Sejf jest często kojarzony z metalową skrytką na kosztowności. W praktyce dostępnych modeli sejfów jest tak wiele, że można w nich deponować zarówno pieniądze, jak i broń, leki, dzieła sztuki czy nawet kupony loteryjne. Do własnych wymagań można przystosować ich wygląd, wnętrze, a także rodzaj obudowy. Przyglądamy się sejfom specjalistycznym, które spełniają nawet najbardziej nietypowe i wyśrubowane wymagania.
Poszczególne modele sejfów mogą różnić się od siebie pod względem nie tylko klasy bezpieczeństwa i funkcji, ale także wyglądu. Do zadań specjalnych stworzono serię sejfów specjalistycznych, wśród których znajdziemy np. modele akrylowe. Tego rodzaju solidny pojemnik służy do prezentacji ekskluzywnych produktów lub przeprowadzania loterii oraz konkursów. Jego obudowa jest bowiem przeźroczysta, a wnętrze chronione zamkiem szyfrowym. Specjalistyczny sejf może być także obudowany drewnem, dzięki czemu nabiera eleganckiego charakteru. Sejfy w obudowie z drewna, z uwagi na swój estetyczny wygląd, wybierane są często do biur i mieszkań.
Możliwe jest także wykonanie sejfu specjalistycznego według specyfikacji klienta na jego indywidualne zamówienie. Takie sejfy w stu procentach odpowiadają wymogom właściciela i mogą stanowić dekoracyjny element wystroju wnętrza. Wybierać można spośród różnych materiałów do wykańczania wnętrz, rodzajów wyposażenia, a także zdobień obudowy. Sejf można pokryć np. autorskim malunkiem lub ozdobić wydrukiem w jakości HD z dowolnym motywem.
Jeśli z kolei sejf ma zostać skutecznie zamaskowany i ma być niewidoczny dla osób postronnych, można ukryć go w ścianie. Sejf ścienny umieszcza się w specjalnej wnęce w konstrukcji przegrody budynku. By montaż takiego sejfu był możliwy, konieczne są odpowiednio wytrzymałe stropy i grube ściany. Wiąże się to z przeprowadzeniem prac budowlanych lub dużym remontem, więc takie rozwiązanie powinno wybierać się już na etapie budowy domu. Sejfy ścienne są jednak wyjątkowo skutecznym zabezpieczeniem antywłamaniowym, ponieważ nie dość, że są trudne do wykrycia przez włamywacza, to jeszcze niemożliwe jest ich wyrwanie, a także szybkie i ciche otwarcie przez osoby postronne.
Więcej o sejfach tego rodzaju piszemy m. in. w tekście pt. "Sejf ścienny – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć".
Równie skuteczne są modele podłogowe. Analogicznie do sejfów ściennych zostają one wmurowane i otoczone płaszczem betonowym, ale w podłożu. Co ważne, sejfy podłogowe nie muszą być wyłącznie dużymi skrytkami na kosztowności o znacznych rozmiarach. Wśród modeli podłogowych można bowiem znaleźć nawet niewielkich rozmiarów sejfy do przechowywania ważnych kluczy lub np. rezerwy gotówki.
Tam, gdzie potrzebne są zabezpieczenia największego kalibru, sprawdzają się pomieszczenia sejfowe z drzwiami pancernymi. Inaczej nazywa się je skarbcami, ponieważ ich wnętrza mogą pomieścić zarówno gotówkę, jak i wartościowe przedmioty, np. ekskluzywne materiały, dzieła sztuki czy broń. W niektórych instytucjach mogą one pełnić funkcję bezpiecznego archiwum czy miejsca do składowania leków i substancji chemicznych. Pomieszczenia sejfowe Hartmann Tresore mają modułową konstrukcję, więc można zaplanować ich dowolną wielkość. Zdeponowaną zawartość chronią drzwi pancerne o wysokiej klasie bezpieczeństwa, które można podłączyć do instalacji alarmowej. Wybierać można także spośród różnych rodzajów systemów zamykania, m.in. spośród zamków kluczowych, mechanicznych z zamkiem szyfrowym, elektronicznych czy biometrycznych z czytnikiem na odcisk palca. Pomieszczenia skarbcowe można także dodatkowo wyposażyć w układ wentylacji i doprowadzić do niego przewody. Ponadto skarbce mogą być wyposażone w antywłamaniową instalację alarmową i czujniki sejsmiczne.
Przeczytaj też: