Bezpieczne przechowywanie leków w aptekach i placówkach medycznych

Bezpieczne przechowywanie leków w aptekach i placówkach medycznych
Bezpieczeństwo i prawo
12 maja 2021

Sejf lub szafa pancerna służą nie tylko do przechowywania wartościowych przedmiotów, poufnych dokumentów lub broni. W niektórych branżach posiadanie bezpiecznej skrytki jest niemal obligatoryjne. Tak właśnie jest w aptekach, placówkach medycznych, gabinetach weterynaryjnych i wszędzie tam, gdzie prowadzi się hurtową sprzedaż leków. Jak bezpiecznie i zgodnie z prawem przechowywać środki znieczulające?

Wysokie standardy bezpieczeństwa

W aptekach, gabinetach lekarskich i wszelkiego rodzaju placówkach medycznych nie brakuje leków, niebezpiecznych substancji i wszelkiego rodzaju wyrobów medycznych, które muszą znaleźć się pod specjalną ochroną. Mowa między innymi o środkach mających działanie odurzające czy też o substancjach psychotropowych. Tego typu środki, podobnie jak leki przeterminowane i zepsute, nie mogą być przechowywane w zwykły sposób. Minimalne wymagania to przechowywanie wyżej wymienionych substancji w specjalnie wydzielonym, zamykanym pomieszczeniu, a jeśli takiego nie ma, to konieczne jest zainstalowanie zamykanej, metalowej szafy. Jeszcze większe obostrzenia dotyczą leków narkotycznych. Tego typu środki powinny być przechowywane w specjalnych sejfach na leki lub w metalowych szafach przymocowanych trwale do ściany bądź też podłogi. Na tym jednak nie koniec, bo dodatkowo apteka musi prowadzić szczegółową ewidencję leków narkotycznych, które ma na stanie. Obowiązki te wynikają z postanowień rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje.

Wspomniana ewidencja, podobnie jak inne dokumenty z danymi osobowymi i poufnymi informacjami, a także gotówka – zarówno w aptekach, jak i we wszelkich placówkach medycznych – również powinny znajdować się w bezpiecznym miejscu. Dzięki temu zarządzanie zasobami jest płynne i proste. To bardzo istotne, bo w tych miejscach pojawia się nie tylko spora liczba pacjentów i osób postronnych, ale też następuje duża rotacja kadry, choćby ze względu na pracę zmianową. Takie zamieszanie sprzyja kradzieży, zagubieniu, zniszczeniu czy utracie cennych przedmiotów bądź niebezpiecznych substancji.

W jaki sposób przechowywać środki farmaceutyczne

Rozporządzenie Ministra Zdrowia nie określa precyzyjnie, jakie wymagania techniczne muszą spełniać sejfy lub szafy metalowe przeznaczone do przechowywania leków w aptekach i innych placówkach medycznych. Z rozporządzenia dotyczącego podstawowych warunków prowadzenia apteki wiemy tylko, że produkty lecznicze i wyroby medyczne muszą być przechowywane w aptece w sposób gwarantujący zachowanie ustalonych dla produktu leczniczego lub wyrobu medycznego wymagań jakościowych. Niemniej jednak w ofercie producentów certyfikowanych sejfów, takich jak Hartmann Tresore, można znaleźć praktyczne rozwiązania dedykowane aptekom i placówkom medycznym.

sejf na środki znieczulające Hartmann Tresore
Tego typu szafy i sejfy na środki farmaceutyczne są zaprojektowane tak, by idealnie odpowiadać na ich specyficzne potrzeby. Przede wszystkim zabezpieczają środki farmaceutyczne przed wilgocią, nagłymi zmianami temperatur czy też promieniowaniem UV. Podstawą jest właściwa wentylacja. W większości modeli można opcjonalnie zamontować termostaty lub mikroklimatyzatory. W dodatku są one wyposażone w wygodne wysuwane półki lub szuflady na leki. Dzięki solidnej, dobrze przemyślanej konstrukcji zabezpieczają te substancje przed tym, co najważniejsze, a więc przed kradzieżą, zniszczeniem lub zagubieniem. Taki sejf najlepiej zamontować w miejscu niedostępnym dla pacjentów i osób postronnych.
Przechowywanie endoskopów

Endoskopy są powszechnie używane w diagnostyce szpitalnej lub przychodniach specjalistycznych. Są to precyzyjne i drogie urządzenia i należy je nie tylko właściwie przechowywać, ale i chronić przed dostępem osób nieupoważnionych. Sejfy specjalistyczne (np. na endoskopy) umożliwiają bezpieczne przechowywanie i zabezpieczenie praktycznie każdego rodzaju endoskopów zgodnie z normami bezpieczeństwa i zasadami higieny.

Sejfy do przechowywania endoskopów mają pionowe wysuwane ścianki działowe, na których można instalować uchwyty do zawieszania endoskopów. Możliwe jest użycie zarówno uchwytów zalecanych przez producentów endoskopów, jak i uniwersalnych uchwytów magnetycznych. Uchwyty można wyjmować i czyścić. Pozostały płyn zbiera się w wyjmowanej tacy ociekowej, co pozwala łatwo go utylizować.

Wybierz produkt dostosowany do potrzeb

Specyficzny charakter działalności aptek, gabinetów lekarskich, przychodni, klinik medycznych, szpitali, hospicjów czy domów spokojnej starości sprawia, że kwestie bezpieczeństwa są niezwykle ważne. Podstawą jest bezpieczne przechowywanie leków, wymagających specjalnego nadzoru, ale też gotówki, dokumentów czy osobistych rzeczy pacjentów. Na szczęście szeroka oferta Hartmann Tresore pozwala znaleźć optymalne rozwiązania dla każdej placówki i we właściwy sposób zabezpieczyć wszystko, co ważne dla jej niezakłóconego funkcjonowania.

Przeczytaj również:

Jaki sejf na broń wybrać?

Czy w Polsce można czuć się bezpiecznie?

Co warto wiedzieć o sejfach klasy S1?Polecane produkty

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami