Małe sejfy domowe – najskuteczniejszy sposób na zabezpieczenie pieniędzy

Małe sejfy domowe – najskuteczniejszy sposób na zabezpieczenie pieniędzy

źródło: Maxim_Kazmin / stock.adobe.com

Bezpieczeństwo w domu
12 kwietnia 2022

Wśród Twoich znajomych być może jest ktoś, kto padł ofiarą złodzieja lub słyszałeś o kimś, kto stracił całą gotówkę trzymaną w domu. Ofiary włamania z doświadczenia wiedzą, jak chronić swój majątek. Małe sejfy domowe są pierwszą inwestycją osób, do których włamał się złodziej. Niestety, powiedzenie „Mądry Polak po szkodzie” nadal się sprawdza. Ty możesz jeszcze uniknąć rabunku. Z tego artykułu dowiesz się, jak działają złodzieje i jak najskuteczniej bronić się przed utratą pieniędzy.

Jak włamywacze wybierają domy?

Wiedza o tym, jak działają złodzieje, może uchronić Cię przed utratą domowego majątku. Rabusie rzadko działają bez przygotowania. Oczywiście zdarzają się i tacy, którzy improwizują i okradają domy, nie przygotowując się wcześniej.

Doświadczeni złodzieje są jednak przebiegli, bo chcą zminimalizować ryzyko dostania się w ręce policji i zmaksymalizować łup. Wstępna identyfikacja domu lub mieszkania pozwala włamywaczowi ocenić czy w środku są wartościowe rzeczy i gdzie się one znajdują. Złodziej, aby przeprowadzić rekonesans, podaje się za pracownika budowlanego lub funkcjonariusza publicznego. 

Zastanów się, czy odmówiłbyś policjantowi, który informuje Cię, że w okolicy zdarzały się włamania i chce wejść do mieszkania, aby sprawdzić, czy okna są dobrze zabezpieczone. Po wejściu przebieraniec ocenia, czy są w nim wartościowe rzeczy. Małe sejfy domowe są czymś, co skutecznie odstrasza złodzieja. Rabusie wiedzą, że otwarcie pancernej skrytki nie jest łatwe i powoduje wiele hałasu.

Jak złodzieje oznaczają domy i mieszkania, które chcą okraść?

Osoby posiadające małe sejfy domowe również mogą paść ofiarą złodzieja. Rabuś może nawet nie próbować splądrować sejfu, tylko skupić się na innych cennych przedmiotach, które są w domu. Są jednak symptomy świadczące o tym, że Twoim domem lub mieszkaniem interesuje się włamywacz. Znajomość metod oznaczania domów i mieszkań pomoże Ci przygotować się na wizytę złodzieja i zawczasu powiadomić policję.

Włamywacze używają następujących symboli do oznaczania domów i komunikacji z innymi bandytami (jeżeli znajdziesz je na ogrodzeniu, skrzynce energetycznej, gazowej lub na elewacji budynku, to natychmiast powiadom policję):

● krzyż – opracowano plan włamania,
● diament – dom niezamieszkany i łatwy do splądrowania,
● pięć małych kółek – w domu jest gotówka,
● trójkąt – dom zamieszkuje samotna kobieta,
● zygzak – dom chroniony jest przez psa,
● odwrócony Y lub symbol alfa – w domu zainstalowano alarm lub monitoring,
● przekreślone kółko – w domu nie ma nic interesującego.

Mieszkania w domach wielorodzinnych sprawdzane są w inny sposób. Aby dowiedzieć się, czy w lokalu mieszkają ludzie, złodzieje stosują następujące sposoby:

● zostawiają kartkę w futrynie,
● zaklejają zamek taśmą,
● rozsypują proszek na wycieraczce.

Jeżeli kartka w futrynie, taśma klejąca na zamku i proszek na wycieraczce nie znikają, to znaczy, że właściciela nie ma w domu.

Małe sejfy domowe nie są jedynym sposobem zabezpieczenia się przed włamaniem

Mały sejf domowy nie zagwarantuje Ci, że do domu nie włamie się złodziej. Swój majątek musisz chronić na kilka sposobów. Każdy dom, który jest na celowniku złodzieja, jest stale obserwowany. Im więcej zabezpieczeń, tym większa pewność, że rabuś nie zdecyduje się na włamanie.

Przede wszystkim uważaj, kogo wpuszczasz do domu. Tak jak wcześniej było wspomniane, złodzieje przeprowadzają wstępną identyfikację lokalu. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania i nie wpuszczaj przypadkowych ludzi, a od funkcjonariuszy państwowych żądaj okazania legitymacji służbowej.

Złodziej najczęściej wchodzi do domu przez niedomknięte okno lub drzwi balkonowe. Warto wymienić słabe punkty na takie z zabezpieczeniem antywłamaniowym. Postaraj się zainwestować w solidne drzwi wejściowe. Nie zapominaj także o zamykaniu garażu, tylnego wejścia oraz okna od komórki z opałem.

Dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie monitoringu i alarmu. Podczas dłuższej nieobecności poproś sąsiada, aby w dzień otwierał okna i wyjmował listy ze skrzynki. Przepełniona skrytka pocztowa oraz zauważalny brak ruchu w domu to jednoznaczny sygnał, że domownicy wyjechali.

Może Cię zainteresować:   Nietypowe skrytki na wartościowe przedmioty w domu

Małe sejfy ścienne – niewidoczne i praktyczne rozwiązanie

Małe sejfy domowe są opłacalną inwestycją, która sprawi, że poczujesz się bezpiecznie. Jeżeli chcesz dobrze ukryć swoją pancerną skrytkę, to wybierz model do wmurowania w ścianę lub zainstalowania pod podłogą. Małe sejfy ścienne są polecane zwłaszcza osobom, które są na etapie budowy domu. Wtedy można dokładnie zaplanować usytuowanie skrytki.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby małe sejfy ścienne wbudować w już istniejącą konstrukcję. Musisz się jednak liczyć z zaawansowanymi pracami budowlanymi i nieporządkiem. Warto jednak zainwestować w takie rozwiązanie, bo wtedy zyskasz praktyczny i niewidoczny schowek.

Małe sejfy domowe powinny być obowiązkowym wyposażeniem każdego domu. Schowasz tam nie tylko gotówkę, ale także drogą biżuterię i inne cenne przedmioty. Pamiętaj jednak, że skrytka pancerna nie chroni przed włamaniem. Zabezpiecz także swój dom i uważaj na nieproszonych gości.

Jeśli interesuje Cię temat przechowywania broni w mieszkaniu, zajrzyj do tego tekstu.

Zobacz też:

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami