Przechowywanie broni i substancji niebezpiecznych zgodnie z przepisami

Przechowywanie broni i substancji niebezpiecznych zgodnie z przepisami
Bezpieczeństwo i prawo Bezpieczeństwo w domu
12 maja 2021

Posiadanie broni palnej lub wszelkiego rodzaju substancji niebezpiecznych w domu lub firmie to duża odpowiedzialność. Dlatego w trosce o siebie, swoich bliskich i otoczenie należy je właściwie zabezpieczyć. W tym artykule podpowiadamy, jak to zrobić.

Przechowywanie broni palnej

Najważniejsze kwestie związane z przechowywaniem broni zawiera Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26. sierpnia 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji. Zgodnie z tym dokumentem broń można przechowywać wyłącznie w odpowiednio przystosowanym do tego pomieszczeniu, czyli w magazynie broni albo w urządzeniach „spełniających wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450”. Tak zabezpieczona broń musi mieć odłączony magazynek i być rozładowana.

Magazyn na broń palną przeznaczoną do strzelectwa, myślistwa lub wykonywania zawodu żołnierza czy policjanta musi być wydzielonym pomieszczeniem, najlepiej na piętrze, z murowanymi ścianami o niepalnej konstrukcji. Jeśli są w nim okna, to muszą być wyposażone w stalową siatkę i kratę z prętów stalowych lub w szyby kuloodporne. Drzwi powinny być co najmniej obite blachą stalową, posiadać blokadę przeciwwyważeniową, zamek i zasuwę zamykaną na kłódkę, choć optymalnym rozwiązaniem są po prostu drzwi pancerne. Pomieszczenie należy wyposażyć w środki gaśnicze. Poza tym konieczne jest zamontowanie w pomieszczeniu systemu alarmowego.

Jak i gdzie przechowywać broń palną?

W warunkach domowych rzadko mamy możliwość stworzenia magazynu broni, dlatego myśliwym czy chociażby osobom uprawiającym strzelectwo sportowe pozostaje wybór wspomnianego w rozporządzeniu urządzenia. O jakich sprzętach konkretnie mowa? Chodzi zarówno o szafy pancerne, jak i o sejfy. W zasadzie wszystkie certyfikowane wyroby będą spełniały wymagany przepisami standard. W ofercie producentów, takich jak Hartmann Tresore, można znaleźć wiele rozwiązań stworzonych z myślą o przechowywaniu broni. Wśród nich są sejfy na broń krótką i długą, sejfy na amunicję, a także, co szczególnie interesujące – sejfy samochodowe. Zainstalowanie sejfu na broń w aucie umożliwi przechowywanie broni na wyjeździe – sprawi bowiem, że nawet w przypadku włamania nie dojdzie do kradzieży broni. Nie użyje jej też nikt nieupoważniony. Pamiętajmy, że niedopuszczalne jest pozostawienie broni w samochodzie czy w miejscu zamieszkania, jeśli nie posiadamy tych zabezpieczeń.

Przeczytaj również:  

Dlaczego zawsze musisz przechowywać broń w sejfie?


Nowa szafa na broń zgodna z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych

Oczywiście strzelectwo lub myślistwo to pasje, którymi wielu chce się pochwalić. Osoby posiadające broń mogą ją wyeksponować nie rezygnując przy tym z wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Wszystko dlatego, że w ofercie producentów tego typu zabezpieczeń znajdują się ekskluzywne sejfy na broń ze szkła pancernego.

sejf na broń
sejf na broń ze szkłem pancernym Hartmann Tresore
Magazynowanie substancji niebezpiecznych

Nie tylko broń stanowi realne zagrożenie. Istnieje też ryzyko zatruć, poparzeń, wycieków czy wybuchów, dlatego nie ma wątpliwości, że materiały i substancje niebezpieczne w niepowołanych rękach również potrafią uczynić wiele szkód. Tym samym ich prawidłowe, zgodne z przepisami, składowanie jest niezwykle ważne. W przeciwieństwie do kwestii przechowywania broni, nie ma ujednoliconych przepisów dotyczących magazynowania niebezpiecznych substancji. Dlatego kierować należy się kilkoma aktami prawnymi, między innymi: ustawą o substancjach chemicznych i ich mieszaninach, a także ogólnymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Co wynika z tych przepisów i co jest dla nas najważniejsze? Z jednej strony konieczne jest ograniczenie dostępu osób nieupoważnionych, z drugiej składowanie materiałów niebezpiecznych w odpowiednich warunkach – z dala od ognia, wilgoci i innych czynników. Z pomocą przychodzą specjalnie zaprojektowane szafy na chemikalia, w tym szafy bezpieczeństwa. Można w nich przechowywać substancje łatwopalne, trujące, żrące, drażniące, a nawet materiały wybuchowe. To właśnie one dzięki przemyślanej konstrukcji zapewnią odpowiednią wentylację, zabezpieczą przed wyciekami, pomogą utrzymać odpowiednią temperaturę substancji i, co najistotniejsze, zapobiegną dostępowi do nich osobom niepowołanym. Wybierając szafę na materiały niebezpieczne, warto dopasować ją do konkretnych potrzeb, w czym pomogą sprzedawcy certyfikowanych szaf pancernych i sejfów.

Szukasz szafy, która będzie dostosowana do Twoich potrzeb? Odwiedź stronę Hartmann Tresore i porozmawiaj z naszym konsultantem lub skorzystaj z wirtualnej wyszukiwarki szaf i sejfów.

Może Cię zainteresować:  

Magazynowanie materiałów niebezpiecznych

Akumulatory litowo-jonowe – co się kryje pod tą nazwą?


Polecane produkty

HTE 210-01/B HARTMANN Exclusive Line
Witryny pancerne na broń

HTE 210-01/B HARTMANN Exclusive Line

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami