Jeśli chcesz zadbać o bezpieczeństwo i w sposób odpowiedzialny przechowywać wartościowe przedmioty, biżuterię czy ważne dokumenty w domu, to ten artykuł jest dla Ciebie. Sejfy domowe to obszerna, a zarazem niewiele mówiąca kategoria, w której znajdziesz szeroką gamę urządzeń o zróżnicowanych cechach i właściwościach. Przyjrzyjmy się razem podstawowym informacjom, które pomogą Ci zdecydować, jaki model wybrać.
Najprostsza odpowiedź jest najlepsza: do zabezpieczenia tego, co dla Ciebie cenne, a jaki to będzie sejf – zdecydować musisz sam, dostosowując go do własnych potrzeb. Jak wspomniano wyżej, najczęściej będziesz w nim przechowywać gotówkę, biżuterię, kluczyki od samochodu i dokumenty, jednym słowem to, co ma mniej lub bardziej każdy. Im większą wartość (niekoniecznie finansową, ale i sentymentalną) mają te przedmioty, tym poważniejszy sejf domowy być powinien, a klasa bezpieczeństwa potwierdzona przez certyfikaty – wyższa.
Z punktu widzenia bezpieczeństwa, im sejf jest większy, tym cięższy, a zatem trudniejszy do wyrwania z podłogi i wyniesienia. Małe sejfy domowe wynieść jest relatywnie łatwo, a sejf, który włamywaczowi uda się zabrać, jest już stracony. Większe modele są również bardziej perspektywiczne w czasie niż niewielkie sejfy domowe, ponieważ w ciągu lat użytkowania przechowywać tam będziesz coraz więcej, zwłaszcza dokumentów, choć z serca życzymy także sporej ilości gotówki.
Jak najbardziej. Istnieje zdecydowanie większe prawdopodobieństwo pożaru niż włamania. Dlatego, jeśli w sejfie będziesz przechowywać dokumenty i gotówkę – warto rozważyć ognioodporność. Uważaj jednak! W Internecie pojawiają się produkty określane jako kasetki ognioodporne. Unikaj ich jak, nomen omen, ognia. Ognioodporne sejfy to urządzenia, które przeszły testy według uznawanych w Polsce i Europie norm PN-EN 15659 i PN-EN 1047-1. Sejfy ognioodporne są równie odporne na uszkodzenia mechaniczne jak sejfy antywłamaniowe.
Omawialiśmy w poprzednich tekstach różnice między dostępnymi zamkami: kluczowym, szyfrowym mechanicznym i elektronicznym, dlatego dziś skupimy się na stronie użytkowej przy zastosowaniu sejfu w domu. O ile nie prowadzisz domowego biura i sejfu używał będziesz prywatnie, to dostęp do niego będzie miała przeważnie więcej niż jednak osoba, być może wszyscy dorośli, rodzina. W takim przypadku zamek elektroniczny wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Każdy z domowników może mieć do dyspozycji własny szyfr. Gorzej sprawdzą się zamki mechaniczne, a zdecydowanie najgorszym pomysłem jest klucz, który przekazywany z rąk do rąk prędzej czy później zaginie. Obsługa sejfu z zamkiem elektronicznym jest dużo prostsza, a jedyne, o czym trzeba pamiętać, to wymiana baterii raz na 2-3 lata.
O ile wybrałeś wysokiej klasy sejf, to miejsce montażu zależeć będzie głównie od Twoich preferencji. Możesz zamontować sejf w gabinecie, w garderobie, we wnęce pod schodami. Najlepiej sprawdzą się miejsca dyskretne, żeby sejfu nie było widać na pierwszy rzut oka. Ważne jest, by sejf został zamontowany na stałe do podłoża lub ściany, pamiętaj jednak, że najlepsza będzie ściana nośna. Sprawdź koniecznie, czy w miejscu kotwienia nie przebiegają żadne rury ani przewody.
Podsumowując, jest kilka kryteriów, które warto wziąć pod uwagę, jeśli chcesz zabezpieczyć gotówkę, dokumenty czy kosztowności. W naszej ofercie znajdziesz różne modele różniące się od siebie klasą, rozmiarem, takie jak niewielkie sejfy do przechowywania biżuterii, aż po ważące kilkaset kilogramów sejfy gabinetowe. Jeśli masz pytania lub wątpliwości, proponujemy kontakt. Chętnie doradzimy.
Przeczytaj również: