Jak żyją bogaci i jak wygląda rynek dóbr luksusowych w Polsce?

Jak żyją bogaci i jak wygląda rynek dóbr luksusowych w Polsce?
Bezpieczeństwo w domu Bezpieczeństwo w biznesie
19 marca 2021

Jak powszechnie wiadomo, średnia płaca nie odzwierciedla w pełni sytuacji ekonomicznej Polaków. Dwie trzecie z nich zarabia poniżej średniej krajowej. Dane GUS potwierdzają, że najwięcej osób otrzymuje wynagrodzenie w wysokości około 2400 zł netto, a mediana zarobków to zaledwie 2900 zł netto. To sprawia, że różni się nasza ocena bogactwa. Kto jest bogaty w oczach Polaków?

Różnice w postrzeganiu majątku

W naszym kraju za zamożnego uznaje się osobę, która zarabia przynajmniej równowartość dwóch średnich krajowych pensji. Dla wielu dolną granicą zamożności jest wynagrodzenie 10 tys. netto. Ocena zamożności zmienia się w zależności od aktualnych zarobków respondenta, jego wieku, wykształcenia oraz miejsca zamieszkania. Jedno jest jednak pewne – od kilku lat stale rośnie liczba dobrze zarabiających osób. Analiza raportów na temat zamożności Polaków nie pozostawia co do tego wątpliwości.

Rynek dóbr luksusowych

Dobra kondycja finansowa zamożnych Polaków napędza rynek dóbr luksusowych. Co ciekawe, dane z ubiegłego roku pokazują, że rynek dóbr luksusowych wynosi około 25 mld zł na rok. W dodatku wartości te systematycznie rosną. Jak zatem wygląda rynek dóbr luksusowych w naszym kraju?

Numerem jeden są od lat samochody z segmentu premium. Na drugim miejscu plasuje się rynek markowej odzieży oraz akcesoriów, takich jak biżuteria i zegarki. Na podium nie zabrakło też kosztownych nieruchomości, luksusowych usług hotelarskich i usług odnowy biologicznej, a także wykwintnych alkoholi. Dla wszystkich tych produktów i usług wspólnym mianownikiem jest prestiż marki, najwyższa jakość, unikalność, a także niezawodność.

Dla najbogatszych ważne jest poczucie bezkompromisowego komfortu w każdej dziedzinie życia. Dobrym przykładem są luksusowe nieruchomości, zlokalizowane zazwyczaj w prestiżowych dzielnicach. Takie apartamenty lub wille są zaprojektowane przez architektów i projektantów, posiadają drogie wyposażenie oraz wszelkie udogodnienia. Ponieważ przybywa osób bogatych, rośnie jednocześnie zapotrzebowanie na rozwiązania pozwalające na ochronę zgromadzonych dóbr. Wśród nich są chociażby systemy alarmowe, usługi ochrony osób i mienia czy też sejfy  zabezpieczające zarówno przed włamaniem, jak i pożarem.

Dowiedz się z innego tekstu:   Czy w Polsce można czuć się bezpiecznie?

Marki luksusowe a kryzys

Czy obecna sytuacja odbije się negatywnie na rynku dóbr luksusowych? Historia poprzednich kryzysów pokazuje, że nawet w czasie największych zawirowań jest miejsce na luksusowe marki. Co więcej, zyskują one na znaczeniu. W końcu, choć na luksusowe produkty i usługi mogą sobie pozwolić nieliczni, to aspirują do nich również członkowie klasy średniej. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim, te marki to wyjątkowe historie, niezwykłe emocje, poczucie doskonałości i wyjątkowości.

Zobacz sejfy ekskluzywne w Hartmann Tresore!

Czy Polacy są bogaci?

Według danych z raportu "Rynek dóbr luksusowych 2019" opracowanego przez KPMG, ok.1,5 mln naszych rodaków zarabia ponad 7 tys. zł brutto, a szacuje się, że już w 2022 roku takich osób ma być ok.2 mln. Rośnie też liczba bogatych Polaków, których miesięczne dochody przekraczają 20, a nawet 50 tys. zł brutto. W dodatku, ponad 30 tysięcy osób może pochwalić się dochodem powyżej 1 mln zł brutto rocznie. Według raportu "Global Wealth Databook 2020"  aż 104 tys. Polaków może poszczycić się majątkiem, którego wartość netto przekracza 1 mln dolarów, a ponad 11 tys. naszych rodaków posiada majątek o wartości netto przekraczającej 5 mln dolarów, w tym kilkanaście osób, których wartość majątku przekracza zawrotną kwotę ponad 500 mln dolarów. Z czego to wynika?

Przede wszystkim z dobrej dotychczas sytuacji gospodarczej i niskiego bezrobocia oraz dynamicznie rosnących płac. Oczywiście możemy spekulować na temat tego, jak obecna sytuacja gospodarcza spowodowana pandemią koronawirusa, wpłynie na portfele najbardziej zamożnych i bogatych Polaków, niemniej jednak warto mieć na uwadze, że nie wszystkie branże dotknęła recesja. Modelowym przykładem jest e-commerce, który w obecnej sytuacji odnotowuje coraz większe zyski.

Przeczytaj również:

Polecane produkty

Signature Safe "Python"
Masterpieces

Signature Safe "Python"

Exquisite HTE Timemaster
Sejfy Exquisite

Exquisite HTE Timemaster

Exquisite Safe "Chromium"
Sejfy Exquisite

Exquisite Safe "Chromium"

Signature Safe HTE 110/2
Signature Safes

Signature Safe HTE 110/2

Signature Safe Undercover
Masterpieces

Signature Safe Undercover

Signature Safe Egoiste
Masterpieces

Signature Safe Egoiste

HT Exquisite No. 40
Sejfy Exquisite

HT Exquisite No. 40

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami