Wrażliwe dane i elektronikę przechowuj w sejfie

Wrażliwe dane i elektronikę przechowuj w sejfie
Bezpieczeństwo w biznesie
11 maja 2021

Sprzęt elektroniczny i cenne pliki to łakome kąski dla złodziei. Nie tylko mają dużą wartość materialną, ale często zawierają poufne informacje, które nie powinny trafić w niepowołane ręce. By były w pełni bezpieczne, należy przechowywać je w sejfie.

Pliki w niebezpieczeństwie

Jeszcze kilka lat temu mało kto zastanawiał się nad bezpieczeństwem przechowywania danych, a Polska była jednym z krajów, w których ta świadomość była najniższa. Na niewielkich nośnikach czy sprzętach, takich jak np. tablety czy dyski zewnętrzne, mogą bowiem mieścić się duże ilości informacji, które często są kluczowe dla przyszłości i działalności firm. Dostęp do nich rzadko kiedy był jednak utrudniony. Aż 83% pracowników w Polsce deklarowało, że korzystają z pamięci USB bez wiedzy i zgody przełożonych. Za to 62% dostrzegało niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą utrata wrażliwych danych[1]. Obecnie w przedsiębiorstwach działają już zaawansowane systemy zabezpieczeń, a rekordy przechowuje się wielotorowo zarówno na nośnikach, jak i w wirtualnych chmurach i na serwerach. Te informacje, które poddaje się archiwizacji i fizycznie trzyma w biurach, wymagają szczególnej uwagi i zabezpieczeń. Są jednak sposoby, by skutecznie je chronić.

Sejf na nośniki danych
Chroń informacje i prywatność

W firmach, w których pliki są najcenniejszą wartością, warto pokusić się o instalację sejfu dostosowanego do ich specjalnych potrzeb. Magnetyczne nośniki danych są bowiem wyjątkowo wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wysokie temperatury czy wilgoć. Ponadto potencjalna kradzież czy zniszczenie podczas włamania może mieć tragiczne skutki prawne i finansowe. Aby ich uniknąć, należy przechowywać nośniki takie, jak: płyty CD, DVD czy taśmy streamerowe w przeznaczonych do tego celu sejfach na nośniki danych. Najczęściej są to modele wolnostojące, występujące w różnych klasach ochrony przeciwwłamaniowej (S 2 czy I, II, III wg PN-EN 1143-1), oraz odporne na działanie ognia (S 60 DIS, S 120 DIS wg PN-EN 1047-1). Ich wnętrze dopasowane jest do rodzaju nośników, co dodatkowo pomaga w porządkowaniu plików.

Wspomniany problem dotyczy jednak nie tylko przedsiębiorstw, ale także danych, które przechowujemy w domach. Mają one często wartość sentymentalną i dotyczą prywatności, którą szczególnie chcemy chronić przed osobami postronnymi. By zabezpieczyć tego rodzaju informacje, nie wystarczy jednak ich przeniesienie z komputera na inny nośnik. Należy pamiętać, że złodzieje biorą sobie na cel nieruchomości, których właścicieli wcześniej przez dłuższy czas obserwują. Wiedzą zatem, gdzie i czego mają szukać. By nie paść ofiarą przestępstwa, trzeba dobrze się zabezpieczyć. Do bezpiecznego przechowywania elektroniki najlepiej wybrać sejf o małych rozmiarach, który z powodzeniem można ukryć i zakotwiczyć w meblach, np. szafie wnękowej lub biurku. Dodatkowo warto wybrać model odporny na działanie ognia. Można wtedy mieć pewność, że pamiątki lub cenne rekordy nie przepadną w razie pożaru.

Przeczytaj również: 

[1] http://www.kingston.com/pl/company/press/article/41263?ArticleTitle=Kingston%20Digital%20i%20Ponemon%20Institute%20og%C5%82aszaj%C4%85%20raport%20dotycz%C4%85cy%20bezpiecze%C5%84stwa%20danych%20przechowywanych%20na%20no%C5%9Bnikach%20pami%C4%99ci%20USB%20-%20(10%20lutego)

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami