Czy sejf na broń powinien być zamocowany?

Czy sejf na broń powinien być zamocowany?
Bezpieczeństwo i prawo
11 maja 2021

Posiadanie broni wiąże się z dużą odpowiedzialnością i koniecznością zachowania ostrożności. Broń palna powinna być bowiem prawidłowo przechowywana i chroniona przed osobami postronnymi i kradzieżą. Jest to ściśle regulowane przez prawo, którego nieprzestrzeganie może skutkować poważnymi sankcjami, utratą licencji, a nawet tragicznym wypadkiem. Nie wystarczy więc kupić solidną szafę z certyfikatem. Trzeba jeszcze wiedzieć, jak prawidłowo zamontować sejf na broń tak, by spełniał on swoje zadanie.

Przechowywanie broni – bezpiecznie i zgodnie z prawem

Choć wybór sejfów na broń na rynku jest coraz większy, to ostatecznie podczas zakupu należy kierować się przede wszystkim wymogami prawnymi, które określa art. 32 ustawy o broni i amunicji, a także rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych. Zgodnie z przepisami broń musi być zabezpieczona przed dostępem osób nieuprawnionych, co dotyczy zarówno dzieci czy członków rodziny, jak i potencjalnych złodziei. Niewłaściwe przechowywanie broni może bowiem skutkować tragicznym wypadkiem czy nawet wykorzystaniem jej do działalności przestępczej. By się przed tym uchronić, trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem i zainwestować w solidny, certyfikowany sejf czy szafę na broń o klasach bezpieczeństwa wg norm europejskich PN-EN 1143-1 albo przynajmniej PN-EN 14450. Aby jednak taka skrytka spełniała swoją funkcję, musi zostać dobrze zamontowana. W przeciwnym razie sejf może nawet stracić ważność klasy bezpieczeństwa, co sprawi, że nie będzie odpowiednio chronił zawartości i wygaśnie ochrona ubezpieczeniowa.

Przeczytaj o tym więcej w artykułach:

Jak zamontować sejf na broń?

Sejfy na broń renomowanych producentów, jak np. Hartmann Tresore, posiadają tzw. kotwy, czyli specjalne otwory i śruby, które służą do ich trwałego przymocowania do podłoża lub elementów konstrukcyjnych budynku. Taki montaż zapewnia wytrzymałość sejfu na kilkusetkilogramową siłę wyrywającą. Dotyczy to zarówno większych szaf, jak i mniejszych sejfów do 100 kg. Nawet jeśli jest w nich deponowana mała i lekka broń krótka, musi być ona bezpiecznie przechowywana w sejfie, który nie będzie możliwy do wyniesienia przez potencjalnego złodzieja.

Montaż tylko za pośrednictwem producenta

Właściwy montaż sprawia więc, że dostęp do broni palnej jest maksymalnie utrudniony, a pojemnik spełnia wszystkie normy i wymogi prawne. Trzeba jednak pamiętać, że montaż powinien zostać przeprowadzony przez fachową ekipę, dzięki czemu sejf zostanie przymocowany na trwałe do konstrukcji budynku. Nie dojdzie do uszkodzenia jego powłoki ani podłoża, a tym samym zachowana zostanie gwarancja. W zależności od potrzeb możliwe jest ukrycie sejfu na broń np. w meblach – by był niewidoczny dla osób postronnych – albo zamówienie wersji zdobionej lub ekskluzywnej, dzięki czemu szafa na broń stanie się elementem dekoracyjnym wnętrza.

Dowiedz się, jaki sejf na broń wybrać, aby mieć pewność, że nie dostaną się do niej niepowołane osoby, w tym dzieci.


Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami