Nietypowe skrytki na wartościowe przedmioty w domu

Nietypowe skrytki na wartościowe przedmioty w domu

sejf meblowy HARTMANN TRESORE w użytkowaniu prywatnym

Bezpieczeństwo w domu
12 maja 2021

Włamywacze, którzy w kilka minut chcą obrabować dom lub mieszkanie, swoje pierwsze kroki kierują do miejsc, w których zwykle chowamy pieniądze i kosztowności. Szybko i sprawnie sprawdzają np. szuflady i schowki blisko drzwi wejściowych, bo tam często kryją się klucze, portfel i gotówka. Jeśli więc chcemy ustrzec się przed kradzieżą i stratami, powinniśmy lepiej chronić wartościowe przedmioty i dobrze je schować, najlepiej w solidnym, antywłamaniowym sejfie. Podpowiadamy, jak skutecznie ukryć sejf w domu.

Gdzie zamontować sejf w domu?

Z policyjnych statystyk wynika, że co roku w Polsce dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy przypadków kradzieży z włamaniem [1]. Okres żniw dla złodziei to czas zimowych i letnich wyjazdów, choć nie tylko. Przestępcy przed włamaniem potrafią długo obserwować posesję, by wejść do niej niepostrzeżenie podczas nieobecności domowników i dokonać szybkiej kradzieży. Można się jednak przed tym ustrzec – wyposażyć się w sejf i dobrze się zastanowić, gdzie go w domu zamontować, by był niewidoczny dla gości i osób postronnych. Jeśli zależy nam na bardzo dobrym zamaskowaniu skrytki, wybierzemy nietypowe miejsce.

Sejf – jak go ukryć?

Dobrym miejscem na schowanie sejfu są ściany i podłogi. W specjalnych wnękach ukrytych w konstrukcji budynku montuje się sejf, który jest na stałe przymocowany do podłoża. Dzięki temu pojemnik łatwo zamaskować, np. pod dywanem, łóżkiem lub w przypadku ścian – za szafą. Jeszcze lepszym pomysłem może być ulokowanie wnęki na sejf ścienny np. w spiżarni za szafkami, w których umieścimy produkty żywnościowe. Z pewnością nie będzie to miejsce, do którego w pierwszej kolejności będzie kierował się złodziej.

Podwójna szuflada – sposób na sejf meblowy

Dobrym pomysłem jest także ukrycie popularnego sejfu meblowego w głębokiej szufladzie z podwójnym dnem. Tego rodzaju szufladę można zainstalować np. w biurku w gabinecie, ale także w mniej typowych miejscach, np. w szafce łazienkowej. Złodziej, który na wykonanie zadania ma zaledwie kilka minut, z pewnością nie będzie tracił czasu na przeszukiwanie wszystkich szuflad w domu i skoncentruje się na tych, w których najczęściej przechowywane są kosztowności.

Może Cię zainteresować:


Sejf ukryty w fałszywym pojemniku

Gdzie umieścić sejf w domu, możemy także zastanawiać się, gdy chcemy wybrać sejf wolnostojący. By nie rzucał się w oczy (np. w gabinecie), warto rozważyć jego ukrycie na poddaszu w specjalnie przygotowanym pojemniku, który może przypominać skrzynię na zabawki. Pod wiekiem wystarczy wtedy umieścić kilka przedmiotów, zabawek czy kocyk, by włamywacz nie zorientował się, że pod nimi znajduje się sejf z wartościowymi kosztownościami. Jeżeli chcemy mieć pod ręką sejf w codziennej pracy, żeby deponować w nim ważne dokumenty, rozstrzygnięcie dylematu: sejf do zabudowy czy wolnostojący, wydaje się być oczywiste ze wskazaniem na ten ostatni – należy wówczas wybrać ciężki, klasowy sejf gabinetowy najlepiej od klasy drugiej wzwyż (wg normy PN-EN 1143-1).

Zobacz też:    Bezpieczna prezentacja zbiorów i kolekcji 

Jak zamontować sejf

Trzeba pamiętać także o tym, że znaczenie ma nie tylko miejsce ukrycia sejfu, ale także sposób jego montażu. Lekki sejf, który z łatwością można podnieść i wynieść, nie stanowi dobrego zabezpieczenia. Dlatego też zaleca się, by sejfy antywłamaniowe montować na stałe w meblach lub w podłożu przy pomocy specjalnych śrub, co skutecznie uniemożliwia ich szybkie wyniesienie i próbę otwarcia po włamaniu w bezpiecznym dla przestępcy miejscu.

Przeczytaj również:    Czym powinien charakteryzować się sejf na biżuterię?

Jak zabezpieczyć się przed napadem

Na wypadek sytuacji, kiedy do napadu dochodzi w czasie pobytu domowników w miejscu zamieszkania i użytkownik sejfu staje przed koniecznością jego otwarcia (tzw. wymuszenie rozbójnicze art. 282 KK), należy pomyśleć o sejfie wyposażonym w funkcję tzw. „cichego alarmu”. Otwarcie sejfu i umożliwienie kradzieży jednocześnie zaalarmuje odpowiednie służby, co pozwoli na schwytanie napastników bezpośrednio po dokonaniu napadu. Istnieją także specjalne rozwiązania – sejfy z podwójnym dnem, jak oferowany przez Hartmann Tresore ghost-safe. Prostszą wersją tego samego rozwiązania jest posiadanie dwóch lub więcej sejfów. Złodzieje zazwyczaj nie mają zbyt wiele czasu na dokładne przetrząsanie okradanej nieruchomości.

[1] http://www.statystyka.policja.pl/st/przestepstwa-ogolem/przestepstwa-kryminalne/7-wybranych-kategorii-p/kradziez-z-wlamaniem/121941,Kradziez-z-wlamaniem.html

Polecane produkty

HTI 116-12
Sejfy na leki

HTI 116-12

HPWIII 344 HARTMANN Wandpanzer III
Sejfy ścienne

HPWIII 344 HARTMANN Wandpanzer III

HTIII 300-03
Kasy pancerne

HTIII 300-03

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami