Bezpieczna prezentacja zbiorów i kolekcji

Bezpieczna prezentacja zbiorów i kolekcji
Bezpieczeństwo w domu
11 maja 2021

Rynek sztuki w Polsce w ostatnich latach stale rośnie i nie brakuje kolekcjonerów, którzy w swoich zbiorach posiadają cenne egzemplarze i unikaty. Zaledwie w pierwszym półroczu 2017 roku obroty na rynku aukcyjnym wyniosły aż 86,3 mld zł i wylicytowano ponad 6,7 tys. obiektów[1]. Trudno o szacunki dotyczące całkowitej wartości dzieł, które znajdują się w prywatnych rękach, jednak wiele z nich jest bezcennych. Jak właściwie wyeksponować je w domu i jednocześnie uniknąć ryzyka kradzieży? Ten problem rozwiązują solidne pomieszczenia sejfowe a także szafy i sejfy ze szkłem pancernym.

Jak przechowywać cenne eksponaty i kolekcje?

Zdobycie cennych i unikatowych dzieł sztuki często wymaga długich poszukiwań, wysiłku i oczywiście pochłania duże sumy pieniędzy. Przechowywanie wartościowych, kolekcjonerskich obiektów powinno więc być bardzo dobrze przemyślane. Tak, by uniknąć zagrożeń w postaci potencjalnej kradzieży lub zniszczeń, które mogą spowodować np. wysokie temperatury lub wilgoć. Takie ryzyko można szybko i łatwo wyeliminować przy pomocy solidnego sejfu antywłamaniowego lub przeciwogniowego. Kolekcjonerzy posiadający większe zbiory mogą pokusić się o zbudowanie pomieszczenia sejfowego (skarbca). W przypadku mniejszych eksponatów, by jednocześnie chronić i zaprezentować eksponaty w odpowiednim świetle, warto zainwestować w specjalną szafę lub sejf ze szkłem pancernym.

Piękna oprawa i bezpieczeństwo

Sejfy ze szkłem pancernym są prestiżową alternatywą dla zwykłego metalowego sejfu. Wyróżniają je ściany ze specjalnego szkła, np. na drzwiach lub – w zależności od modelu – także na bokach. Wnętrza takich sejfów są oświetlone, dzięki czemu tworzą one wspaniałą oprawę dla kolekcjonerskich zbiorów, a jednocześnie stanowią doskonałe zabezpieczenie przed kradzieżą. Sejfy i szafy ze szkłem pancernym spełniają wyśrubowane normy europejskie (w zależności od modelu PN-EN 1143-1 lub PN-EN 14450). Zawsze jednak warto przed zakupem zasięgnąć informacji u profesjonalnego doradcy, który dobierze odpowiednie zabezpieczenie w stosunku do wartości przechowywanej kolekcji. Sejfy i skarbce renomowanych dostawców spełniają najbardziej restrykcyjne normy, co sprawia, że mogą być wykorzystywane nie tylko w domach prywatnych, ale także w muzeach, salach wystawowych i instytucjach, w których potrzebne jest bezpieczne prezentowanie wartościowych obiektów. Szczególnie wartościowe zbiory nierzadko zresztą powierzane są w depozyt obiektom muzealnym. Należy pamiętać, że zabezpieczenia pasywne, jakimi są sejfy, skarbce (saferoom) i witryny ze szkłem pancernym, powinny być jedynie jednym z elementów szerszego systemu zabezpieczeń: należy pamiętać o innych pasywnych i aktywnych formach zabezpieczeń, jak chociażby instalacja alarmowa czy ubezpieczenie.

Sejfy ze szkłem pancernym nie tylko dla eksponatów

Co ważne, także w przypadku tak ekskluzywnego sejfu można wybierać spośród wielu modeli i wzorów. Sejfy i witryny mogą być bowiem wykończone drewnem, a także matowym lakierem w kolorze czarnym lub białym. Dostępne są także zróżnicowane rodzaje wyściółek wnętrza i półek, które dla lepszego efektu warto dopasować do przechowywanej zawartości. W tego rodzaju sejfach mogą się bowiem znaleźć nie tylko cenne kolekcjonerskie eksponaty i dzieła sztuki, ale także broń. Szafa ze szkłem pancernym na broń umożliwia jej właściwe wyeksponowanie i zabezpiecza przed dostępem do niej nieuprawnionych osób, a także spełnia obowiązujące normy prawne w zakresie przechowywania broni palnej.

Gdy kolekcja potrzebuje więcej miejsca

W przypadku zbiorów, które liczą wiele egzemplarzy, warto rozważyć inwestycję w pomieszczenie sejfowe wyposażone w drzwi pancerne. Jest to alternatywa dla kolekcjonerów, którzy posiadają liczne zbiory, oraz właścicieli broni, którzy potrzebują większej przestrzeni do jej magazynowania. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest możliwość podłączenia ścian skarbca i drzwi pancernych do instalacji alarmowej. Na pomieszczenie sejfowe zwykle wydziela się miejsce w rzadziej uczęszczanej części domu. Natomiast w przypadku witryny czy sejfu ze szkłem pancernym wystarczy ustawić je w biurze lub w dowolnym miejscu, w którym chcemy wyeksponować zbiory.

[1] http://www.artinfo.pl/pl/publikacje/artinformacje/artinfo-pl-raport-2017-i-polrocze/

Przeczytaj nasze inne publikacje:

Polecane produkty

HTE 200-01/A HARTMANN Exclusive Line
Witryny

HTE 200-01/A HARTMANN Exclusive Line

HTE 320-01/E HARTMANN Exclusive Line
Witryny pancerne na broń

HTE 320-01/E HARTMANN Exclusive Line

HTE 118-01/E HARTMANN Exclusive Line
Witryny pancerne na broń

HTE 118-01/E HARTMANN Exclusive Line

HTE 103-02/E HARTMANN Exclusive Line
Sejfy na broń długą

HTE 103-02/E HARTMANN Exclusive Line

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami