Jak otworzyć sejf bez baterii i co zrobić w przypadku awarii?

Jak otworzyć sejf bez baterii i co zrobić w przypadku awarii?

źródło: gena96 / stock.adobe.com

Bezpieczeństwo i technologia Bezpieczeństwo w domu Bezpieczeństwo w biznesie
13 października 2022

Zamki w sejfach to urządzenia gwarantujące bezpieczeństwo. Otwarcie ich przez osoby niepowołane jest praktycznie niemożliwe. Jednak problem z otworzeniem drzwi mogą mieć nawet uprawnieni użytkownicy. Obsługa niektórych rodzajów zamków jest skomplikowana, a innych – banalnie prosta. Sprawdź, jak otwiera się poszczególne typy zamków, jak otworzyć sejf bez baterii i co zrobić w sytuacji awaryjnej.

Jak otworzyć sejf bez baterii?

Zamki elektroniczne z klawiaturą numeryczną zasilane są bateriami. W niektórych typach wymiana jest dość łatwa, bo wystarczy ściągnąć panel przedni. Pamiętaj, aby zawczasu przygotować sobie zapasowe akumulatorki.

Zdarzają się jednak modele zamków, w których baterie można wymienić dopiero po otwarciu drzwi. Jak wymienić baterie w sejfie z takim zamkiem? Najlepiej oczywiście zrobić to, zanim się rozładują. Lampka kontrolna na zamku powinna wskazywać poziom naładowania baterii.

Jeśli jednak nie zdążyłeś wymienić akumulatorków, będziesz potrzebował zewnętrznego źródła zasilania. Wymiana baterii w sejfie będzie możliwa, dopiero gdy w specjalnym miejscu na panelu przyłożysz akumulatorek 9 V.

Twój zamek może być również wyposażony w specjalny kabel do awaryjnego otwierania. Wymiana baterii w sejfie tego rodzaju polega na podłączeniu przewodu do zamka. Drugi koniec kabla przykłada się do baterii wymienionej w instrukcji.

Przeczytaj: Zamek elektroniczny do sejfu – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Awaryjne otwieranie sejfu

Dowiedziałeś się już, jak otworzyć sejf z kodem bez baterii, ale mogą pojawić się również inne problemy. Co zrobić, gdy dostałeś pancerną skrytkę w spadku i nie wiesz, jaki jest szyfr? Bywają również przypadki, że kod zostaje po prostu zapomniany. Niektóre typy zamków wymagają stałego zasilania z sieci i w przypadku braku prądu nie da się ich otworzyć. Co wtedy zrobić?

Jeśli nie wiesz, jaki jest szyfr do zamka, najlepiej skontaktuj się z producentem. Oczywiście możesz również wezwać ślusarza. Niestety, niedoświadczony technik może zniszczyć sejf, który będzie się nadawał jedynie do utylizacji. Gdy masz problem ze skrytką, chcesz ją awaryjnie otworzyć i nie zniszczyć sejfu, zadzwoń do specjalistów z Hartmann Tresore.

Zamki z czytnikiem linii papilarnych wymagają stałego zasilania z sieci energetycznej. W przypadku awarii prądu nie będziesz mógł otworzyć sejfu w tradycyjny sposób. Tego typu zamki wyposażone są w rewizję, czyli możliwość otwarcia przy pomocy klucza awaryjnego. Sprawdź w instrukcji, gdzie się ona znajduje.

Może Cię zainteresować: Sejf na odcisk palca – jak działa zamek na linie papilarne w sejfach?

Jak otworzyć różne typy zamków sejfowych?

Najprostszym zamkiem jest oczywiście ten zamykany na klucz. Przed otwarciem drzwi warto jednak sprawdzić stan mechanizmu. Zobacz, czy nie znajduje się w nim ciało obce. Dokonaj również oględzin klucza. Jeżeli jest on wyszczerbiony lub zgięty, możesz mieć problem z otwarciem skrytki.

Wymiana baterii w sejfie elektronicznym jest prosta. Po tej czynności wystarczy wpisać kod na klawiaturze numerycznej, zatwierdzić enterem lub krzyżykiem i drzwi są otwarte.

Otwieranie sejfów biometrycznych jest jeszcze prostsze. Przyłóż odcisk palca do czytnika i poczekaj, aż mechanizm się otworzy. Pamiętaj jednak, że zarówno palec, jak i czytnik muszą być czyste. Uważaj również na urazy palca, bo nawet drobne skaleczenie uniemożliwi otwarcie zamka.

Najbardziej skomplikowany mechanizm otwarcia ma zamek mechaniczny z tradycyjnym pokrętłem. To zabezpieczenie charakteryzuje się wysokim stopniem bezpieczeństwa, ale otwieranie wymaga precyzji.

Zamek z pokrętłem składa się z dwóch tarcz. Na tej obrotowej jest sto podziałek. Na nieruchomej znajdują się dwie kreski. Ta na godzinie dwunastej służy do otwierania zamka, a ta po lewej stronie – do zmiany szyfru.

Wykręcenie trójliczbowego kodu wymaga skupienia i dokładności. Przy takiej operacji będziesz musiał wykonać cztery obroty w prawo, trzy w lewo, dwa w prawo i jeden w lewo. Na koniec należy przekręcić tarczę w prawo do oporu i otworzyć sejf.

Może Cię również zainteresować:    

Jak użytkować sejf, aby służył jak najdłużej?

Wymiana baterii w sejfie to niejedyna czynność obsługowa. Szafę pancerną należy regularnie czyścić. Do tego celu używaj delikatnych detergentów. Środki na bazie chloru mogą uszkodzić powłokę lakierniczą. Do usuwania trudnych zanieczyszczeń użyj lepiej benzyny ekstrakcyjnej. Pamiętaj, że uszkodzenie sejfu wiąże się z utratą gwarancji.

Nie ingeruj w mechanizm zamka, zawiasy czy rygle. Wszelkie samodzielne naprawy nie są wskazane. Jeśli uważasz, że coś źle działa, skontaktuj się z serwisem. Próba samodzielnego usunięcia usterki może doprowadzić do nieodwracalnych szkód.

Jeżeli jednak Twój sejf biurowy uległ poważnej awarii, której nie da się usunąć, to najlepiej go zutylizować. Stary sejf zostanie zabrany przez serwis, a do czasu dostarczenia nowego modelu możesz korzystać z sejfu zastępczego. Nie polecamy nabycia taniego sejfu w markecie, ale wyłącznie produktu z certyfikatem u wytwórcy godnego zaufania.

Otwieranie zamka nawet w sytuacji awaryjnej nie musi być trudne. Regularna wymiana baterii w sejfie sprawi, że zawsze będziesz miał bezproblemowy dostęp do wnętrza. Użytkuj skrytkę zgodnie z instrukcją i zaleceniami producenta, a z pewnością będzie Ci długo służyła.

Polecane produkty

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami