Ukryte pomieszczenie w domu na gotówkę i najcenniejsze przedmioty

Ukryte pomieszczenie w domu na gotówkę i najcenniejsze przedmioty

źródło: bptu / stock.adobe.com

Bezpieczeństwo w domu
6 maja 2022

Tajne przejście w domu być może widziałeś w filmie. Takie ukryte drzwi w domu są marzeniem wielu osób. Mogłyby prowadzić do tajnego pokoju, w którym bezpiecznie można trzymać gotówkę, broń oraz inne cenne przedmioty. Niektórzy myślą, że tajne drzwi i ukryte pomieszczenia są zarezerwowane jedynie dla bardzo bogatych ludzi. Tymczasem jest to coraz powszechniejsze rozwiązanie. Zobacz, jak zrobić ukryte drzwi, co trzymać w tajnym pomieszczeniu i czy warto inwestować w taki pokój.

Jak zrobić ukryte drzwi?

Zastanawiasz się, jak zrobić ukryte drzwi? Sprawa jest prostsza, niż Ci się wydaje. Tajne przejścia w domu projektuje się w miejscu już istniejącego wejścia do jednego z pokoi.

Ukryte drzwi w domu najczęściej robi się w formie regału na książki. Jest to bardzo praktyczne i łatwe do wykonania. Ukrycie takiego przejścia wśród zabudowy biblioteki jest stosunkowo proste.

Jeżeli chodzi o praktyczną realizację takiej inwestycji, to potrzebny Ci będzie wykwalifikowany stolarz. Wykona on dla Ciebie nie tylko drzwi w formie regału, ale również całą bibliotekę, w której ukryjesz tajne przejście w domu. Pamiętaj, aby wzmocnić zawiasy, bo konstrukcja będzie dużo cięższa niż standardowe drzwi.

Innym rozwiązaniem jest duże lustro, które można otworzyć i wejść do tajnego pomieszczenia. Ciekawą koncepcją jest także ukrycie tajnych drzwi w ścianie pokrytej panelami ściennymi. Tak naprawdę ukryte przejście w domu możesz zrobić, jakkolwiek chcesz. Ogranicza Cię jedynie Twoja wyobraźnia.

Gdzie zaplanować tajne pomieszczenie?

Tajne pomieszczenie w domu warto zaprojektować jeszcze na etapie budowy. Możesz wtedy dokładnie zaplanować wielkość pokoju oraz jego usytuowanie.

Jeśli już masz dom, to na ukryty pokój wybierz pomieszczenie w ustronnym miejscu. Może to być gabinet na końcu korytarza. Na tajne pomieszczenie można wybrać pokój, do którego wchodzi się bezpośrednio z salonu.

W ukrytym pokoju być może będziesz miał okna. Jeżeli nie chcesz, aby ktoś Cię wypatrzył z zewnątrz, powinieneś zastosować lustro weneckie. Nie musisz jednak wymieniać szyb. Wystarczy, że zakupisz specjalną folię szklaną. Będziesz doskonale widział, co jest na zewnątrz i do pomieszczenia będzie wpadało naturalne światło.

Po co mi tajne pomieszczenie w domu?

Tajne pomieszczenie może służyć Ci do pracy. Możesz w nim trzymać wszystko to, co chcesz ukryć przed wzrokiem osób postronnych - sprzątaczki, opiekunki do dziecka czy gości. Warto zainstalować centralkę monitoringu wizyjnego budynku właśnie w takim pomieszczeniu, z którego możesz sprawować dyskretny nadzór nad bezpieczeństwem posesji.

Jeśli masz małe dzieci i planujesz zatrudnić opiekunkę, to pewnie postanowisz w jakiś sposób sprawdzić nowego pracownika. Ukryte drzwi sprawią, że nowa niania nie będzie podejrzewać, że ktoś jest w domu. Ty z tajnego pomieszczenia bez problemu sprawdzisz, czy Twoje dzieci są bezpieczne.

W tajnym pomieszczeniu możesz trzymać cenne przedmioty, gotówkę, pamiątki, dzieła sztuki, biżuterię, antyki i broń palną. Jednak nie zapominaj, że tajne przejścia w domu nie zabezpieczą w stu procentach Twojego mienia. Dodatkowo w ukrytym pokoju powinieneś mieć dobrej jakości szafę pancerną lub sejf.

Jeżeli w sekretnym pomieszczeniu planujesz trzymać broń, to i tak będziesz potrzebował sejfu klasy S1. Masz zamiar w przyszłości powiększyć kolekcję swojego uzbrojenia? Kup dużą szafę pancerną z dodatkowymi uchwytami i dużą liczbą półek. Taki sejf z pewnością pomieści wiele egzemplarzy zarówno broni krótkiej, jak i długiej.

Ukryty pokój może służyć również jako schronienie na niepewne czasy. Podstawową funkcją bezpiecznych pomieszczeń jest możliwość ukrycia się przed bandytami próbującymi splądrować Twój dom - w bardziej zaawansowanych konstrukcjach włazy umożliwiają ucieczkę z budynku oddzielnym ukrytym wyjściem.

Ukryte drzwi w domu – jakie zastosować zabezpieczenia?

Ukryte drzwi w domu powinny mieć skuteczne zabezpieczenie w postaci certyfikowanego zamka. Jeśli planujesz wykonać otwierany regał na książki, to klamkę ukryjesz bez problemu. Sprawa się komplikuje, gdy chcesz otworzyć drzwi w postaci lustra lub przejście ukryte w ścianie. Klamka w takim wypadku nie może być widoczna.

Dobrym rozwiązaniem jest elektryczne sterowanie drzwiami. Panel służący do otwierania możesz ukryć w innym miejscu. Po wejściu do tajnego pomieszczenia drzwi powinny automatycznie się zamknąć.

Do tajnego przejścia w domu zastosuj zamek elektroniczny zabezpieczony szyfrem. Będziesz miał pewność, że nikt poza Tobą tam nie wejdzie. Możesz zastosować zabezpieczenie z klawiaturą numeryczną lub zamek biometryczny na odcisk palca. Pod rozwagę poddajemy też zamek magnetyczny działający z kartą zbliżeniową.

Sekretne pokoje i ukryte drzwi w domu towarzyszyły ludziom od zawsze. Każdy skrywa jakąś tajemnicę i chce ją w jakiś sposób ukryć. Jeżeli Ty także chcesz schować coś przed innymi, nie czekaj. W jednym z pokoi zrób tajne drzwi, kup sejf i zabezpiecz swoje najcenniejsze dobra.

Może Cię również zainteresować:

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami