Po co sejf w domu inteligentnym?

Po co sejf w domu inteligentnym?
Bezpieczeństwo w domu
11 maja 2021

Dom wyposażony w automatykę budynkową może na wiele sposobów chronić domowników. Możliwe jest bowiem zintegrowanie systemu z alarmem, instalacją monitoringu czy sejfem. Wszystkie te zabezpieczenia pozwalają skuteczniej bronić się przed niechcianymi intruzami czy kradzieżą, a co za tym idzie – stratami majątkowymi.

Wygodny i bezpieczny dom inteligentny

Dom wyposażony w system automatyki budynkowej kojarzy się z dużym komfortem mieszkania. Zdalne sterowanie, a także automatyzacja wielu funkcji, takich jak: ogrzewanie, oświetlenie czy otwieranie i zamykanie okien, sprawiają, że mieszkanie staje się niezwykle wygodne. Do innych zalet inteligentnych domów zalicza się ich niskie zużycie energii. Tego rodzaju nieruchomości efektywnie sterują ogrzewaniem, np. automatycznie obniżają temperaturę w nocy i podczas nieobecności domowników. Mogą podnosić rolety, by nasłonecznić pomieszczenia w ciągu dnia. Warto jednak wiedzieć, że jedną z największych zalet systemów, takich jak KNX jest dużo większe bezpieczeństwo domowników i majątku.

Dowiedz się:   Panic room – czym jest pomieszczenie bezpieczne?

System automatyki domowej zrobi z domu twierdzę

Da się bowiem zintegrować system z instalacją alarmową, sejfem i monitoringiem. Przykładem możliwych wówczas funkcji jest uzbrojenie alarmu po wyjściu z domu przy pomocy jednego przycisku w aplikacji mobilnej. Ponadto system informuje domowników w panelu sterowania, a także na urządzeniach mobilnych o niedomkniętych oknach czy drzwiach balkonowych. Zdalnie można również obejrzeć widok z kamer wokół domu lub wideodomofonu. Innym, ciekawym rozwiązaniem jest pozorowanie obecności domowników podczas ich nieobecności, co może skutecznie odstraszyć złodziei. System o określonych porach włącza i gasi światła, otwiera i domyka okna oraz uruchamia np. telewizor. Dzięki temu dom z zewnątrz wygląda tak, jakby domownicy cały czas w nim przebywali.

Wiele możliwości do wykorzystania istnieje także w przypadku, gdy już dojdzie do wtargnięcia intruza do budynku. Dom inteligentny niczym twierdzę można wyposażyć w wiele zabezpieczeń. Nawet do tak dobrze strzeżonej nieruchomości może włamać się wykwalifikowany przestępca.

Poznaj sejfy domowe dostępne w ofercie Hartmann Tresore.

Sejf w inteligentnym domu

By dokładnie chronić majątek – w tym gotówkę i cenne przedmioty, takie jak: biżuterię, zegarki, dzieła sztuki czy antyki – najlepiej przechowywać go w sejfie, który zostanie zintegrowany z alarmem. Solidny pojemnik ochroni cenną zawartość zarówno wtedy, gdy w domu przebywają osoby postronne, np. do przeprowadzenia remontu, sprzątania lub napraw, jak i w sytuacji, gdy na terenie posesji znajdzie się włamywacz. Jeśli nawet dojdzie do próby otwarcia sejfu przez osoby niepowołane, pojemnik automatycznie włączy alarm i powiadomi odpowiednie służby o włamaniu. W tym samym czasie system automatyki budynkowej może zareagować, zamykając drzwi i rolety, tak by złodziej nie mógł uciec z posesji oraz włączy oświetlenie wokół domu. Ponadto możliwe jest zastosowanie funkcji tzw. cichego alarmu na wypadek napadu. Jeśli domownik pod wpływem napastnika będzie zmuszony do wpisania kodu PIN w sejfie, może wybrać ten jego wariant, który faktycznie otworzy go, ale jednocześnie bez włączania syreny alarmowej powiadomi policję o napadzie.

Warto wiedzieć, że odpowiednio skonfigurowana instalacja i wyposażenie w postaci wysokiej klasy certyfikowanego sejfu może zminimalizować ryzyko włamania oraz potencjalnych strat majątkowych.

Sprawdź także:

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami