Kradzież z włamaniem – jak się zabezpieczyć?

Kradzież z włamaniem – jak się zabezpieczyć?
Bezpieczeństwo w domu
12 maja 2021

Bandyci, którzy przemierzają kraj, włamując się i rabując co popadnie, to obrazek, który znamy z filmów sensacyjnych o napadach i włamaniach albo z kultowych komedii, jak film Chrisa Columbusa – „Kevin sam w domu”. Tym samym wizja takich przestępstw w naszym życiu wydaje się dość odległa i mało rzeczywista. Czy tak właśnie powinniśmy je postrzegać?

Kradzieże z włamaniem – statystyki Komendy Głównej Policji

Najbardziej wiarygodną odpowiedź na to pytanie dają policyjne statystyki. Czego możemy się z nich dowiedzieć? Okazuje się, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat liczba przestępstw w postaci kradzieży z włamaniem spadła aż o 80%. To doskonała wiadomość, tym bardziej, że jednocześnie wzrosła ich wykrywalność – z 23,5% w 1999 roku aż do 44,4% w roku 2019. Czy oznacza to, że możemy się czuć bezpiecznie? Niestety nie, bo choć policyjne dane napawają optymizmem, to wciąż każdego roku dochodzi w naszym kraju do około 70 000 kradzieży w włamaniem.

Czy to dużo? Wystarczy sobie wyobrazić, że co 7,5 minuty gdzieś w Polsce dochodzi do takiego przestępstwa. Niepokoi również fakt, że od 2017 roku ilość przestępstw z tej kategorii stopniowo rośnie. Prym wiodą województwa: mazowieckie, dolnośląskie i śląskie. W samej Warszawie i 9 powiatach podlegających Komendzie Stołecznej Policji, tylko w lipcu 2020 r. odnotowano niemal 4000 włamań i kradzieży. Dla porównania: w tym samym czasie stwierdzono 20 zabójstw, 60 gwałtów oraz 160 bójek i pobić. Skala jest więc ogromna, a kradzieże z włamaniem zajmują niechlubne drugie miejsce, zaraz po zwykłych kradzieżach, wśród najczęściej spotykanych rodzajów przestępstw uciążliwych dla społeczeństwa, notowanych przez policję.

Kto pada ich ofiarą? Najczęściej są to właściciele nieruchomości w miastach i na obrzeżach miast, czyli wszędzie tam, gdzie mieszkańcy odznaczają się większą zamożnością. Jednocześnie warto zauważyć, że ofiarami nie są wyłącznie właściciele wyposażonych w luksusowe dobra mieszkań i domów. Rzadziej dochodzi do kradzieży z włamaniem na wsiach, gdzie trudniej zachować anonimowość, choć i tam tego typu przestępstw nie brakuje. Policyjne dane nie pozostawiają wątpliwości – kradzieże z włamaniem to poważny problem.

Co ciekawe, tendencję wzrostową w zakresie liczby kradzieży z włamaniami odnotowuje nie tylko polska policja. Oczywiście można też spekulować, czy obecna sytuacja gospodarcza, związana z pandemią koronawirusa i kryzysem gospodarczym, nie skłoni przestępców do wzmożonej aktywności w najbliższych miesiącach i latach.

włamywacz w domu
źródło: shutterstock.com
Przeciwdziałanie przestępczości

Tendencja wzrostowa w zakresie wspomnianych przestępstw skłania, by sięgnąć po środki, które pomogą chronić mienie przed włamywaczami. Z pomocą przychodzą produkty bezpieczne, w tym antywłamaniowe drzwi i okna, rolety, kraty, solidne bramy oraz ogrodzenia. Trwałe zabezpieczenia wymagają sił i czasu, aby je sforsować i sprawiają, że złodzieje zostawiają więcej śladów. Wszystko to zwiększa ryzyko niepowodzenia, a nawet przyłapania włamywacza na gorącym uczynku. To skutecznie zniechęca do podjęcia próby włamania. Nie bez znaczenia jest też automatyka, w tym systemy alarmowe czy kontrola dostępu.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą?

A jeśli to zawiedzie? Pozostaje właściwe zabezpieczenie mienia. Towarzystwa ubezpieczeniowe, które wnikliwie analizują zgłaszane szkody kradzieżowe, zgodnie przyznają, że łupem złodziei najczęściej padają przedmioty o dużej wartości i jednocześnie małych gabarytach – wszystko, co można szybko i łatwo wynieść. Tym samym najczęściej jest to biżuteria, zegarki, gotówka, elektronika i inne drobne przedmioty, jakie łatwo spieniężyć. Wszystkie tego typu rzeczy najłatwiej zabezpieczyć umieszczając je w sejfie. Już nawet niewielkich rozmiarów dyskretny sejf domowy, jakich nie brakuje w ofercie Hartmann Tresore, może znacząco zwiększyć bezpieczeństwo mienia. W takim sejfie można też umieścić dokumenty, nośniki danych i pamiątki, czyli wszystko to, czego utrata lub zniszczenie byłoby szczególnie dotkliwe.

Najlepiej zastosować kilka rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo – tak na zewnątrz budynku, jak i wewnątrz – w przypadku sforsowania zewnętrznej bariery. Bądźmy zatem zapobiegliwi i nie dajmy się złodziejom – również nie dzieląc się potencjalnie przydatnymi dla włamywaczy szczegółami dotyczącymi naszego statusu materialnego czy planów urlopowych na portalach społecznościowych.

Myślisz o kupnie sejfu, ale nie wiesz, jaki model wybrać? Odwiedź stronę Hartmann Tresore i skontaktuj się z naszymi doradcami.

Zobacz nasze inne publikacje:

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami