Otwieranie różnych typów zamków w sejfach

Otwieranie różnych typów zamków w sejfach

źródło: SciePro / stock.adobe.com

Bezpieczeństwo w domu Bezpieczeństwo i technologia
5 maja 2022

Zamki w sejfach stanowią pierwszą i najważniejszą ochronę przed dostępem osób niepowołanych do zawartości. Warto wiedzieć, jak się z nimi obchodzić, jak je otwierać i co zrobić w sytuacji awaryjnej. Chcesz wiedzieć, jak otworzyć sejf na klucz lub ten z zamkiem elektronicznym? Sprawdź, jak postępować z różnymi typami zamków, jak programować zamki elektroniczne oraz jak otworzyć sejf bez kluczyka.

Jak otworzyć sejf bez kluczyka?

Zamki kluczowe są jednymi z prostszych zamków. Uchodzą także za bezawaryjne. Niestety czasami klucz może zostać skrzywiony lub uszkodzony. Niekiedy zdarza się również, że do zamka dostanie się ciało obce. Jak otworzyć sejf na klucz w przypadku takich awarii?

Przede wszystkim zachowaj spokój. Być może obędzie się bez wzywania ślusarza. Dokładnie obejrzyj klucz i sprawdź, czy nie ma na nim zanieczyszczeń. Jeżeli jest krzywy, spróbuj go delikatnie wyprostować. Gdy to nie zadziała, użyj klucza zapasowego.

Może zdarzyć się sytuacja, że klucz nie do końca wchodzi w zamek. Najpewniej w mechanizmie zamka znajduje się ciało obce. Sprawdź, czy uda ci się usunąć zanieczyszczenie przy pomocy cienkiego drucika.

Na koniec, oczywiście, najgorsza opcja. Jak otworzyć sejf bez kluczyka? Jeśli zgubiłeś lub poważnie uszkodziłeś klucz, to niezbędna będzie pomoc ślusarza. Doświadczony specjalista ma wiedzę i niezbędne narzędzia do awaryjnego otwierania zamków. Jeśli nie znasz nikogo takiego, skontaktuj się z producentem sejfu.

Otwieranie sejfu z zamkiem mechanicznym wyposażonym w pokrętło

Wiesz już, jak otworzyć sejf na klucz. Teraz dowiesz się, co zrobić z innym typem zamka. Zamek mechaniczny z pokrętłem jest bardzo bezpiecznym rozwiązaniem. Zmiana szyfru może nastąpić jedynie wtedy, gdy drzwi są otwarte. Jeśli zapomnisz nastaw szyfru i będziesz chciał otworzyć sejf, to niestety nie obędzie się bez wezwania ślusarza.

Wiele osób, mimo że zna szyfr, nie potrafi otworzyć zamka. Jest to spowodowane tym, że wprowadzanie kodu musi być wykonane bardzo precyzyjnie. Na tarczy jest 100 podziałek. Wystarczy, że podczas wykręcania szyfru pomylisz się o jedną i już nie otworzysz drzwi.

Proces wprowadzania kodu na tarczy jest stosunkowo długi, bo za każdym razem, gdy wybierasz cyfrę z szyfru, musisz kręcić pokrętłem w drugą stronę. Lekkie drgnięcie ręki lub zachwianie sprawi, że trzeba będzie zacząć od nowa.

Zastanów się, czy to na pewno dobry wybór dla Ciebie, jeżeli masz zamiar często otwierać sejf. Taki typ zabezpieczenia nie nadaje się również dla osób niecierpliwych i mających problemy z drżeniem rąk.

Zobacz też:

Sejf z zamkiem elektronicznym – jak otworzyć i obsługiwać?

Masz w domu sejf z zamkiem elektronicznym? Jak go otworzyć oraz eksploatować dowiesz się z dołączonej instrukcji. Jeżeli jednak ją zgubiłeś, to pomogą Ci poniższe wskazówki.

Programowanie nowego kodu jest proste i zajmuje dosłownie chwilę. Pamiętaj, żeby ustawianie i zmianę kodu zawsze przeprowadzać przy drzwiach otwartych. Wykonaj następujące czynności:

● zdejmij pokrywkę baterii znajdującą się na wewnętrznej stronie drzwi sejfu,
● naciśnij i przytrzymaj mały czerwony przycisk (usłyszysz charakterystyczny podwójny dźwięk),
● wprowadź nowy kod i zatwierdź go enterem,
● sprawdź, czy nowy kod działa.

Niektóre modele sejfów elektronicznych wyposażone są w tzw. rewizję, czyli możliwość awaryjnego otwierania przy pomocy klucza. Wystarczy po prostu ściągnąć panel przedni, aby dostać się do rewizji.

Zastanawiasz się, czy można otworzyć sejf bez znajomości kodu? Zamki do sejfów wykonywane są tak, aby uniemożliwić otworzenie ich przez osoby nieupoważnione, w tym włamywaczy. Liczba dostępnych kombinacji szyfru w praktyce uniemożliwia otwarcie sejfu. W przypadku nieznajomości kodu i braku klucza powinieneś zadzwonić do serwisu sprzedawcy lub skorzystać z pomocy wykwalifikowanego ślusarza.

Możesz oczywiście próbować otworzyć sejf na własną rękę. Powinieneś jednak liczyć się z tym, że uszkodzisz sejf i mechanizm zamka. Jeśli jesteś gotowy zaryzykować, możesz spróbować otworzyć drzwiczki poprzez jednoczesne uderzanie dłonią w górną płytę i przekręcenie klamki. W prostych elektronicznych zamkach stosowanych w sejfach bezklasowych – choćby zakupionych w markecie budowlanym – może to się sprawdzić.

Przeczytaj również: 

Jak otworzyć sejf z zamkiem biometrycznym?

Nowoczesne zamki elektroniczne z czytnikiem linii papilarnych są bardzo dobrym zabezpieczeniem. Ich główne zalety to:

● nie musisz pamiętać szyfru,
● brak klucza, który mógłbyś zniszczyć lub zgubić,
● nikt nie podejrzy kodu,
● łatwo i szybko się go otwierasz.

Niestety czasami może pojawić się problem z otwarciem zamka. Gdy mechanizm odmawia posłuszeństwa, sprawdź, czy czytnik linii papilarnych nie jest zabrudzony. Być może masz wilgotne albo tłuste dłonie. Niewielkie zabrudzenia mogą wpłynąć na jakość odczytu.

Na wypadek problemów z czytnikiem warto zaprogramować kilka odcisków. Jest to ważne również, gdy skaleczysz się w palec. Nawet drobna rana spowoduje, że nie otworzysz sejfu. Gdy masz zaprogramowanych kilka odcisków, nie musisz się tym martwić.

A co, gdy będą przerwy w dostawie energii? Na taką okoliczność również jest rozwiązanie. Sejfy z zamkami biometrycznymi również wyposażone są rewizję, czyli możliwość awaryjnego otwarcia przy pomocy klucza.

Wiesz już jak otworzyć sejf na klucz, zamek z mechanicznym pokrętłem oraz zabezpieczenia elektroniczne. Awaryjne otwieranie sejfów nie jest proste i w większości wypadków będzie wymagało pomocy specjalisty. Natomiast próba samodzielnego otwarcia zablokowanego sejfu może skończyć się uszkodzeniem mechanizmu zamka i wysokim kosztem naprawy sejfu.

Może Cię zainteresować:

Polecane produkty

SZCZEGÓLNIE POLECAMY
HTIII 300-02 VdS
Sejfy na przedmioty wartościowe

HTIII 300-02

Limit wartości chronionej
100.000 €
SZCZEGÓLNIE POLECAMY
HTII 200-01 VdS
Sejfy ognioodporne i przeciwpożarowe

HTII 200-01

Limit wartości chronionej
50.000 €
SZCZEGÓLNIE POLECAMY
HTIII 300-03 VdS
Kasy pancerne

HTIII 300-03

Limit wartości chronionej
100.000 €

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami