Jak otworzyć sejf? Sposoby otwierania różnych zamków

Jak otworzyć sejf? Sposoby otwierania różnych zamków

źródło: billlivingstone / stock.adobe.com

Bezpieczeństwo i technologia
21 lutego 2022

Sejfy mogą być wyposażone w różne sposoby zamknięcia. Zanim zdecydujesz się na zakup, powinieneś zorientować się, jaki będzie Ci najbardziej odpowiadał. Niektóre zamki są bardziej skomplikowane w obsłudze, inne mogą być mniej skuteczne w niektórych przypadkach. Każdy zamek ma swoje zalety i wady. Każdy również posiada swoją klasę bezpieczeństwa. Przed zakupem sprawdź, czy zamek ma certyfikat zabezpieczeń zgodny z normami europejskimi, a także jak otworzyć sejf w przypadku awarii.

Jak otworzyć sejf z szyfrowym zamkiem mechanicznym wyposażonym w tradycyjne pokrętło?

Sejf z szyfrowym zamkiem wyposażonym w pokrętło jest jednym z bezpieczniejszych. Niestety to zamknięcie ma również kilka wad. Przede wszystkim nie każda osoba jest w stanie otworzyć taki zamek. Wykręcanie szyfru na pokrętle wymaga sporej precyzji, dlatego to raczej rozwiązanie niepolecane osobom niecierpliwym lub takim, które muszą często korzystać z sejfu.

Mechanicznego zabezpieczenia z pokrętłem nie poleca się też osobom starszym lub mającym problemy z drżeniem rąk. Nieprecyzyjne ruchy podczas operowania pokrętłem uniemożliwią otwarcie sejfu. Podziałki oraz cyfry na zamku są dość małe, więc osoby noszące okulary i niedowidzące również mogą mieć problemy z wykręceniem szyfru.

Wiele osób nie wie, jak otworzyć sejf z pokrętłem, jednak po zapoznaniu się z zamkiem, otwieranie staje się bardzo proste. Większość sejfów z pokrętłem ma fabryczny szyfr: 10-20-30-40. Aby otworzyć zamek, należy:

  • ● Obrócić pokrętło w prawo i zgrać liczbę 10 z główną podziałką na nieruchomej tarczy. Następnie obrócić pokrętłem cztery razy w prawo i ponownie zgrać liczbę 10 z podziałką,
  • ● Obracając w lewo, zgrać liczbę 20 z podziałką a później wykonać trzy pełne obroty tarczą w lewo, tak aby na końcu ponownie zgrać liczbę 20 z podziałką,
  • ● Znowu przekręcić pokrętłem w prawo i ustawić liczbę 30 dokładnie na podziałce. Wykonać dwa pełne obroty w prawo i zgrać liczbę 30 z podziałką,
  • ● Ostatni ruch wykonuje się ponownie w lewo i ustawia liczbę 40 precyzyjnie na głównej podziałce. Na koniec jeden pełny obrót tarczy w lewo i zgranie liczby 40 z podziałką,
  • ● Po wykręceniu szyfru należy obrócić pokrętło maksymalnie w prawo. Wtedy zamek się otwiera.
Jak otworzyć sejf z zamkiem elektronicznym?

Sejfy oprócz zamka mechanicznego mogą być wyposażone w elektroniczne zabezpieczenia, takie jak klawiatura numeryczna lub zamek biometryczny na odcisk palca. Niektóre modele mogą być otwierane przy pomocy aplikacji na smartfonie. Takie nowoczesne zamki sprawdzają się, gdy z urządzenia korzysta większa liczba osób.

Otwieranie sejfów elektronicznych jest stosunkowo proste. W przypadku klawiatury numerycznej wystarczy wbić kod i zatwierdzić go. Jeżeli korzystasz z zabezpieczeń sterowanych smartfonem, to musisz mieć włączoną bezprzewodową komunikację bluetooth – inaczej nie połączysz telefonu z sejfem domowym lub innym. Inny artykuł porusza ważne zagadnienie zmiany kodu.

W przypadku zamka biometrycznego mogą pojawić się problemy. W niektórych przypadkach urządzenie może nie rozpoznać odcisku palca. Jak otworzyć sejf, gdy biometryczny czytnik nie chce zadziałać? Przede wszystkim wyczyść urządzenie oraz dłoń, bo zabrudzenia wpływają na odczyt. Palec nie powinien być mokry, a linie papilarne muszą być wyraźne.

Zamek biometryczny nie jest odpowiedni dla osób narażonych na uszkodzenie naskórka. Jeżeli Twoje dłonie mają częsty kontakt z detergentami powodującymi zanikanie linii papilarnych, wybierz inne zabezpieczenie. Ten zamek będzie nieodpowiedni także dla osób, którym często pocą się dłonie. 

Sprawdź również: Zamek magnetyczny – nowoczesne i komfortowe rozwiązanie dla Twojego mieszkania i biura 

Jak otworzyć sejf z zamkiem elektronicznym, gdy nie pamiętam szyfru lub w razie awarii?

Zamki elektroniczne do działania potrzebują źródła zasilania. Zabezpieczenia wyposażone w klawiaturę numeryczną działają na baterie, a zamki biometryczne i te sterowane smartfonem wymagają podłączenia do gniazdka sieciowego.

W przypadku braku prądu lub rozładowania baterii powinieneś wiedzieć, jak otworzyć drzwi sejfu. Certyfikowane zamki elektroniczne posiadają funkcję zasilenia awaryjnego baterią podaną od zewnątrz. W instrukcji obsługi opisana jest procedura otwarcia awaryjnego przy braku zasilania zamka. Jednym z elementów zamka elektronicznego bywa tak zwana rewizja, czyli możliwość otworzenia przy pomocy klucza. W przypadku awarii lub braku zasilania nie musisz od razu dzwonić do serwisu. Zapoznaj się z instrukcją obsługi zabezpieczeń.

Przeczytaj: Jak otworzyć sejf bez baterii i co zrobić w przypadku awarii?

Wiele zamków rewizję ma ukrytą za panelem przednim. Do ściągnięcia obudowy będziesz potrzebował podstawowych narzędzi, takich jak śrubokręt i zestaw kluczy. Po ściągnięciu panelu zobaczysz otwór do awaryjnego otwierania.

Wybierając zamek pamiętaj, że w razie awarii powinieneś wiedzieć, jak otworzyć sejf. Awaryjne otwarcie sejfu nie może być zbyt proste. Musi on dobrze chronić przedmioty w nim schowane, stąd odradzamy jego zakup w markecie budowlanym. Każdy zamek jest skutecznym zabezpieczeniem, o ile posiada certyfikat potwierdzający klasę bezpieczeństwa.

Zapoznaj się też z artykułami:  

Jak zmienić kod w sejfie? Omówienie najpopularniejszych zamków

Czy warto kupić sejf w markecie?

Polecane produkty

HTE 220-01/A HARTMANN Exclusive Line
Witryny

HTE 220-01/A HARTMANN Exclusive Line

HT Signature #171
Sejfy na zamówienie

HT Signature #171

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami