Różnice pomiędzy sejfem hotelowym a sejfem klasowym

Różnice pomiędzy sejfem hotelowym a sejfem klasowym

źródło: makistock / stock.adobe.com

Bezpieczeństwo w biznesie Bezpieczeństwo w domu
26 stycznia 2024

Bezpieczeństwo to jedno z najważniejszych słów, które kojarzą się z sejfami. Jednym z czynników, który wpływa na decyzję związaną z zakupem sejfu jest strach przed tym, że nasze wartości dostaną się w niepowołane ręce. Boisz się o swoje wartości? Chcesz je porządnie zabezpieczyć przed dostępem postronnych osób, włamaniem i kradzieżą? Chcesz spać spokojnie? Zależy Ci na uporządkowaniu wartości w jednym, konkretnym miejscu? Dobrze się składa.

Bywa, że dzwonią lub przychodzą do nas klienci poszukujący sejfu, a inspiracją do zakupu było "zapoznanie się" z sejfem hotelowym, który mieli w swoim pokoju w hotelu lub pensjonacie.

Czy to dobry pomysł, aby w swoim domu lub mieszkaniu instalować sejf hotelowy? Zarówno sejfy hotelowe, jak i klasowe spełniają pewne określone funkcje, ale różnią się w wielu aspektach, począwszy od zastosowania, poziomu bezpieczeństwa, po pojemność i wygodę użytkowania. Przyjrzyjmy się zatem głównym różnicom między sejfem hotelowym a sejfem klasowym. Dowiedz się, czy sejf hotelowy to dobre rozwiązanie do zabezpieczenia Twoich prywatnych wartości.

Przeznaczenie i zastosowanie: sejfy hotelowe vs sejfy klasowe

Sejfy hotelowe są zaprojektowane z myślą o krótkotrwałym i doraźnym przechowywaniu wartościowych przedmiotów, które przywozisz ze sobą na (raczej) krótki pobyt w hotelu, pensjonacie, apartamencie. Są one najczęściej zamocowane do stałych elementów wyposażenia pokoju i znajdziesz je w szafie, szafce, biurku – generalnie znajdują się w jakimś meblu. Jednakże ze względu na swoją małą wagę są to produkty, które po odkręceniu mocowań bardzo łatwo przenieść lub wynieść. Sejfy hotelowe można określić jako niewielkie, lekkie i kompaktowe. Goście, chowając do nich swoje cenne przedmioty powinni mieć poczucie, że są one zamknięte, a nie leżą na widoku osób, które wchodzą do pokoju (np. osób z personelu hotelowego).

Może Cię zainteresować: Bezpieczeństwo w podróży: sejf w pokoju hotelowym – czy można mu ufać?

Sejfy klasowe są bardziej uniwersalne i mogą być umieszczone w zabudowie meblowej (np. sejfy meblowe), ale mogą być również wolnostojące. Stosowane są wszędzie tam, gdzie konieczne jest długotrwałe przechowywanie i zabezpieczenie dokumentów, klejnotów czy innych kosztowności. Sejfy klasowe to produkty, które ze względu na wyższą wagę zdecydowanie trudniej wynieść.

Poziom zabezpieczeń sejfów hotelowych i sejfów klasowych

Sejfy hotelowe używane są głównie do krótkotrwałego przechowywania rzeczy wartościowych, ich poziom zabezpieczeń jest więc niski. Sama konstrukcja takiego sejfu jest również bardzo prosta – korpus z blachy stalowej ma grubość 1,5 mm., wyposażony jest w dwa rygle o średnicy 20 mm. Jeśli chodzi o sposób zamknięcia sejfów hotelowych, to wyposażone są w proste zamki elektroniczne. Cechą charakterystyczną tych sejfów jest zatem prostota – zarówno w budowie, jak i w obsłudze.

Z kolei sejfy klasowe przechodzą restrykcyjne testy w celu uzyskania konkretnego certyfikatu bezpieczeństwa. Oferują wyższy poziom zabezpieczeń, przede wszystkim ze względu na swoją budowę. Sejfy z podstawową klasą bezpieczeństwa S1 mają jednościenny korpus z blachy 3 mm i dwuścienne drzwi, zaś sejfy wyższych klas cechują się wielościennym korpusem, dodatkowymi wypełnieniami między ścianami w celu zapewnienia długotrwałej ochrony zdeponowanych w nich cennych przedmiotów i wielościennymi drzwiami. Mogą być wyposażone w zaawansowane zamki, elementy centrali alarmowej, aby tym samym znacząco utrudnić nieautoryzowany dostęp.

Pojemność i organizacja

Z uwagi na jego przeznaczenie, czyli krótkotrwałe przechowywanie cennych dla gościa przedmiotów, sejfy hotelowe mają zazwyczaj mniejszą pojemność niż sejfy klasowe. Ich gabaryty pozwalają na to, aby pomieścić podstawowe przedmioty wartościowe, takie jak dokumenty podróży, gotówkę czy elektronikę (aparat fotograficzny, tablet, laptop).

Sejfy klasowe mają różne pojemności, ale zazwyczaj są większe i mają bardziej zróżnicowane opcje organizacyjne. Mogą posiadać półki, szuflady na szynach teleskopowych i inne elementy ułatwiające uporządkowane przechowywanie różnych przedmiotów. Co ważne: wymiary sejfów klasowych (wysokość, szerokość, głębokość) można czasem modyfikować – pozwala to stworzyć produkt idealnie pasujący, np. zmieści się on we wnękę, którą klient posiada.

Design i estetyka

Sejfy hotelowe mają minimalistyczny design. Najczęściej ich gama kolorystyczna ogranicza się do czerni, grafitu albo bieli, dzięki czemu łatwo wpasowują się w różne style wnętrz hotelowych.

Sejfy klasowe (w wersji standardowej) najczęściej dostępne są w kolorze czarnym, grafitowym lub jasnoszarym. Ale istnieje możliwość zamówienia sejfu pomalowanego na dowolny kolor z palety RAL, lakierowania na wysoki połysk, uzyskania efektu matowego, a nawet można okleić sejf wskazaną przez klienta grafiką. Wszystko po to, aby możliwe było dopasowanie sejfu do indywidualnych preferencji i wystroju wnętrza.

Przeczytaj: Na co zwrócić uwagę, by sejf pasował do wnętrza?

Ceny omawianych sejfów

Nie czarujmy się – cena (biorąc pod uwagę wszystkie powyższe cechy) jest niższa w porównaniu z sejfami klasowymi. To może zachęcać do ich zakupu, ale...

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo Twoich wartości (a najpierw pomyśl, ile one dla Ciebie znaczą, jak bardzo są cenne) – nie cena sejfu powinna być ważna, tylko jego poziom zabezpieczenia, innymi słowy: jak długo (biorąc pod uwagę korpus, konstrukcję i wagę) sejf oprze się próbie dostania się do depozytu. Sejfy klasowe są droższe, ale stanowią inwestycję w długotrwałe zabezpieczenie Twoich wartościowych przedmiotów.

Podsumowanie

Podsumowując, wybór między sejfem hotelowym a sejfem klasowym zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań użytkownika. Sejf hotelowy to produkt przeznaczony do krótkotrwałego, doraźnego zabezpieczenia raczej małych wartości, które zostawiasz w pokoju (w hotelu, pensjonacie, domku letniskowym, apartamencie na wynajem). Jeśli przywozisz ze sobą cenniejsze rzeczy (np. biżuterię, zegarki), warto je zdeponować w sejfie na recepcji lub w skrytkach depozytowych (jeśli takowe są dostępne w danym obiekcie).

Sejf klasowy sprawdzi się doskonale w domu czy biurze, gdzie priorytetem jest potrzeba ciągłego przechowywania w bezpiecznym miejscu wartościowych przedmiotów: gotówki, ważnych dokumentów (umów, aktów notarialnych, polis, paszportów), biżuterii, zegarków, złota lub innych metali szlachetnych, monet. Sejf klasowy bywa wymagany prawem (np. w bezklasowym sejfie hotelowym nie możesz przechowywać broni i amunicji).

Poziom bezpieczeństwa, jaki zapewnia (certyfikatem) dany produkt, powinien być najważniejszym czynnikiem, który wpływa na wybór sejfu. W HARTMANN TRESORE dostępne są rozmaite modele, w różnych konfiguracjach. Jeśli masz pytania, potrzebujesz pomocy przy wyborze, możesz skonsultować się z jednym z naszych ekspertów, a po otrzymaniu oferty – doprecyzować szczegóły i złożyć zamówienie. Zapraszamy!

Polecane produkty

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami