Inteligentne systemy zabezpieczeń mienia

Inteligentne systemy zabezpieczeń mienia
Bezpieczeństwo w domu
11 maja 2021

Weekendowe wyjazdy, dłuższe wizyty u rodziny, wieczorne wyjścia czy nawet samotne wieczory w domu – to tylko kilka okazji, które może wykorzystać złodziej i włamać się do domu. W praktyce najczęściej włamywacze posługują się prostymi narzędziami i dostają się do budynku przez okna. Istnieje jednak też grupa zawodowców, którzy bardzo dokładnie planują skok. Tacy przestępcy obserwują zarówno posesję, jak i jej właścicieli. Wiedzą, jak sforsować zabezpieczenia i dokonują skutecznej kradzieży przedmiotów i gotówki o znacznej wartości. By się przed nimi uchronić, warto zainwestować w inteligentny system zabezpieczeń mienia i dobry sejf.

Inteligentny system alarmowy

Coraz większa świadomość zagrożeń, a także rozwój nowych technologii sprawiają, że systemy alarmowe są stale unowocześniane i usprawniane. Dziś z powodzeniem można wybierać spośród inteligentnych systemów zabezpieczeń mienia, które nie tylko chronią posesję przed włamaniem, ale także wykrywają np. ulatniający się gaz czy dym. System alarmowy może być także częścią automatyki budynkowej, która ułatwia zarządzanie i „sterowanie” domem. Warto wiedzieć, że są to rozwiązania „szyte na miarę” potrzeb, według których dobiera się odpowiednie zabezpieczenia. Systemy alarmowe dzielą się na klasy od I do IV. Najbardziej zaawansowane posiadają klasę IV, ale do domów jednorodzinnych najczęściej wybierana jest klasa II.

Przewodowe i bezprzewodowe

Wyróżnia się dwa rodzaje inteligentnych systemów alarmowych z uwagi na rodzaj połączeń między centralą alarmową a czujnikami i sygnalizatorami. Najwięcej możliwości zaawansowanych połączeń daje montaż systemu przewodowego. Wymaga to jednak kucia w ścianach i ukrycia w nich kabli, więc stosuje się go przede wszystkim w budowanych lub remontowanych budynkach. W gotowych domach, w których nie chcemy przeprowadzać remontu, możliwa jest instalacja systemu bezprzewodowego.

Podział na strefy

Na rynku dostępne są różnego rodzaju czujniki, które pozwalają z dużą dokładnością wykryć obecność włamywacza. Przed ich instalacją posesję dzieli się na trzy strefy: zewnętrzną, barierową i wewnętrzną. W praktyce w przypadku otoczenia domu – czyli ogrodu – stosuje się najczęściej czujniki, które po wykryciu ruchu nie będą wywoływały fałszywych alarmów, np. z powodu obecności zwierząt, a ograniczą się do uruchomienia świateł. Natomiast wzdłuż ogrodzenia lub wokół domu możliwe jest utworzenie bariery obwodowej na podczerwień, która po przerwaniu, uruchamia alarm. Przy oknach, drzwiach i bramach umieszcza się także czujniki kontaktowe i stłuczeniowe, które wykrywają rozbicie szyb czy otwarcie okien. Możliwe jest nawet zastosowanie czujek, które wykryją obecność gazu usypiającego. Tego rodzaju zabezpieczenia służą temu, by odstraszyć złodzieja, jeszcze zanim dostanie się on do wnętrza posesji i dokona kradzieży. Z kolei do ochrony wnętrz służą czujniki, które po załączeniu alarmu, wykrywają ruch.

Nieograniczone możliwości, czyli sejf z alarmem

Do największych zalet inteligentnych systemów zabezpieczeń mienia należą niemal nieograniczone możliwości ustawień. W zależności od wybranych rozwiązań systemy można dowolnie konfigurować i rozbudowywać je o nowe funkcjonalności. System może np.: reagować na obecność gazu i automatycznie odcinać jego dopływ lub wykrywać dym i wezwać straż pożarną.

Ponadto tego rodzaju system alarmowy pozwala na rozbudowę o dodatkowe funkcjonalności – także domowy sejf może zostać podłączony do budynkowej instalacji alarmowej. Sejf musi w tym celu zostać wyposażony w specjalną instalację, w której skład wchodzą centralka alarmowa i różnego rodzaju czujniki, m.in. sejsmiczne. Podczas próby otwarcia sejfu po wpisaniu określonego kodu, może on automatycznie powiadamiać służby o napadzie bez załączania syren (tzw. cichy alarm). Jest to zatem rozwiązanie, które kompleksowo wspiera bezpieczeństwo domowników zwłaszcza w sytuacji napadu rabunkowego i wymuszonego otwarcia sejfu.

Przeczytaj również: 

Polecane produkty

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami