Mity na temat włamań

Mity na temat włamań
Bezpieczeństwo w domu
11 maja 2021

Czy każdy przestępca to świetnie przygotowany do włamania specjalista, który działa pod osłoną nocy? Wręcz przeciwnie – do budynków mieszkalnych najczęściej włamują się pospolici złodzieje, którzy używają do tego celu prostych narzędzi. Wynoszą oni z mieszkań nie tylko gotówkę, ale wszystkie cenne przedmioty, które można spieniężyć. Sprawdź, jakim mitom na temat włamań nie warto wierzyć.

Na strzeżonym osiedlu nie trzeba obawiać się włamania

Na nowych osiedlach zdarzają się serie włamań do mieszkań popełniane przez włamywaczy przygotowanych do forsowania seryjnych zamków instalowanych w drzwiach, które kupowane są masowo przez dewelopera. Z kolei w domach na peryferiach miast przestępcy potrafią omijać skomplikowane zabezpieczenia i wyszukują ich najsłabszego ogniwa, którym okazuje się być np. małe okno piwniczne lub drzwi garażowe. Do włamania dochodzi wtedy najczęściej za dnia, gdy domownicy są w pracy i szkole.

Nie przechowuję w domu gotówki, więc nie grozi mi włamanie

Dla włamywaczy najatrakcyjniejszym łupem są pieniądze w gotówce i biżuteria. Nie oznacza to jednak, że jeśli nie przechowujemy ich w domu, to nie może dojść do włamania. Przestępcy zadowalają się bowiem wszystkim, co można spieniężyć i otrzymać nawet ułamek wartości za te właśnie przedmioty. Dotyczy to przede wszystkim elektroniki, czyli laptopów, tabletów i smartfonów. Z uwagi na gabaryty rzadziej kradzione są telewizory. Jednak dobrze przygotowani złodzieje mogą pokusić się o wyniesienie dokumentów, np. paszportów, a nawet cennych pamiątek rodzinnych.

Zobacz drzwi pancerne w Hartmann Tresore!

Złodzieje działają pod osłoną nocy

W rzeczywistości nocne włamania zdarzają się częściej w przypadku punktów handlowych i sklepów niż domów mieszkalnych. Włamywacze najchętniej działają bowiem za dnia, gdy domownicy przebywają w pracy lub są na weekendowym lub dłuższym wyjeździe. Rabunek w ich ocenie ma być szybki, bezgłośny i niewidoczny. Co gorsza, niektórych przestępców nie odstrasza nawet obecność w obiekcie właścicieli nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że udaje się udaremnić aż 1/3 wszystkich napadów tylko dzięki zastosowaniu odpowiedniej techniki zabezpieczeń.

Alarm i monitoring wystarczą, by odstraszyć złodzieja

Kradzież z włamaniem to czyn o bardzo dynamicznym przebiegu. Wprawnemu włamywaczowi wystarczy kilka minut, by sforsować zabezpieczenia, zabrać kosztowności i zbiec z miejsca zdarzenia. Dla takiego sprawcy, który dodatkowo jest zamaskowany, monitoring nie będzie przeszkodą. Podobnie jest w przypadku drobnych przestępców, którzy często nie oceniają racjonalnie poziomu niebezpieczeństwa swojego działania. Są to włamywacze, którzy używają pospolitych narzędzi i wyrządzają wiele szkód, wyważając drzwi lub okna. System alarmowy i monitoring mogą być jednak skuteczne w połączeniu z zastosowaniem pozostałych, solidnych zabezpieczeń, np.: antywłamaniowych drzwi z certyfikowanymi zamkami, okien, rolet i sejfu. Istotne jest także dobre oświetlenie wokół nieruchomości, które sprawi, że sprawca zostanie szybko zauważony.

Sprawdź dostępne sejfy na pieniądze i biżuterię w Hartmann Tresore!

Najbardziej narażone na włamanie są mieszkania na parterze

Mieszkanie położone na parterze to duże ułatwienie dla złodzieja, jednak jeśli jest ono odpowiednio zabezpieczone np.: roletami, drzwiami i oknami antywłamaniowymi, to może nie być atrakcyjne dla przestępców, którzy stosują proste metody siłowe podczas włamań. Prędzej wybiorą oni na cel obiekt, w którym są uchylone okna lub drzwi balkonowe, przez które bez większych trudności można dostać się do środka. Do tego celu wystarczy wkrętak i odrobina siły.

Solidne zabezpieczenia i sejf niepotrzebnie zwracają uwagę

Warto wiedzieć, że im cenniejsze mienie mamy, tym solidniejszych zabezpieczeń należy użyć. Przy ich instalacji zawsze trzeba zachować dyskrecję. Jeśli będziemy dbać o sprawność zabezpieczeń, ich uzbrajanie i przechowywanie najbardziej wartościowych przedmiotów i dokumentów w solidnym sejfie, znacznie zwiększamy swoje bezpieczeństwo. W przeciwnym wypadku świadomie narażamy się na duże straty finansowe.

Źródło: http://gazetasledcza.pl/2016/03/wlamywacze-sa-dzialaja/#.WWSAUYjyg2w

Sprawdź podobne publikacje:

Polecane produkty

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami