Wygodne i bezpieczne – takie jest działanie zamków biometrycznych w sejfach. To metoda, która nie tylko zapewnia wyjątkowo wysoki poziom bezpieczeństwa, ale również jest niezwykle wygodna w codziennym użytkowaniu. Wystarczy tylko przyłożyć do sejfu palec, by otworzyć zamek. Czy można prościej?
Zamek biometryczny ma zapisaną próbkę biometryczną ustawioną wcześniej jako wzór, do którego porównywane są zbierane w trakcie próby otwarcia sejfu dane. Jeśli system uzna, że wzór i pobrane właśnie dane się zgadzają, sejf zostanie otwarty. Jeśli między wzorem a danymi są rozbieżności – pozostanie zamknięty.
- • bezpieczeństwo – zamek nie rejestruje całego odcisku palca, ale jedynie charakterystyczne punkty linii papilarnych, tzw. minucje. Są one różne i niepowtarzalne dla każdego człowieka, nie istnieje więc ryzyko ich skopiowania czy podejrzenia.
- • wyjątkowa niezawodność – zamki biometryczne w sejfach dopuszczają nawet małe skaleczenia, które nie powodują zakłóceń działania skanera.
- • wygoda – nie musisz martwić się o ukrycie klucza ani zapamiętywać szyfru.
Zamki biometryczne należą do najbezpieczniejszych zamków w sejfach – po pierwsze dlatego, że podrobienie klucza biometrycznego jest znacznie trudniejsze niż zdobycie kodu czy klucza mechanicznego. Po drugie: tego, co otwiera zamek biometryczny, zgubić czy zapomnieć się nie da, a po trzecie dlatego, że jest to hasło na całe życie. W zależności od wykorzystanej technologii i klasy zabezpieczenia, biometria zapewnia też na tyle duże bezpieczeństwo, że można mieć pewność, iż szanse na to, że druga osoba ma na tyle podobne linie papilarne bądź wzór tęczówki oka są w zasadzie żadne. Generalnie przyjmuje się, że w zabezpieczeniach biometrycznych średniej klasy dopuszczalne jest pomyślne zautoryzowanie obcej osoby raz na 10.000 skanów.
Jednocześnie należy pamiętać, że zamki biometryczne w sejfach, w odróżnieniu od zamków elektronicznych (na kod), oparte są o porównywanie danych i prawdopodobieństwo (tzw. dopasowywanie wzorców). Nie są – tak jak kod – systemem „zero-jedynkowym” (kod jest prawidłowy albo nie). To może powodować trudności w prawidłowym rozpoznawaniu właściciela sejfu. Przykładowo, w zamku bazującym na biometrii z rozpoznawaniem głosu zwykły katar może zaowocować tym, że właściciel będzie mieć trudności z otwarciem zamka.
Oprócz cech wspomnianych powyżej można jeszcze wymienić:
- • szerokie zastosowanie – sejfy z zamkiem biometrycznym można z powodzeniem wykorzystywać w przedsiębiorstwach, jak i domach. Ważnym atutem jest tu opcja rejestrowania linii papilarnych różnych upoważnionych osób – dzięki temu konfiguracja dostępu może uwzględnić indywidualne potrzeby.
- • nowoczesność – zamek biometryczny w sejfie to bez wątpienia jedno z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych wśród zamków sejfowych. Jest on innowacyjny i autonomiczny, powinien zadowolić miłośników nowinek technicznych.
• Najczęściej stosowanym zamkiem biometrycznym w sejfach jest biometria za pomocą linii papilarnych (oparta na odciskach palców). Jest to również najwygodniejsze rozwiązanie, gdyż nie mają tu znaczenia: wysokość montażu sejfu, kąt, oświetlenie, warunki temperaturowe itd.. Przykładem produktu z tego rodzaju zamkiem jest Signature Safe HTE 110/3.
• Coraz częściej stosuje się w sejfach skaner tęczówki bądź siatkówki oka (uwaga: to dwie różne metody, choć obie opierają się o biometrię oka). Niestety ta metoda ma ważne ograniczenie (które jednak można również uznać za zaletę) – skaner musi być zamontowany na wysokości wzroku.
• Wykorzystać można również metodę rozpoznawania głosu oraz skan twarzy. Oba te sposoby jednak ze względu na możliwe błędy weryfikacji (brak prawidłowego rozpoznania głosu albo twarzy) stosuje się częściej jako metody uzupełniające do standardowego klucza bądź kodu.
Jednym z problemów w działaniu zamków biometrycznych jest to, że porównują one dane zapamiętane z aktualnie dostarczanymi. Może to z jednej strony skutkować trudnościami w rozpoznawaniu użytkowników sejfu, w takim przypadku należy jeszcze raz zeskanować odcisk palca. Z drugiej zaś strony wyklucza to z grona użytkowników takich zamków przedstawicieli niektórych zawodów, których dłonie łatwo ulegają skaleczeniom bądź mają często kontakt z detergentami skutkującymi zanikaniem linii papilarnych, a także osoby z dłońmi o dużej potliwości.
Inna kwestia to zasilanie zamków biometrycznych w sejfach. Wymagają one podłączenia do sieci elektrycznej, więc w razie jej awarii nie będzie można dostać się do sejfu. Rozwiązaniem jest wybór zamka z zasilaniem awaryjnym przy użyciu baterii zewnętrznej.
Bardzo istotne jest to, aby zabezpieczenia zamka na odcisk palca były potwierdzone odnośnym certyfikatem, wydanym przez renomowaną instytucję, jak niemieckie zrzeszenie VdS Schadenverhütung GmbH, w skrócie VdS. W przeciwnym razie zakupimy produkt niezgodny z obowiązującymi normami, który nie zapewni odpowiedniej ochrony zawartości sejfu domowego czy biurowego.
Wiąże się z tym niejako wybór producenta – nie warto ryzykować bezpieczeństwa ważnych dokumentów i cennych przedmiotów nabywając kusząco tańszy zamek biometryczny u mało znanego wytwórcy. To truizm, ale godny przypomnienia: niższa cena oznacza słabszą jakość zastosowanych w produkcji materiałów i wykonania zamka.
Użytkownicy sejfów z zamkami na odcisk palca powinni zwracać uwagę na stan swoich dłoni, zwłaszcza palców, których dane zapisane są w pamięci zamka. Należy chronić je przed ryzykiem zranienia bądź uszkodzenia.
Aby uniknąć kłopotu z odczytem w razie skaleczenia palca, można zapisać jeszcze jeden albo kilka odcisków jako zabezpieczenie rezerwowe.
Większa potliwość dłoni może utrudnić identyfikację przy skanerze, przed przystąpieniem do otwarcia zamka biometrycznego dobrze będzie wytrzeć palce do sucha. Podobnie trzeba postąpić, jeśli zabrudzimy dłoń kurzem, tłuszczem, smarem czy inną substancją.
Wysoki poziom bezpieczeństwa opiera się na wspomnianym już odmiennym działaniu zamka biometrycznego – uwierzytelnienie następuje przez potwierdzenie skanowanej cechy biometrycznej z tą zapamiętaną.
Ponieważ jest to cecha unikalna dla każdego człowieka, nie można jej skopiować ani podejrzeć, jak może się to zdarzyć z kluczem lub szyfrem.
Do bezpieczeństwa przyczynia się też wyjątkowa niezawodność działania zamków biometrycznych w sejfach. Przykładowo małe zranienie palca nie musi od razu być przeszkodą w otwarciu sejfu. Przyjmuje się, że w średniej klasy zamkach z czytnikiem odcisków palców pomyłka w odczycie może mieć miejsce raz na 50 skanowań.
Przeczytaj też:
Jak otworzyć sejf? Sposoby otwierania różnych zamków
Jak działa zamek sejfowy z czytnikiem na odcisk palca?