Dlaczego niektóre sejfy wymagają przytwierdzenia do podłoża?

Dlaczego niektóre sejfy wymagają przytwierdzenia do podłoża?
Bezpieczeństwo w domu
11 maja 2021

Mały i lekki sejf może posiadać solidne zabezpieczenia, jednak nie będzie chronił zdeponowanej zawartości, gdy nie zostanie odpowiednio zamontowany. Podczas włamania złodziej może bowiem wynieść taką skrytkę i później otworzyć ją w komfortowych dla niego warunkach. Dlatego też niektóre sejfy wymagają przytwierdzenia do podłoża – tylko wtedy mamy bowiem gwarancję, że nie zostaną ukradzione wraz z zawartością.

Przytwierdzenie sejfu do podłoża – czy jest konieczne?

Warto wiedzieć, że zawartość sejfu przed kradzieżą chronią nie tylko specjalne zabezpieczenia antywłamaniowe pojemnika, ale także jego właściwy montaż. Gdy sejf nie jest wystarczająco ciężki i nie zostanie przytwierdzony do podłoża, złodzieje mogą podjąć próbę jego wyniesienia, ucieczki i otwarcia w bezpiecznych warunkach. Dlatego też VdS, czyli niemiecka instytucja certyfikująca sejfy, zaleca, by każdy sejf antywłamaniowy, który waży poniżej 1000 kg, był montowany na stałe do podłoża. Im lżejszy sejf, tym solidniej powinien być on przytwierdzony do ściany lub podłogi. Certyfikowane sejfy wolnostojące posiadają zatem otwory i zestaw śrub (zwanych fachowo kotwami) do przymocowania na stałe, dzięki czemu ich wyrwanie i kradzież stają się bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. W celu uzyskania odpowiedniej siły kotwienia producenci sejfów nierzadko określają minimalne warunki jakościowe podłoża lub ściany, w której montaż ma być wykonany. Przytwierdzenie do miękkich elementów konstrukcyjnych (płyty g+k, płyta meblowa) niekoniecznie musi spełniać wymogi producenta.

Przeczytaj również:

Dlaczego jeszcze niektóre sejfy wymagają przytwierdzenia do podłoża?

Kwestia właściwego montażu i przytwierdzenia sejfu do podłoża jest także istotna wtedy, gdy zależy nam na ubezpieczeniu mienia. Niekiedy firmy ubezpieczeniowe wymagają do pełnej ochrony np. kotwienia pojemnika. Ważnym aspektem mogą być także normy i przepisy obowiązujące przedsiębiorstwa i instytucje w zależności od ich branży. Dlatego przed zakupem i montażem zaleca się konsultację z producentem sejfu, a także towarzystwem ubezpieczeniowym, co pozwoli dobrać model, który spełni wszystkie wymagania.

Zobacz:

Sejfy ścienne i podłogowe

Odrębną grupę sejfów stanowią pojemniki montowane w ścianie lub w podłodze. Są to sejfy, których również nie da się wynieść ani wyrwać z podłoża, jednak ich montaż wymaga ingerencji w konstrukcję budynku. Zaleca się, by tego rodzaju sejf zaplanować już na etapie projektu domu lub budynku firmy. Sejf podłogowy lub ścienny wymaga wmurowania w specjalnie przygotowaną wnękę i zalania specjalną mieszanką betonową o grubości ścian min. 100 mm. Grubość ściany czy posadzki, w której chcielibyśmy taki sejf osadzić, musi być więc znaczna lub konieczne jest przygotowanie w tym celu specjalnej wnęki. Zawartość takich pojemników jest chroniona niczym w skarbcu, a ich największą zaletą jest możliwość skutecznego zamaskowania, np. za meblami, pod dywanem itd. Warto dodać, że niektóre sejfy tego typu mogą kryć w sobie tzw. „podwójne dno”, które pozwoli ustrzec się przed kradzieżą nawet w przypadku włamania. Tego rodzaju specjalistyczne sejfy nie są jednak możliwe do zamontowania wszędzie z uwagi na niedostatecznie wytrzymałą konstrukcję ścian budynku lub lokalizację.

Sprawdź naszą kategorię: sejfy ścienne

Może Cię również zainteresować:

Polecane produkty

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami