Bezpieczne otwieranie sejfu

Bezpieczne otwieranie sejfu
Bezpieczeństwo i technologia
11 maja 2021

Sejf ma stanowić barierę nie do sforsowania dla niepożądanych osób, a jednocześnie otwieranie go nie powinno być zbyt skomplikowane dla właściciela. Na komfort użytkowania wpływają różne czynniki, o których warto pamiętać przed zakupem konkretnego modelu.

Nerwowe poszukiwanie klucza czy błędne wprowadzenie szyfru − tak też mogą wyglądać chwile spędzane przed sejfem. Nie ma znaczenia, czy ktoś go otwiera sporadycznie, czy bardzo często. Niekiedy zawodzi pamięć, innym razem dochodzi do pomyłki. W jaki sposób ograniczyć tego typu sytuacje?

Producenci oferują różne rodzaje zabezpieczeń. Do najprostszych, a zarazem najtańszych rozwiązań należą zamki na klucz. Wystarczy włożyć popularnego „motylka”, przekręcić i sejf zostaje otwarty lub zamknięty. Jednak jeszcze przed zakupem warto pomyśleć o odpowiednim miejscu do przechowywania klucza. W przeciwnym razie może on wpaść w niepowołane ręce i ochrona stanie się iluzoryczna. Ponadto można go stosunkowo łatwo podrobić, co niewątpliwie stanowi największą wadę tego rozwiązania.

Klient dostaje standardowo 2 klucze. Gdy dojdzie do ich zaginięcia, można wnioskować o wydanie nowych. Należy jednak spełnić określone warunki, m.in. przesłać wymagane dokumenty (np. numer seryjny posiadanego modelu). Znajduje się on w instrukcji, a także na plakietce umieszczonej na zewnętrznej części sejfu. Formalności załatwia się najczęściej u lokalnego dystrybutora danej marki. W przypadku zgubienia klucza do sejfu rekomenduje się wymianę zamka na nowy – sejf, do którego dostęp może mieć osoba postronna, nie jest już bezpieczny. Z tego też powodu odchodzi się dzisiaj od zamków kluczowych zarówno ze względu na bezpieczeństwo, jak i wygodę użytkowania.

Bezpieczeństwo przedmiotów w każdego rodzaju sejfie

Bezpieczne otwieranie sejfów jest kluczowe zarówno w przypadku sejfów biurowych, domowych, jak i hotelowych. W dzisiejszych czasach coraz więcej sejfów jest wyposażonych w zaawansowane systemy zabezpieczeń, które zapewniają nie tylko skuteczną ochronę przed nieuprawnionym dostępem, ale także wygodę użytkowania. 

W sejfach biurowych i domowych popularne są zamki biometryczne, które pozwalają na szybkie i bezpieczne otwieranie za pomocą rozpoznawania odcisków palców lub innych danych biometrycznych. 

Natomiast sejfy hotelowe często wyposażone są w systemy kodowe lub karty zbliżeniowe, które umożliwiają dostęp tylko dla gości hotelowych lub personelu. Bez względu na rodzaj sejfu, ważne jest, aby zapewnić nie tylko skuteczne, ale także wygodne rozwiązania otwierania, które spełniają wymagania bezpieczeństwa i ułatwiają codzienne użytkowanie.

Czas na szyfr

Wyższy poziom zabezpieczenia gwarantują sejfy z zamkiem elektronicznym otwierane szyfrem cyfrowym lub – w zależności od klawiatury – alfanumerycznym. Ten ostatni jest ustalany indywidualnie przez użytkownika i składa się z kilku cyfr lub liter. Jego poprawne działanie należy zawsze sprawdzać przy otwartych drzwiach sejfu. Jeżeli wprowadzimy omyłkowo inny kod niż zamierzaliśmy, a drzwi zostały otwarte, sejf będzie można jeszcze uratować.

Jeden z częstych błędów dotyczy sposobu wprowadzania szyfru na klawiaturze. Część osób korzysta w tym celu z rysików, długopisów czy innych przedmiotów, które ułatwiają wciśnięcie danej cyfry. W praktyce jednak zwiększają one ryzyko uszkodzenia klawiatury zamka.

Przeczytaj również, na co zwrócić uwagę przy zmianie kodu i jak się ją przeprowadza w popularnych rodzajach zamków.

Przeczytaj: 

Zmiana kodu w sejfie. 5 faktów, o których musisz wiedzieć

Jak zmienić kod w sejfie? Omówienie najpopularniejszych zamków


Czyste ręce i baterie

Komfortowo otwiera się sejf z zamkiem uzbrojonym w czytniki linii papilarnych. Wcześniej jednak należy poświęcić trochę czasu, by uniknąć błędów w trakcie programowania autoryzowanych linii papilarnych. Do czytnika nie należy przykładać palca z blizną lub raną. Ponadto zbyt lekkie lub zbyt mocne naciśnięcie spowoduje nieprawidłowy odczyt. Przed skanowaniem, ale też przed otwieraniem sejfu, warto wymyć ręce. Zabrudzenia mogą negatywnie wpłynąć na proces identyfikacji lub nawet doprowadzić do uszkodzenia czytnika.

W przypadku wybranych sejfów (np. z zamkiem elektronicznym) trzeba pamiętać o wymianie baterii. W celu poprawnego funkcjonowania sejfów konieczne jest stosowanie baterii alkalicznych renomowanych producentów. Żywotność baterii niealkalicznych będzie bardzo krótka lub zamek nie będzie działał poprawnie. Gdy baterie będą już wymagały wymiany, na wyświetlaczu pojawi się stosowna informacja, ewentualnie wskażą to diody.

To, czy otwieranie sejfu będzie problemem tylko dla niepożądanych osób, zależy przede wszystkim od użytkownika. Warto korzystać z rad i wskazówek producenta, dzięki czemu nie ucierpi poziom zabezpieczenia, a komfort użytkowania będzie na satysfakcjonującym poziomie.

Dowiedz się, czy kupno sejfu w markecie jest dobrym pomysłem.

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami