Sejfy rurowe to dość nietypowa forma tego urządzenia w kształcie walca. Taki sejf można umieścić w ścianie bądź podłodze, bez nadmiernego naruszania struktury pomieszczenia. Jakie zalety mają sejfy rurowe i kiedy warto się na nie zdecydować?
Sejfy rurowe, dzięki swoim niewielkim rozmiarom, są bardzo dyskretnym miejscem przechowywania kosztowności czy dokumentów. Ze względu na swój kształt znacznie częściej służą do przechowywania drobnych rzeczy: kolekcji monet, biżuterii, gotówki.
Sejf rurowy łatwo schować, a korzystanie z niego może być bardzo subtelne (po wyjęciu rury można odejść w inne miejsce, by przepakować zawartość sejfu). Sejf ten jest też dość łatwo zasłonić – np. małym obrazkiem czy atrapą osłony gniazdka elektrycznego. Sejf rurowy może być też umieszczony np. w podłodze, w której – aby się do niego dostać – wystarczy zdemontować dwie klepki parkietowe.
Tradycyjny sejf ścienny (w formie prostopadłościanu) należy zaplanować już na etapie konstrukcji budynku. Jego późniejszy montaż, kiedy budynek już stoi, jest uciążliwy, a niekiedy niemożliwy.
Nieco inaczej wygląda sprawa z sejfem rurowym, który może być umieszczony w ścianie bądź podłodze nawet po zakończeniu robót budowlanych. Oczywiście, wymaga to pracy, ale specyficzny kształt i znacznie mniejsza objętość sejfu sprawiają, że jest to znacznie łatwiejsze.
Sejf rurowy, zwłaszcza mniejszych rozmiarów, łatwo jest ukryć w niestandardowych miejscach – np. specjalnie przygotowanej w tym celu framudze drzwi bądź przestrzeni stropowej. Daje to znacznie większe możliwości niż typowe sejfy skrzynkowe.
Mimo mniejszych rozmiarów sejfy rurowe są tak samo bezpieczne jak sejfy pudełkowe (skrzynkowe). Ich obudowa jest trwała, a zamek może być kluczowy bądź szyfrowy.
Sejfy rurowe są mniej znane niż ich skrzynkowe odpowiedniki, dlatego też złodzieje rzadziej podejrzewają ich istnienie w mieszkaniu, skupiając się na szukaniu tradycyjnych schowków. A to może zapewnić niezbędną przewagę, która sprawi, że złodziej nie znajdzie najważniejszych dla nas kosztowności czy dokumentów.
Przeczytaj inne nasze publikacje:
- Witryny ze szkłem pancernym cz. 2. Elegancki sejf dla myśliwych
- TOP 5 błędów przy sejfach domowych
- Panic room w Twoim domu