Co trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze instalacji alarmowej?

Co trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze instalacji alarmowej?
Bezpieczeństwo i technologia Bezpieczeństwo w domu Bezpieczeństwo w biznesie
11 maja 2021

Zaledwie kilka lat temu policja notowała ponad 100 tys. kradzieży z włamaniem rocznie[1]. Choć obecnie liczba tych przestępstw spadła do kilkudziesięciu tysięcy, to nadal ryzyko utraty majątku jest bardzo duże, szczególnie gdy nie posiadamy odpowiednich zabezpieczeń antywłamaniowych takich jak alarm. Warto wiedzieć, jak zaplanować instalację alarmową i jakie środki bezpieczeństwa zastosować, by ograniczyć do minimum zagrożenie włamaniem.

System alarmowy szyty na miarę

Zanim zaczniemy szykować się na dużą inwestycję, jaką jest instalacja alarmu, i liczyć jej koszty, powinniśmy dobrze zastanowić się nad planowanym systemem. Jego poszczególne elementy powinny być bowiem dopasowane indywidualnie. Znaczenie mają m.in. takie czynniki jak: lokalizacja budynku, sąsiedztwo, położenie (np. mieszkania względem innych lokali) czy wartość przedmiotów, które mogłyby zostać potencjalnie skradzione. Alarm chroniący w stopniu podstawowym wykryje zarówno wtargnięcie do budynku przez drzwi i okna, jak i ruchy intruza wewnątrz. Jeśli czujki zanotują otwarcie przegród po załączeniu alarmu lub poruszający się obiekt we wnętrzach, włączy się syrena alarmowa. W takim przypadku mówimy o ochronie obwodowej. Dodatkowo można wyposażyć tego rodzaju alarm np. w funkcję informowania o włamaniu za pośrednictwem transmisji danych przesłanych do firmy, która zapewnia ochronę, czy też wysłania wiadomości e-mail lub SMS pod wskazany numer telefonu.

Sejf zintegrowany z systemem alarmowym

Nowoczesne, rozbudowane systemy alarmowe oferują jednak znacznie więcej możliwości ochrony mienia i majątku. Oprócz podstawowej funkcji, czyli wykrywania obecności intruza, mogą one także być wyposażone np. w czujniki gazu, czadu i dymu lub zalania, dzięki czemu alarm załącza się także, gdy w domu dojdzie do pożaru czy poważnej awarii. Co więcej, system może także uruchamiać specjalną wentylację czy odciąć dopływ wody. Planując instalację alarmową warto pamiętać także o tym, że można zintegrować ją z sejfem. Sejf wyposażony w zamek elektroniczny z zestawem odpowiednich czujników załączy syrenę alarmową i powiadomi właściciela bądź odpowiednie służby, gdy dojdzie do próby jego nieuprawnionego otwarcia przez intruza. Możliwe jest nawet zastosowanie funkcji sejfu z „cichym alarmem”. Gdy wybierzemy specjalny kod i otworzymy sejf, np. pod przymusem włamywacza, system automatycznie powiadomi firmę lub służby ochrony bez załączania głośnej syreny.

Co ważne, integracja systemu alarmowego z sejfem nie tylko znacznie zwiększa bezpieczeństwo, ale także pozwala na przechowywanie w nim cenniejszych przedmiotów. Taki sejf może być także zarządzany ze smartfona, a dostęp do niego z poziomu aplikacji jest zabezpieczony tak samo, jak dostęp online do konta w banku. Dostęp online jest szczególnie wygodnym rozwiązaniem, jeżeli sejf jest współdzielony z innymi użytkownikami – tak w domu, jak i w biurze (dostęp do gotówki, ważnych dokumentów albo kluczyków samochodowych). Czas i sposób dostępu jest nadzorowany w czasie rzeczywistym. Wygodę tego rozwiązania zwiększa fakt, że oprócz sejfu tą samą aplikacją możemy otwierać drzwi wejściowe, bramę garażową, szlaban na parkingu, drzwi do biura czy sejfy znajdujące się w innych lokalizacjach, np. sejf domowy

Przeczytaj również: Bezpieczne otwieranie sejfu

Nie tylko alarm – dom jak twierdza

Istnieją także inteligentne systemy alarmowe zintegrowane z systemem automatyki budynkowej, np. KNX. Użytkownik może sterować nim zdalnie, np. przy pomocy smartfona czy tabletu. Ma także ma możliwość włączenia lub wyłączenia alarmu jednym przyciskiem. Na odległość można także obejrzeć, co dzieje się przed budynkiem, jeśli dodatkowo zainstalujemy wideodomofon. Wszystkie te funkcje umożliwiają zaawansowane połączenia komunikacyjne, które pozwalają na zdalne sterowanie i integrację czujników z centralą alarmową. Wiąże się to jednak z koniecznością inwestycji zarówno w czujniki, sygnalizatory, osprzęt, jak i w instalację przewodową. Nie obejdzie się zatem bez ukrycia kabli w ścianach lub listwach. Jeśli więc nie chcemy, by instalacja alarmu wiązała się z remontem, możliwe jest zastosowanie komunikacji bezprzewodowej, opartej na falach radiowych.

Wybór instalacji alarmowej powinien być więc podyktowany zarówno dostępnym budżetem, jak i preferencjami, np. dotyczącymi obsługi i sterowania systemem alarmowym.

Przeczytaj więcej o kradzieży z włamaniem i stosownych zabezpieczeniach w tym artykule: Kradzież z włamaniem – jak się zabezpieczyć?

[1] http://www.statystyka.policja.pl/st/przestepstwa-ogolem/przestepstwa-kryminalne/7-wybranych-kategorii-p/kradziez-z-wlamaniem/121941,Kradziez-z-wlamaniem.html

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami