Serwis, eksploatacja i awaryjne otwieranie sejfu

Serwis, eksploatacja i awaryjne otwieranie sejfu

źródło: Christopher Boswell / stock.adobe.com

Bezpieczeństwo i technologia
28 września 2022

Mogłoby się wydawać, że sejf jest prostym urządzeniem, które nie wymaga skomplikowanej obsługi. Zdarzają się jednak problemy z zamkiem, zawiasami i mechanizmem ryglującym. Jeśli zamierzasz kupić sejf lub już go posiadasz, sprawdź, co zrobić w sytuacjach awaryjnych. Problem może pojawić się między innymi wtedy, gdy otrzymasz sejf w spadku lub kupując lokal. Awaryjne otwieranie zamka nie jest takie łatwe i może być niezbędna pomoc fachowca. Zobacz, jak w prosty sposób można poradzić sobie z zablokowanym sejfem.

Awaryjne otwieranie sejfu z zamkiem kluczowym

Zamki na klucz charakteryzują się prostą budową i dlatego uważane są za niezawodne i trwałe. Mimo swoich zalet one również mogą ulec uszkodzeniu. Wystarczy, że ktoś będzie próbował otworzyć sejf innym lub uszkodzonym kluczem. Zdarzają się również przypadki złamania klucza i zostawienia jego części wewnątrz zamka.

Awaryjne otwieranie sejfu z zamkiem na klucz nie jest proste. Jeśli tej operacji podejmie się osoba niewykwalifikowana, zamek może ulec trwałemu uszkodzeniu. Jeśli chcesz uporać się z problemem, skorzystaj z pomocy fachowców. Profesjonalny serwis zrobi wszystko, aby usunąć usterkę bez ingerencji w mechanizm zamka.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem swojego pierwszego sejfu, sprawdź naszą ofertę: sejfy domowe

Awaryjne otwieranie zamka szyfrowego

Mechaniczne zamki szyfrowe z obrotową tarczą są bardzo dobrym zabezpieczeniem dla sejfu. Niestety wykręcanie szyfru wymaga wprawy i precyzji.

Jeśli nie możesz otworzyć sejfu, to nie oznacza wcale, że mechanizm uległ uszkodzeniu. Często zdarza się, że użytkownik zapomina szyfru. Najpierw upewnij się, że wykręcasz prawidłowy kod.

Zdarzają się również przypadki, że szyfr jest wykręcany nieprecyzyjnie. Wystarczy drobna pomyłka i drzwi się nie otworzą. Zwróć uwagę, że na tarczy jest sto podziałek. Postaraj się wprowadzić szyfr dokładnie. Jeśli to nie pomoże, będziesz zmuszony wezwać fachowców.

Nie korzystaj z pomocy zwykłego ślusarza. Może on uszkodzić mechanizm zamka. Skontaktuj się najpierw z producentem, który doradzi, co zrobić. Awaryjne otwieranie zamka szyfrowego zleć profesjonalnemu serwisowi, który szybko sobie z nim poradzi. Po wszystkim będziesz mógł dalej korzystać z sejfu.

Dowiedz się, jak zmienić kod zamka w sejfie: Jak zmienić kod w sejfie? Omówienie najpopularniejszych zamków

Awaryjne otwieranie sejfu z zamkiem elektronicznym

Zamki elektroniczne charakteryzują się tym, że do działania potrzebują energii elektrycznej. Modele z klawiaturą numeryczną zasilane są bateriami. Zamki biometryczne na odcisk palca oraz otwierane przy pomocy smartfona wymagają stałego podłączenia do sieci.

Jeśli masz problem z zamkiem z klawiaturą numeryczną, sprawdź najpierw, czy nie trzeba zmienić baterii. Wymiana akumulatorów w wielu wypadkach wystarcza.

Sejfy z zamkami elektronicznymi czasami mają rewizję, czyli możliwość otwarcia przy pomocy klucza. W przypadku awaryjnego otwierania sejfu nie musisz od razu dzwonić po fachowca. Sprawdź w instrukcji, gdzie znajduje się rewizja.

Sprawdź: Jak otworzyć sejf? Sposoby otwierania różnych zamków

Awaryjne otwieranie sejfu elektronicznego może polegać jedynie na ściągnięciu panelu przedniego. Do wykonania tej czynności będziesz potrzebował zestawu kluczy oraz śrubokręta. W prosty sposób dostaniesz się do rewizji i otworzysz zamek.

Jeśli zamek nie jest wyposażony w rewizję, również musisz skorzystać z usługi autoryzowanego serwisu.

Serwis i eksploatacja sejfu

Jeśli chcesz długo i bezproblemowo użytkować sejf, korzystaj z serwisu producenta. Wszelkie samodzielne naprawy i ingerencja w mechanizm zamka mogą spowodować utratę gwarancji.

Dla własnego bezpieczeństwa nie informuj zwykłych ślusarzy o tym, że masz sejf. Wszelkie usterki zgłaszaj producentowi, który w razie potrzeby dyskretnie usunie problem.

Eksploatacja sejfu nie jest skomplikowana, jednak nie należy przesadnie czyścić mechanizmu ryglowego lub zamka. Do usuwania brudu używaj jedynie zwilżonej szmatki i delikatnych detergentów. Środki na bazie chloru i innych żrących substancji mogą uszkodzić powłokę lakierniczą. Do pozbycia się większych zanieczyszczeń możesz użyć benzyny ekstrakcyjnej.

Co zrobić z uszkodzonym sejfem?

Awaryjne otwieranie sejfu może skończyć się jego uszkodzeniem. Szafa pancerna może również zniszczyć się w czasie pożaru lub powodzi, a także podczas próby włamania. Co w takim wypadku zrobić?

Jeśli Twój sejf uległ uszkodzeniu, skontaktuj się z serwisem, który nie tylko otworzy uszkodzony zamek, ale również w razie potrzeby zutylizuje zepsuty sejf. Musisz wiedzieć, że wszelkie awarie takie jak zalanie, pożar, czy próba włamania sprawiają, że szafa pancerna nie nadaje się do dalszej eksploatacji.

Jeżeli nadal będziesz użytkował uszkodzony sejf, to w przypadku kradzieży ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i zamów nowy sejf. Zanim odbierzesz nowszy model, możesz wypożyczyć od producenta sejf zastępczy.

Jak widzisz, awaryjne otwieranie sejfu nie jest takie straszne, jakby mogło się wydawać. Przede wszystkim nie powinno się panikować i na siłę ingerować w mechanizm zamka. Wszelkie prace zleć fachowcom. Nie warto jednak wzywać przypadkowego ślusarza. Niedoświadczony robotnik uszkodzi sejf, a Ty stracisz gwarancję.

Tutaj przeczytasz, dlaczego odradzamy zakup sejfu w markecie: Czy warto kupić sejf w markecie?

Sprawdź również, o czym trzeba pamiętać, aby bezpiecznie otworzyć sejf: Bezpieczne otwieranie sejfu


Polecane produkty

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami