Jak zmienić kod w sejfie? Omówienie najpopularniejszych zamków

Jak zmienić kod w sejfie? Omówienie najpopularniejszych zamków

źródło: Victor Moussa / stock.adobe.com

Bezpieczeństwo i technologia
2 grudnia 2021

Raz na jakiś czas powinieneś zmienić kod w sejfie ze względów bezpieczeństwa. Częstotliwość zmian powinna być uzależniona od tego, ile osób ma do niego dostęp. Modyfikacja szyfru nie zawsze jest prostą sprawą. Najtrudniejsza jest zmiana kodu w sejfie z zamkiem mechanicznym. Z tego artykułu dowiesz się, jak zmienić szyfr nie tylko w tradycyjnym zamku z pokrętłem, ale również jak zrobić to w mechanizmie elektronicznym i biometrycznym.

Działanie sejfu z zamkiem mechanicznym

Sejf z zamkiem mechanicznym jest wyposażony w tradycyjny i niezawodny mechanizm z pokrętłem. Obsługa i otwarcie zamka wymaga precyzji, dlatego to zabezpieczenie nie jest polecane osobom starszym i mającym problemy z drżeniem rąk.

Produkt z zamkiem mechanicznym wyposażony jest w dwie tarcze: obrotową i stałą. Na stałej są zaznaczone dwie kreski. Jedna z nich służy do ustawiania kodu. Druga przeznaczona jest do zmiany szyfru w sejfie. Na tarczy obrotowej znajduje się podziałka od 0 do 99.

Otwieranie zamka polega na precyzyjnym ustawianiu konkretnej cyfry na tarczy obrotowej względem prawej kreski na tarczy stałej. Sekwencja kilku obrotów w prawo i w lewo otwiera sejf. Należy pamiętać, aby za każdym razem odpowiednia cyfra kodu zgrała się z właściwą kreską. Jeśli jesteś zaintereoswany zakupem sejfu, sprawdź naszą ofertę: sejfy domowe 

Jak zmienić kod w sejfie z zamkiem mechanicznym

Zanim zaczniesz zmieniać szyfr zamka mechanicznego, musisz najpierw otworzyć drzwi sejfu. Następnie zamknij zamek, ale drzwi pozostaw otwarte. W kolejnym kroku wykonaj wszystkie czynności tak jak przy otwieraniu zamka. Dotychczasowy kod musisz ustawiać względem lewej kreski na tarczy stałej. Na koniec tarczę obrotową pozostaw na ostatniej liczbie szyfru pod lewą kreską.

Po wykonaniu tych czynności włóż klucz ustawiający do otworu w tylnej ścianie drzwi sejfu. Obróć klucz w prawo o około 90°, do oporu, i zostaw go w takim położeniu. Pamiętaj, żeby nie obracać klucza na siłę! Teraz możesz wprowadzić nowy szyfr.

Po ustawieniu nowego kodu przystąp do szyfrowania zamka. Wszystkie cyfry nowego kodu musisz ustawiać pod lewą kreską. Wykonaj następujące czynności:

● obróć pokrętłem w lewo i ustaw pierwszą cyfrę kodu pod lewą kreską, następnie wykonaj 3 obroty w lewo i znowu ustaw pierwszą cyfrę pod lewą kreską,
● obróć tarczę w prawo i ustaw drugą cyfrę kodu pod lewą kreską, następnie wykonaj 2 obroty w prawo i ustaw drugą cyfrę pod lewą kreską,
● obróć pokrętłem w lewo i ustaw trzecią cyfrę kodu pod lewą kreską, następnie wykonaj 1 obrót w lewo i znowu ustaw trzecią cyfrę kodu pod lewą kreską.

Tarczę pozostaw w tym położeniu i ostrożnie wyjmij klucz ustawiający z tylnej ścianki drzwi sejfu, obracając go w lewą stronę. Przy otwartym sejfie sprawdź kilkukrotnie, czy nowy kod działa.

Jak zmienić kod w sejfie z zamkiem elektronicznym

Jeżeli nie wiesz, jak zmienić kod w sejfie z zamkiem elektronicznym, najpierw spróbuj znaleźć instrukcję obsługi zamka. Jeśli nie masz do niej dostępu, bez obaw – ustawienie nowego szyfru jest zdecydowanie łatwiejsze niż w zamku mechanicznym.

Wykonaj następujące czynności:

● otwórz drzwi – procedurę zmiany kodu zawsze wykonuje się przy otwartych drzwiach,
● wciśnij guzik z cyfrą 0 sześć razy (lub przytrzymaj) – usłyszysz podwójny sygnał dźwiękowy,
● wpisz aktualny kod (usłyszysz podwójny sygnał),
● wybierz nowy szyfr (także zostanie potwierdzony podwójnym sygnałem),
● potwierdź nowy kod przez ponowne jego wprowadzenie (ostatni raz usłyszysz potwierdzenie podwójnym sygnałem).

Jeżeli podczas wpisywania nowego kodu usłyszysz potrójny sygnał, będzie to oznaczać, że wystąpił błąd podczas wprowadzania szyfru. Wtedy nadal aktywny będzie stary kod.

Sejf elektroniczny często spotykamy w hotelach i pensjonatach. Łatwo się domyślić, że nie powinien istnieć uniwersalny kod do sejfu hotelowego dla gości – ze względów bezpieczeństwa musi to być kod osobisty, aby tylko gość mógł otworzyć sejf i umieścić w nim albo wyjąć swe wartościowe przedmioty.

Przeczytaj o tym więcej w tekście "Zmiana kodu w sejfie. 5 faktów, o których musisz wiedzieć". Używany zaś coraz częściej w hotelach i firmach zamek magnetyczny opisujemy w innym artykule.

Przeczytaj: Bezpieczeństwo w podróży: sejf w pokoju hotelowym – czy można mu ufać?

Jak zmienić kod w sejfie z zamkiem biometrycznym

Zmiana kodu w sejfie z zamkiem biometrycznym również nie jest skomplikowana. Sposób wprowadzania odcisków może różnić się w zależności od modelu zamka. Niektóre zabezpieczenia biometryczne są wyposażone w klawiaturę numeryczną, inne mają pilot do zdalnej obsługi.

Przed pierwszym użyciem zamka biometrycznego należy wprowadzić trzy główne odciski palca. W przypadku produktu Wittkopp FinKey wystarczy przeciągnąć palcem po czytniku. Jeżeli odcisk zostanie poprawnie zapisany, zapali się zielona i czerwona dioda LED. W przypadku niepowodzenia zapali się tylko czerwona i czynność wprowadzania odcisku trzeba powtórzyć. Po wprowadzeniu trzech odcisków głównych zapali się zielona dioda.

Wprowadzanie palców użytkowników też nie jest problemem. Wystarczy najpierw przeciągnąć przez czytnik palec główny, a następnie palec użytkownika. Poprawnie wykonana operacja będzie potwierdzona zapaleniem się zielonej diody.

Zmiana kodu w sejfie z zamkiem elektronicznym i biometrycznym jest prosta, jednak warto każdorazowo wspomóc się instrukcją obsługi. Jeżeli natomiast Twój sejf wyposażony jest w zamek z pokrętłem, to musisz być cierpliwy i precyzyjnie wykonywać wszystkie czynności. Pamiętaj koniecznie, że szyfr trzeba zmieniać zawsze przy drzwiach otwartych, aby nie było konieczne awaryjne otwarcie sejfu.

Jeżeli masz problem ze zmianą kodu w jakimkolwiek zamku, zawsze możesz skontaktować się z serwisem Hartmann Tresore. Otrzymasz wskazówki i przydatną instrukcję, jak krok po kroku przeprowadzić procedurę zmiany szyfru.

O otwieraniu różnych rodzajów zamków sejfowych przeczytasz tutaj: Jak otworzyć sejf? Sposoby otwierania różnych zamków

Polecane produkty

HTFIII 320-05
Kasy pancerne

HTFIII 320-05

HTE 200-01/A HARTMANN Exclusive Line
Witryny

HTE 200-01/A HARTMANN Exclusive Line

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami