Jak bezpiecznie przechowywać zegarki?

Jak bezpiecznie przechowywać zegarki?
Bezpieczeństwo w domu
11 maja 2021

Mówi się, że zegarek mechaniczny ma duszę i jest symbolem prestiżu. Ma też specjalne wymagania co do przechowywania. Aby zapewnić zegarkowi z automatycznym naciągiem bezawaryjne działanie, konieczny jest rotomat. Co to za urządzenie i dlaczego powinieneś mieć sejf z rotomatem, jeśli masz minimum dwa zegarki mechaniczne?

Zegarki mechaniczne mogą być nakręcane ręcznie bądź być wyposażone w naciąg automatyczny. Działanie tego mechanizmu polega na tym, że sprężyny za pomocą systemu bezwładnościowego są naciągane dzięki ruchom ręki, na której znajduje się zegarek. Jeśli jest noszony, jest automatycznie nakręcany. Problem pojawia się, kiedy zegarków mamy przynajmniej dwa. Kiedy nosimy jeden, drugi czeka. Zazwyczaj naciąg pozwala skumulować energię i zegarek – nawet nienoszony – będzie działał przez 36-48 godzin. Później stanie i trzeba go będzie ponownie nakręcić (choć są modele, które nakręcają się automatycznie, a użytkownik musi jedynie skorygować czas).

Teoretycznie nie byłoby w tym nic złego – cóż, najwyżej stanie i później się go ustawi. Niestety, w niektórych zegarkach automatycznych po ponad miesiącu nieużywania (a przy kilku posiadanych urządzeniach taka przerwa może się zdarzyć) może dojść do wysychania oliwy i smarów w ich wnętrzu i pogorszenia stanu mechanizmu. Zaleca się zatem, by zegarek był w ruchu, nawet jeśli nie jest noszony. Zapewnia nam to rotomat.

Co to jest rotomat?

To specjalnie zaprojektowane urządzenie, które wprawia zegarki z naciągiem automatycznym w delikatny ruch – zupełnie tak, jakby były na Twoim przegubie. Po prostu rotomat obraca całym zegarkiem i dzięki temu wprawia wahnik w ruch. W efekcie nawet wtedy, kiedy zegarka nie nosisz, jest on nakręcany (a smary nie gęstnieją). Rotomaty mogą być zasilane sieciowo bądź bateryjnie. Mogą też mieć różne tryby pracy (nakręcanie, pauza), ale niezależnie od rodzaju rotomatu są one przeznaczone do tego, by zachować Twój zegarek mechaniczny w dobrej formie.

Rotomaty mogą być sprzedawane jako niewielkie pudełka bądź skrzyneczki z miejscem na kilka zegarków. Jeśli jednak masz w swojej kolekcji wartościowsze modele, zdecydowanie bezpieczniej jest zainwestować w specjalistyczny sejf do przechowywania takich urządzeń.

Zobacz ofertę: sejfy ekskluzywne w Hartmann Tresore!

Sejfy z rotomatem

To ekskluzywne sejfy należące do specjalistycznych linii producentów sejfów, które przeznaczone są przede wszystkim do przechowywania zegarków. Mogą mieć jedynie stanowiska wyposażone w rotomaty, ale najczęściej wyposażone są również w kilka dodatkowych szuflad i przegródek, w których można przechowywać inne kosztowności (jak również zegarki niewymagające nakręcania). Ze względu na to, że są to sejfy dla wymagającej klienteli, praktycznie zawsze są niezwykle eleganckie i doskonale wykończone. Przykładem takiego sejfu wyższej klasy może być model Gold Rush firmy Hartmann Tresore z kolekcji Signature Safes w perłowo-złotym kolorze, wyłożony wewnątrz drewnem orzecha i aksamitem oraz wyposażony w 24 rotomaty i 3 półki. Luksusowe sejfy z rotomatami są zazwyczaj wykańczane drewnem, skórą, a niekiedy nawet kosztownymi inkrustacjami ze szlachetnych materiałów. Mogą mieć różne typy zamków (elektroniczne, biometryczne) i dowolną pojemność rotomatów. Ich wybór zazwyczaj jest podyktowany wielkością kolekcji oraz… wystrojem wnętrza gabinetu właściciela (bo takich sejfów raczej nie chowa się za obrazem).


Sprawdź również:

Sejf Gold Rush z serii Signature Safes by Hartmann Tresore

Polecane produkty

Signature Safe "Python"
Masterpieces

Signature Safe "Python"

Exquisite HTE Timemaster
Sejfy Exquisite

Exquisite HTE Timemaster

Signature Safe Egoiste
Masterpieces

Signature Safe Egoiste

HT Signature Watch Tower
Signature Safes

HT Signature Watch Tower

HT Signature #179
Sejfy gabinetowe

HT Signature #179

HT Signature #174
Sejfy na zamówienie

HT Signature #174

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami