W gotówce czy w banku – jak przechowywać pieniądze?

W gotówce czy w banku – jak przechowywać pieniądze?
Bezpieczeństwo w domu
11 maja 2021

Bankierzy od lat przekonują, by nie trzymać gotówki w przysłowiowej skarpecie. Część z nich zaczęła jednak otwarcie mówić o tym, by nie lokować też całego swojego kapitału w banku. Wpływ ma na to niepewna sytuacja na rynkach finansowych oraz małe zyski z lokat i inwestycji. Podpowiadamy, jak przechowywać pieniądze w domu, by były w pełni bezpieczne.

Oszczędności życia ukryte w mieszkaniu z pewnością nie przyniosą wielkich zysków. Z czasem ich wartość maleje pod wpływem inflacji i nie pomnaża się, bo pieniądze „nie pracują” na procencie. Nie inaczej jest, gdy lokujemy kapitał na koncie oszczędnościowym lub lokacie. Polityka niskich, a w niektórych przypadkach wręcz ujemnych, stóp procentowych banków centralnych powoduje, że trzymanie gotówki w banku nie pozwala na atrakcyjny zarobek, a Bankowy Fundusz Gwarancyjny zapewnia zwrot środków w przypadku bankructwa banku jedynie do określonej kwoty. Ponadto pojawiają się pomysły ochrony sektora bankowego polegające na możliwości opóźnienia lub ograniczenia przez bank kwoty wypłaty depozytu w sytuacjach kryzysowych. Co więc warto zrobić z nadwyżką pieniędzy? Ian Spreadbury, zarządzający miliardami funtów w funduszach firmy Fidelity, radzi, by opracować strategię, która pozwoli na lokowanie kapitału w różne aktywa, a część pieniędzy pozostawić w żywej gotówce[1].

Na czarną godzinę

Środki można bowiem zainwestować w kilku różnych źródłach, jednak według finansistów część z nich najlepiej pozostawić na wypadek kryzysu finansowego. Żywa gotówka, szczególnie w znacznych ilościach, to jednak otwarte zaproszenie dla złodzieja. Nie ma bowiem atrakcyjniejszego łupu niż pieniądz. Zdeterminowani sprawcy mogą bowiem użyć siły i włamać się do nieruchomości, nawet gdy przebywają w niej domownicy. Jedyną skuteczną ochroną jest w takim wypadku solidny, sejf antywłamaniowy.

Jak ukryć pieniądze w domu?

O wyborze konkretnego modelu decyduje kilka czynników. Klasa antywłamaniowa sejfu zależy bowiem od ilości gotówki czy wartości kosztowności, które planujemy przechowywać. Istotne są również gabaryty i rodzaj możliwego montażu. Sejfy podłogowe i sejfy ścienne wymagają bowiem prac budowlanych i zakotwienia w podłożu, co możliwe jest tylko w specjalnie przygotowanych wnękach i ścianach o określonej grubości. W gotowych wnętrzach można jednak bez problemów umieścić sejfy meblowe i wolnostojące. Najlepiej dobrać ich rozmiar tak, by możliwe było ich ukrycie np. w szafie, biurku czy pomieszczeniu niedostępnym dla gości. 

Różne rodzaje zamków oraz możliwość wyposażenia ich w dodatkowe moduły, np. cichego alarmu, powodują, że bezpieczny jest nie tylko majątek, ale także domownicy. W razie włamania będzie możliwe otwarcie sejfu pod przymusem, jednak specjalny kod powiadomi służby o napadzie bez włączania alarmu. Jednocześnie trzeba pamiętać, że najlepszym sposobem ochrony znacznych wartości jest wykorzystanie kilku rodzajów zabezpieczeń, np. w postaci kilku sejfów podłączonych do systemu alarmowego, drzwi pancernych i antywłamaniowych okien czy bram, które utrudnią wtargnięcie na teren nieruchomości. Czas jest tu niezwykle istotnym czynnikiem: pamiętajmy, że „na złodzieju skóra gore”.

W innym tekście poznasz pomysły, gdzie przechowywać pieniądze w domu.

[1] http://www.bankier.pl/wiadomosc/Koniec-swiata-finansista-radzi-trzymac-pieniadze-w-materacu-7265850.html

Może Cię zainteresować:

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami