Jak otworzyć sejf wyposażony w zamek mechaniczny i elektroniczny?

Jak otworzyć sejf wyposażony w zamek mechaniczny i elektroniczny?

źródło: Spectral-Design / stock.adobe.com

Bezpieczeństwo i technologia Bezpieczeństwo w domu Bezpieczeństwo w biznesie
13 października 2022

Sejfy mogą być wyposażone w różnego rodzaju zamki. Najprostszy jest oczywiście ten zamykany na klucz. Jednak szafy pancerne mogą mieć również zamki mechaniczne z pokrętłem i elektroniczne. Otwarcie sejfu z tarczą może być problemem dla kogoś, kto nigdy tego nie robił. Z tego artykułu dowiesz się, jak otworzyć sejf z pokrętłem, z klawiaturą numeryczną i z czytnikiem linii papilarnych.

Jak otworzyć sejf z pokrętłem?

Sejfy wyposażone w obrotową tarczę charakteryzują się wysokim stopniem bezpieczeństwa. Złamanie szyfru jest praktycznie niemożliwe. Otwarcie poprzez wsłuchiwanie się w mechanizm zamka przy pomocy stetoskopu jest jedynie filmowym wymysłem.

Otwieranie sejfu z pokrętłem wymaga precyzji, bo tarcza ma sto podziałek. Drobna pomyłka i drzwi się nie otworzą. Tego mechanizmu nie poleca się osobom niecierpliwym i mającym problemy z drżeniem rąk. Jeśli masz zamiar otwierać sejf kilka razy dziennie, to ciągłe wykręcanie kodu może być uciążliwe.

Otwieranie sejfu z pokrętłem jest proste, ale warto kilka razy przećwiczyć sobie całą procedurę. Po paru próbach z pewnością dojdziesz do wprawy. Standardowy szyfr producenta to przeważnie 10–20–30–40. Na nieruchomej tarczy znajdują się dwie podziałki. Ta po lewej stronie służy do zmiany szyfru a ta znajdująca się na godzinie 12 – do otwierania.

Aby otworzyć zamek, musisz wykonać następujące czynności:

  • ● Obróć tarczę w prawo i zgraj liczbę 10 z podziałką służącą do otwierania, następnie wykonaj cztery pełne obroty w prawo i ponownie zgraj 10 z podziałką,
  • ● Obracając w lewo, zgraj liczbę 20 z podziałką. Teraz wykonaj trzy pełne obroty w lewo i znów zgraj 20 ze znakiem do otwierania,
  • ● Ponownie przekręć w prawo i zgraj numer 30 z główną podziałką. Teraz wykonaj jedynie dwa pełne obroty w prawo,
  • ● Przekręć tarczę w lewo i zgraj liczbę 40 ze znakiem głównym. Teraz wystarczy tylko jeden obrót w lewo,
  • ● Ostatni ruch to przekręcenie tarczy w prawo do oporu i otwarcie drzwi.
Jak otworzyć sejf elektroniczny?

Skoro już wiesz, jak otworzyć sejf z pokrętłem, to warto dowiedzieć się jeszcze, jak otwierać sejfy elektroniczne. Te modele są dużo prostsze w otwieraniu. Zamki z klawiaturą numeryczną wymagają jedynie wpisania kodu i następnie zatwierdzenia klawiszem Enter, kluczyka lub kratki.

Sprawdź naszą kategorię: sejfy hotelowe

Sejfy elektroniczne z klawiaturą są wygodne, bo kod wpisuje się łatwo i szybko. Częste otwieranie sejfu nie jest uciążliwe. Niestety szyfr może przez przypadek poznać osoba niepowołana. Wystarczy, że ktoś podejrzy procedurę otwierania. Pamiętaj o okresowej zmianie kodu. Im więcej osób ma dostęp do sejfu, tym częściej powinieneś zmieniać szyfr. 

Opisujemy ten temat szerzej w artykułach:

Zmiana kodu w sejfie. 5 faktów, o których musisz wiedzieć
Jak zmienić kod w sejfie? Omówienie najpopularniejszych zamków

Jednym z bezpieczniejszych rozwiązań jest zakup sejfu z zamkiem biometrycznym. Ten typ zabezpieczenia jest najwygodniejszy, bo nie musisz pamiętać kodu. Dostęp do sejfu mają jedynie osoby, których odcisk palca został wprowadzony do systemu. Nie musisz martwić się, że ktoś niepowołany podejrzy wpisywanie szyfru.

Niestety, zamek biometryczny ma również swoje wady. Wystarczy, że skaleczysz się w palec i już nie będziesz miał dostępu. Jeśli w pracy jesteś narażony na drobne urazy, lepiej wybierz inny zamek. Pamiętaj również, że zarówno czytnik, jak i odcisk palca muszą być czyste. Drobne zabrudzenie sprawi, że nie otworzysz sejfu.

Jak otworzyć sejf z pokrętłem, gdy nie znasz szyfru?

Może się zdarzyć, że zapomnisz szyfru do zamka, albo dostaniesz w spadku sejf, do którego nie znasz kodu. Jak otworzyć sejf z pokrętłem, jeśli nie znasz hasła? Jedynym rozwiązaniem jest wezwanie ślusarza lub kontakt z producentem.

Próba siłowego otwarcia sejfu nie tylko uszkodzi urządzenie, ale może również odbić się na Twoim zdrowiu. Wystarczy, że łom lub inne narzędzie się wyślizgnie i nieszczęście gotowe. Nie korzystaj również z pomocy niedoświadczonych ślusarzy, bo stracisz tylko czas i pieniądze. Jeżeli chcesz bezproblemowo otworzyć zatrzaśnięty sejf, skontaktuj się z ekspertami Hartmann Tresore.

Awaryjne otwieranie sejfu elektronicznego

Sejfy elektroniczne również mogą wymagać otwarcia awaryjnego. Najpierw jednak warto wykluczyć najbardziej błahe powody braku możliwości dostania się do środka. Zamki z klawiaturą numeryczną zasilane są bateriami, więc sprawdź, czy nie trzeba ich wymienić.

Zamki elektroniczne wyposażone są w rewizję, czyli możliwość otwarcia kluczem. Zabezpieczenia biometryczne wymagają stałego podłączenia do sieci elektrycznej. W przypadku awarii i braku prądu warto wiedzieć, gdzie znajduje się rewizja i klucz.

Niektóre zamki wymagają ściągnięcia panelu przedniego w celu dotarcia do rewizji. Nie jest to skomplikowana operacja, ale wymaga podstawowych narzędzi, takich jak klucze i śrubokręt.

Skoro już wiesz, jak otworzyć sejf z pokrętłem i ten wyposażony w mechanizm elektroniczny, to nie pozostaje nic innego, jak zamówić odpowiedni model. Pamiętaj jednak, że szafa pancerna musi posiadać certyfikat bezpieczeństwa określony w normach PN-EN 14450 i PN-EN 1143. 

Przeczytaj także:

Jak otworzyć sejf bez baterii i co zrobić w przypadku awarii?

Zamek elektroniczny do sejfu – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami