Zmiana kodu w sejfie. 5 faktów, o których musisz wiedzieć

Zmiana kodu w sejfie. 5 faktów, o których musisz wiedzieć
Bezpieczeństwo i technologia Bezpieczeństwo w domu Bezpieczeństwo w biznesie
12 maja 2021

Chcesz kupić sejf lub już go masz i zastanawiasz się, jak zmienić kod? To nie musi być ani trudna, ani czasochłonna operacja. Jednak trzeba pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, żeby nie doprowadzić do tymczasowego zablokowania urządzenia.

1. Otwarte drzwi

Nie brakuje zwolenników sejfów na szyfr, ponieważ one gwarantują lepsze zabezpieczenie niż modele z zamkiem na klucz. Producent przekazuje w dokumentacji kod, który przeważnie składa się z 3-8 cyfr. Jego sprawdzenie powinno nastąpić przy otwartych drzwiach sejfu.

W podręczniku użytkownika należy znaleźć informacje o wprowadzaniu zmian. Zdarza się, że modyfikacja w tym zakresie oznacza utratę gwarancji. Nie ma znaczenia, czy do jej końca pozostało kilka dni, tygodni czy miesięcy. Wprawdzie później można starać się o jej częściowe odzyskanie, ale na określonych warunkach. Z pewnością wymagany będzie dowód zakupu.

Sposoby otwierania różnych zamków poznasz w innym artykule naszego bloga.

2. Wybór kodu

Nigdy nie należy ustawiać zbyt prostego szyfru. Za takie uznawane są np. data urodzin, imienin, ślubu, numer telefonu, numer rejestracyjny własnego samochodu czy kilka kolejnych cyfr. Niekiedy producenci uniemożliwiają ustawienie go z samych zer.

Nowy kod do sejfu warto wybrać jeszcze przed procedurą zmiany. Ustalanie go w trakcie tej operacji może trwać zbyt długo i spowodować nerwową sytuację. W przypadku wybranych modeli sejfów trzeba szybko podać nowy szyfr i dokonać określonej czynności, np. przekręcić uchwyt czy potwierdzić zmianę. Nieudane próby mogą doprowadzić do przerwania szyfrowania lub tymczasowego zablokowania urządzenia.

Może Cię również zainteresować:   

3. Twierdza szyfrów

Istnieją modele sejfów, w których nie jest możliwe usunięcie kodu fabrycznego. To jednak nie wyklucza ustawienia własnej kombinacji kilku cyfr, a następnie jej modyfikowania w razie potrzeby. Dodatkowo istnieje też opcja uzyskania tymczasowego dostępu za pomocą kilkucyfrowego PIN-u, a także zmieniania czy usunięcia go. Ponadto na rynku dostępne są modele, w których można ustawić kod administratora i np. do 6 różnych kodów użytkownika.

4. Chwila prawdy

Jeśli sejf elektroniczny jest wyposażony w baterie, to zmiana kodu może nastąpić szybko i sprawnie. W przypadku wielu modeli najpierw należy nacisnąć raz lub więcej przycisk „0”. Niekiedy służy do tego przycisk znajdujący się w tylnej części drzwi sejfu.

Później użytkownik jest standardowo proszony o wprowadzenie obowiązującego szyfru. Gdy będzie poprawny, zostanie to potwierdzone odpowiednim sygnałem świetlnym (dioda) lub dźwiękowym. Kolejnym krokiem będzie wpisanie nowego kodu. Często trzeba go jeszcze potwierdzić. Błędne lub poprawne wykonanie tej operacji będzie stosownie zasygnalizowane.

Przeczytaj, jak zmienić kod w sejfie.

Sprawdź naszą ofertę:  sejfy domowe

5. Pod kontrolą

Właściciele sejfów powinni pamiętać o wymianie baterii. Gdy są stosunkowo słabe, to użytkownik dostrzeże informację na wyświetlaczu lub zasygnalizują to diody, np. świecąc na żółto. Producenci nie zalecają stosowania baterii wielokrotnego ładowania (tzw. akumulatorków) i niealkalicznych.

Wyjęcie baterii nie spowoduje usunięcia kodów. Wszystkie szyfry należy przechowywać w bezpiecznym miejscu, a rekomenduje się także, by każdą modyfikację zapisywać w podręczniku użytkownika.

Dowiedz się, jak otworzyć sejf bez baterii i co zrobić w przypadku awarii.

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami