i kształtach. Niektóre sejfy na zegarki mają również funkcję nakręcania zegarków automatycznych, co zapewnia im prawidłowe działanie i długą żywotność.

Sejf na zegarki to inwestycja, która zwraca się nie tylko pod względem bezpieczeństwa, ale także estetyki i wygody użytkowania.

Bezpieczeństwo zegarków

Choć sejf na zegarki kojarzy się zasłużenie z grupą produktów kosztownych, to wartość kolekcji przechowywanych w jego wnętrzu może osiągać znaczne kwoty.

O ile w przypadku gotówki istnieje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych, w którym wskazane są dopuszczalne limity przechowywania wartości pieniężnych w sejfie (jest to ruchoma kwota zależna od średniej krajowej), o tyle dla biżuterii, kosztowności czy zegarków takich wytycznych nie ma. Rozporządzenie powyższe może być jednak delikatną wskazówką dla odpowiedniego doboru klasy bezpieczeństwa.

Przeczytaj: 7 pomysłów, gdzie schować pieniądze w domu, aby czuć się bezpiecznie

Truizmem będzie, jeśli powiemy, że im wyższa klasa, tym lepiej. To oczywiste. Faktycznie jednak trzeba zadać sobie dwa pytania: czy obawiasz się, że włamanie nastąpi, i czy chcesz być pewien, że włamanie się nie uda? Jeśli na oba pytania odpowiedź brzmi "tak", klasa bezpieczeństwa Twojego sejfu musi być wysoka.

Najczęstszym wyborem są klasy III-V wg normy PN-EN 1143 1. Są to urządzenia, których waga zaczyna się w okolicach 300 kg, a sięgać może ponad tonę. Wysoka waga sejfu, obok skomplikowanej i wielościennej konstrukcji, jest kluczowym elementem stanowiącym o bezpieczeństwie. Trzeba bowiem powiedzieć sobie jasno – do każdego sejfu da się włamać, dlatego musimy zrobić wszystko, by wyniesienie sejfu było niemożliwe.

Wyposażenie sejfu

Na początku wspomnieliśmy, że sejfy do przechowywania zegarków różnią się od klasycznych. Bez wątpienia tym, co sprawia, że sejf na zegarek rozpoznasz od razu, jest wyposażenie.

Sprawdź: Sejf na zegarki

Rotomaty

Najpiękniejsze zegarki z reguły nie wymagają baterii do działania, raz nakręcone podtrzymują się w działaniu poprzez noszenie na nadgarstku i ruchy ciała noszącego. Co jednak w przypadku, gdy zegarków jest więcej i trzeba je przechowywać przez dłuższy czas?

Urządzeniem, które rozwiązuje ten problem jest rotomat. W dużym skrócie umieszcza się zegarek na specjalnej poduszce, która w zdefiniowany wcześniej sposób obraca go z określoną częstotliwością.

Istnieje bardzo wiele opcji związanych z rotomatami. Dostępne są pojedyncze "kostki", które można instalować w sejfie pojedynczo lub układać w większe grupy, ale też całe moduły na 8, 12, czy nawet więcej zegarków. Rotomaty da się zabudować we wkładzie meblowym, ale o tym będzie mowa w dalszej części artykułu.

Zamek do sejfu

Chociaż standardowo każdy sejf wyposażony jest w zamek kluczowy, to sejf otwierany kluczem jest potwornie niewygodny. Nie bez powodu zatem najpopularniejszym rozwiązaniem jest zamek elektroniczny.

Zamykanie sejfu zamkiem elektronicznym jest najprostsze, wystarczy wpisać kod i pociągnąć za klamkę. Jeśli sejf ma odpowiednią szerokość, to istnieje możliwość wykonania go z zamkiem elektronicznym, a klucz fizyczny będzie służył w sytuacjach awaryjnych.

W sejfach mających klasy IV i V według PN-EN 1143 1 konieczne jest zastosowanie dwóch niezależnych od siebie zamków. Możesz oczywiście wybrać kombinację dwóch zamków elektronicznych, tak będzie najwygodniej.

Zestaw czujników do instalacji alarmowej

Jeśli w Twoim domu jest założona instalacja alarmowa, to możesz podłączyć do niej sejf. Na zamówienie Klientów instalujemy wewnątrz skrzynkę zbiorczą i kilka czujników, np. czujnik położenia rygli, które w przypadku próby włamania wysyłają impuls do zewnętrznej instalacji.

Skarbczyk wewnętrzny

Skarbczyk wewnętrzny to jeden z elementów montowanych w sejfach na etapie fabrycznym. Może być wyposażony w zamek elektroniczny lub zamek kluczowy, a jego wysokość definiujesz sam.

wnętrze sejfu na zegarki HT Signature Watch Tower
Wykończenie wnętrza

Na koniec zostawiliśmy to, co w sejfach do przechowywania zegarków najlepsze – niestandardowe, ekskluzywne wykończenie wnętrza, które ogranicza jedynie Twoja wyobraźnia i Twój portfel :-).

Materiał

Najczęstszym wyborem wykończenia wnętrza sejfu premium jest drewno. Jest plastyczne, pozwala zagospodarować środek wedle uznania. Wnętrze wykonane z drewna jest też przyjemne w obcowaniu, ciepłe, nawet pachnie inaczej. 

Według własnych upodobań możesz wybrać fornir, od prostego dębu czy orzecha amerykańskiego, aż po drewna tak egzotyczne, jak palisander czy eukaliptus.

Elementy drewniane lakierować możemy na mat, półmat lub wysoki połysk.

Możesz też zażyczyć sobie, by fornirowane elementy wnętrza zostały wyłożone alcantarą, w takim wypadku sejf stanie się jeszcze przytulniejszy.

Układ wnętrza

Ponieważ interesujący nas sejf będzie Ci służył do przechowywania zegarków, obecność rotomatów jest oczywista. Jeśli jednak wybierzesz sejf odpowiednio większy, zmieścimy tam szuflady z podziałkami do przechowywania biżuterii. Ilość szuflad zależeć będzie od Twoich potrzeb i dostępnego miejsca. Fronty mogą być dowolnej wysokości.

Jeśli potrzebujesz dodatkowego miejsca na gotówkę, dokumenty lub inne cenne przedmioty, w sejfie może znaleźć się kilka półek, ewentualnie skarbczyk.

Sam układ w sejfie może być niemal dowolny. Rotomaty przeważnie montuje się w górnej części, szuflady poniżej, a na samym dnie ewentualną wolną przestrzeń do zagospodarowania.

Przeczytaj także: Jak bezpiecznie przechowywać zegarki?

Oświetlenie

Byłoby zbrodnią nie podkreślić ekskluzywnego wnętrza oświetleniem.

Najczęściej stosujemy listwę LED, której długość zależy od indywidualnych upodobań Klientów. Przeważnie wystarcza oświetlenie od góry, ale zdarza się, że oświetlenie przeprowadzone jest wokół całego światła drzwi sejfu, zwłaszcza, jeśli sejf ma jasną tonację.

Istnieje możliwość doświetlenia pojedynczych elementów sejfu, nawet szuflady. Wymaga to jednak odrobiny więcej przestrzeni.

Standardowo montujemy czujnik zbliżeniowy, który rozświetla wnętrze sejfu po otwarciu drzwi. Na zamówienie dokładamy do sejfu regulator natężenia światła.

Jak zamówić sejf na zegarki?

Wspomnieliśmy pokrótce tylko kilka elementów, na które składa się ekskluzywny sejf do przechowywania zegarków. Zagadnień jest dużo więcej, końcowy produkt staje się efektem wspólnej pracy Klientów i wykonawcy.

Skontaktuj się z nami i porozmawiajmy o sejfie dla Ciebie. Takim, o jakim marzysz, i takim, jaki chcesz mieć.

Polecane produkty

HT Signature #174
Sejfy na zamówienie

HT Signature #174

HT Signature #168
Sejfy na zamówienie

HT Signature #168

HT Signature #157 - Champagne
Sejfy na zamówienie

HT Signature #157 - Champagne

HT Exquisite No. 40
Sejfy Exquisite

HT Exquisite No. 40

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami