Rodzaje zamków w sejfach. Który z nich wybrać?

Rodzaje zamków w sejfach. Który z nich wybrać?
Bezpieczeństwo i technologia
7 lutego 2023

O ile wśród sejfów istnieje ogromny i zróżnicowany pod względem klasy i rozmiaru wybór, o tyle sposobów zamykania mamy dosłownie cztery. Rodzaj zamka, którym zabezpieczać będziesz swój sejf, nie zadecyduje o poziomie bezpieczeństwa sejfu, jednakże wybór wpłynie na to, jak będziesz z sejfu korzystać. Przyjrzyjmy się krótko tym różnicom.

W jakie zamki wyposaża się sejfy?

Na rynku sejfów – jak i w ofercie HARTMANN TRESORE – znajdziemy cztery typy stosowanych w nich zamków:

• kluczowy,
• szyfrowy mechaniczny,
• elektroniczny,
• biometryczny.

Jak korzysta się z zamka kluczowego?

Najbardziej kuszącym dla miłośników technologicznych nowinek jest zamek biometryczny. Użytkową stronę takiego rozwiązania zna chyba każdy użytkownik smartfona. Zamek, podobnie jak czytnik w telefonie, zbiera informacje z linii papilarnych i dopasowuje je do zaprogramowanego wzorca. Ponieważ kluczowe jest bezpieczeństwo, czytnik różni się od tych dostępnych w smartfonach, bliżej mu natomiast do modeli obecnych w laptopach. Palec przesunąć należy wzdłuż skanera.

Podobnie, jak w zamkach elektronicznych, tak i tutaj istnieje opcja otwierania awaryjnego fizycznym kluczem. Dzięki temu, w razie odcięcia zasilania można otworzyć sejf. Zamki biometryczne wymagają bowiem stałego zasilania sieciowego.

Zamki kluczowe stanowią standardowe wyposażenie większości sejfów. Ich używanie jest intuicyjne dla każdego, a cenę samego zamka przeważnie wlicza się w cenę samego sejfu, jako jego integralnego komponentu. Wbrew pozorom jednak na cenie kończą się zalety tego rozwiązania, zamki takie potrafią sprawić więcej kłopotów, niż nam się wydaje. Zamek posiada otwór, który stanowi jego słaby punkt.

Niejednokrotnie wzywano nasz serwis do zamka, w którego dziurkę niesforne brzdące wcisnęły gumę do żucia. Klucz do wysokoklasowych sejfów jest też przedmiotem dość nieporęcznym, sięgająca kilkunastu centymetrów długość sprawia, że bliżej mu do broni białej, niż kluczy, którymi zamykamy drzwi. A co w przypadku zgubienia lub kradzieży klucza? Do każdego sejfu standardowo dostarczane są dwa egzemplarze. Nie ma cyfrowych wzorców kluczy, zatem w przypadku utraty jednego z nich ten drugi musi zostać odesłany do serwisu. Proces jest kosztowny i długotrwały.

Jak działa zamek szyfrowy mechaniczny?

Zasada działania zamka szyfrowego mechanicznego jest znana każdemu, kto choć raz oglądał „Vabank” w reżyserii Juliusza Machulskiego, którego głównym jest kasiarz, przedstawiciel szlachetnego, choć anachronicznego zawodu włamywaczy specjalizujących się w otwieraniu sejfów. Nie palnikiem, lecz na słuch, przykładając stetoskop do drzwi kasiarz taki był w stanie usłyszeć dźwięk przeskakujących tarcz i w ten sposób odgadnąć szyfr. Współczesne zamki są odporne na tego typu zabieg, elementy ruchome są wyciszone.

Zamki szyfrowe posiadają kilka cech, dzięki którym znajdują wiernych zwolenników, przede wszystkim wśród klientów stroniących od elektroniki. Otwieranie odbywa się tu poprzez wprawiane w ruch pokrętłem tarcze, zamek zatem nie potrzebuje ani zasilania, ani konserwacji. W gruncie rzeczy prosty mechanizm trudno oszukać, a żeby taki zamek zepsuć trzeba się naprawdę mocno postarać. Otwieranie sejfu zabezpieczonego w ten sposób ma swój smaczek, jest satysfakcjonujące, ale wymaga cierpliwości i precyzji. Stąd wybór uwarunkować należy od tego, w jaki sposób przewidujesz z sejfu korzystać. Jeśli założeniem jest zaglądać do sejfu na spokojnie, bez pośpiechu i nie za często, to zamek jak najbardziej dla Ciebie. Jeśli jednak sejf towarzyszy Ci w pracy, otwierasz go kilka, kilkanaście razy dziennie, w pośpiechu, to zdecydowanie wybierz zamek elektroniczny. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jaki sejf z zamkiem szyfrowym wybrać, zajrzyj na naszego bloga.

Jakie są zalety zamka elektronicznego?

Zamkiem, który wybiera zdecydowana większość klientów, z uwagi na szybkość i łatwość obsługi, jest zamek elektroniczny. Istnieje wiele modeli tego typu zamków dostarczanych przez renomowanych dostawców. Najbardziej interesujące cechy to liczba programowalnych użytkowników, opcje odczytu operacji, sposób wymiany baterii czy tryb czterech oczu, czyli otwieranie zamka dwoma osobnymi kodami. Niektóre zamki posiadają również rewizję kluczową, tzn. klucz fizyczny do otwierania awaryjnego. Funkcja ta bywa bardzo pomocna, pamiętać jednak należy, by klucz trzymać z daleka od sejfu, a jeśli to możliwe, najlepiej pod innym adresem.

Zamki elektroniczne są bardzo proste w obsłudze, zarówno na etapie programowania, jak i użytkowania. Wystarczy wprowadzić zdefiniowany wcześniej kod i po usłyszeniu odpowiedniego dźwięku sygnalizującego zwolnienie zamka pociągnąć klamkę. Warto co jakiś czas zmienić szyfr dla bezpieczeństwa, zaś w innym artykule piszemy o tym, co jest ważne podczas tej operacji. O tym, jak otworzyć sejf, dowiesz się również z naszego bloga.

Każdy z oferowanych przez nas zamków elektronicznych posiada możliwość wymiany baterii. Niektóre modele mają baterie skryte pod klawiaturą, wystarczy podważyć ją kciukiem, by w ciągu kilku chwil wymienić baterię na nową. Inne slot na baterie mają ukryty wewnątrz drzwi, w takim przypadku w odpowiednim miejscu pod klawiaturą znajdują się bieguny, do których należy przyłożyć nową baterię. W ten sposób zasilając awaryjnie zamek otwieramy sejf i wymieniamy baterie. 

Czy warto kupić zamek biometryczny?
Trudny wybór?

Niekoniecznie, zależy jak na to spojrzeć. Statystyka bezlitośnie wskazuje, że zamki elektroniczne niepodzielnie królują wśród sejfów i są ku temu solidne podstawy. Oferują najlepszy stosunek łatwości obsługi, bezpieczeństwa i ceny, a przy tym wybór i mnogość funkcji w obrębie tej grupy jest najbogatszy. Jak jednak mówi brodaty dowcip, kiedy człowiek wyprowadza psa na spacer statystycznie obaj mają po trzy nogi. Wybór zamka jest rzeczą indywidualną i tylko od Ciebie zależy, który strzegł będzie Twojego sejfu.

Sprawdź sejfy na klucze od Hartmann Tresore!

Polecane produkty

HTFIII 320-01
Kasy pancerne

HTFIII 320-01

HTII 215-01
Kasy pancerne

HTII 215-01

HT II 215-04 Mondrian
Art-sejfy

HT II 215-04 Mondrian

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami