Być może dla wielu Klientów będzie to zaskakujące, a jednak sejfy wrzutowe i depozytowe stanowią jedne z najliczniej kupowanych sejfów w branży, idąc łeb w łeb z szafkami na broń w klasie S1. Dlaczego sejfy wrzutowe są tak popularnym wyborem? Odpowiedź jest dość prosta – mało kto wie, jak wiele instytucji potrzebuje sejfu wrzutowego. Co to takiego i do czego służy? Dowiesz się z tego artykułu.
Sejfy wrzutowe czy też sejfy depozytowe i sejfy kasjerskie umożliwiają wygodne i bezpieczne deponowanie przedmiotów (zwykle jest to gotówka lub ważne dokumenty) bez konieczności otwierania całego sejfu. W dużym skrócie działa tu zasada, którą znasz doskonale ze skrzynek na listy.
Sejf wrzutowy posiada specjalnie przygotowane, proste otwory wrzutowe: to może być uchylna klapa lub szuflada na teleskopach, przeznaczone do wkładania do środka depozytu, który następnie opada do części depozytowej sejfu. Dostęp do komory chronią z kolei drzwi główne sejfu.
Do otwierania sejfu i wyciągania depozytów służy natomiast zamek kluczowy (rzadziej) lub zamek elektroniczny, do którego uprawnienia ma konkretna osoba.
Sejfy wrzutowe są obecne w bardzo wielu dziedzinach działalności gospodarczej, ale wspólnym mianownikiem jest zastosowanie do bezpiecznego przechowywania gotówki. Najczęstszymi odbiorcami sejfów wrzutowych są zatem miejsca, w których funkcjonuje obieg gotówki i pieniądze pojawiają się bez przerwy. Takie miejsca to:
• punkty handlowe i kasy – mimo postępującej zmiany w kierunku rozliczania bezgotówkowego cały czas każdy sklep przyjmuje w pojedynczej kasie kilkadziesiąt złotych dziennie. Istnieją specjalne, kasjerskie sejfy wrzutowe, wyposażone dodatkowo w szuflady z przedziałkami na monety i banknoty.
• stacje paliw – sejfy przeznaczone do bezpiecznego przechowywania utargu,
• bary, restauracje – gastronomii dotyczy ten sam problem, bardzo wielu z nas nadal woli płacić gotówką,
• hotele – zgodnie z przepisami każdy hotel od 3 gwiazdek w górę powinien posiadać sejf w recepcji, a sejf wrzutowy jest dla hoteli najbardziej przydatny. Funkcjonalność sejfów hotelowych wrzutowych w hotelarstwie pozwala nie tylko na przechowywanie gotówki, ale i cennych przedmiotów pozostawionych w depozycie.
Główna funkcjonalność sejfów wrzutowych, która stanowi o ich przydatności w codziennej pracy, to bezpieczeństwo zawartości w przypadku dużej rotacji pracowników w ciągu doby. Dostęp do drzwiczek głównych ma osoba upoważniona do podejmowania depozytu, natomiast wkładać dokumenty bądź utarg do środka może każdy szeregowy pracownik. Dzięki sejfom wrzutowym niwelowana jest okazja czyniąca złodzieja.
Sejfy wrzutowe to szalenie szeroki asortyment urządzeń. W ofercie znajdziesz mnóstwo sejfów wrzutowych, różniących się od siebie w zależności od tego, jakie oczekiwania mają spełnić. Oferowane są zatem:
• sejfy wrzutowe z klapą wrzutową – najprostsze i kupowane najczęściej sejfy wrzutowe, których kompaktowe rozmiary umożliwiają zamontowanie w niemal dowolnym miejscu: w meblach, pod blatem recepcji czy na kasie sklepowej,
• dropbox – to specyficzne produkty, wręcz malutkie skrzyneczki zamykane zamkiem kluczowym, wewnątrz których umieszczana jest nylonowa torba, do której wkłada się gotówkę. Po zakończeniu dnia pracy drzwi się otwiera i wyciąga torbę zawierającą pieniądze.
• sejfy depozytowe – sprzedawane z przeznaczeniem do zabezpieczenia raczej pozostawionych przez klientów/gości danej instytucji depozytów (takich jak np. dokumentów) niż gotówki. Sejfów depozytowych używa się przede wszystkim w hotelarstwie, ale zdarzają się też w placówkach medycznych, a nawet zakładach karnych.
• skrytki depozytowe – znane z hoteli moduły składające się ze skrytek wyposażonych w kluczowe zamki bankowe. Do otwarcia skrytki potrzebne są dwa klucze: jeden ma klient, a drugi – pracownik obsługi. Zdarza się, że skrytki depozytowe integrowane są z większym sejfem.
• śluzy – to bardziej element budynku niż pojedynczy produkt, a służy do bezpiecznego przenoszenia depozytów z jednego pomieszczenia do drugiego. Śluzy instaluje się w bankach, czasami lombardach – tam gdzie bezpieczne muszą być naprawdę duże sumy, a jednocześnie włamanie jest tym czynnikiem, który autentycznie bierze się pod uwagę.
Sejfów wrzutowych dotyczą te same prawidła, z jakimi mamy do czynienia przy pozostałych rodzajach sejfów. Zatem w zależności od wartości deponowanych przedmiotów rosnąć powinna klasa odporności na włamanie, od bezklasowych dropboxów, w których nawet fizycznie nie zmieści się więcej niż kilkanaście tysięcy złotych, po potężne sejfy depozytowe, w których trzymać można spokojnie kilkaset tysięcy albo i milion złotych.
Lekkie sejfy depozytowe czy sejfy kasjerskie w klasach S1 czy S2 wg normy PN-EN 14450 przeznaczone są raczej do punktów handlowych, gdzie pieniądze podejmowane są codziennie, lub do hoteli, gdzie pozwalają na wygodne deponowanie gotówki, ale też przechowuje się w nich inne przedmioty.
Z kolei ciężki sejf o wysokiej klasie antywłamaniowej, klasie I, II czy wyższej według normy PN-EN 1143-1, będzie stosowniejszy do zabezpieczenia znacznych wartości pieniężnych, papierów wartościowych itp..
Sejf wrzutowy to praktyczne rozwiązanie, a zarazem pojęcie na tyle szerokie, że wymaga czasem chwili zastanowienia. Wybierać jest z czego, a jeśli będziesz mieć wątpliwości – nasz Dział Handlowy czeka na Twój telefon.