Sejfy na broń – 5 faktów, które musisz wiedzieć przed zakupem

Sejfy na broń – 5 faktów, które musisz wiedzieć przed zakupem
Bezpieczeństwo i prawo Bezpieczeństwo w domu
12 maja 2021

Posiadanie sejfu na broń to nie fanaberia, ale wymóg związany z obowiązującymi od lat przepisami. Przed dokonaniem zakupu warto przeanalizować różne kwestie i poszerzyć swoją wiedzę. Błąd popełniony na wstępie może słono kosztować. Podobnie jak nieodpowiednie przechowywanie broni.

Zgodnie z prawem

Zapewne wiele razy widziałeś sceny filmowe, gdzie bohater wyciąga broń z szuflady, szafy z ubraniami czy spod łóżka. Prawdopodobnie natrafiłeś też na takie, w których na przykład pistolet znajdujący się w łatwo dostępnych miejscach trafia w niepowołane ręce. O tragedię łatwo. Zapomnij więc o przechowywaniu broni w dowolny sposób. Stosownych wytycznych na ten temat trzeba szukać w ustawie z 21 maja 1999 r. o broni i amunicji oraz rozporządzeniu ogólnym do ustawy o broni Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji z 26 sierpnia 2014 r. W praktyce należy nastawić się na posiadanie urządzenia, które spełnia wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN-14450. Bez względu na to, czy jesteś myśliwym, strzelcem sportowym czy kolekcjonerem.

Przeczytaj również: Jaki sejf na broń wybrać?

Optymalny wybór

Znalezienie produktu spełniającego wyżej wymienione normy nie powinno stanowić problemu, jednak wybór zawsze powinien uwzględniać indywidualne potrzeby kupującego. Na rynku wiele jest ofert przygotowanych pod kątem przechowywania różnego rodzaju broni. Sejfy na broń krótką mają standardowo niewielkie gabaryty (wysokość ok. 30 cm, szerokość – 45 cm i głębokość – 40 cm). Przypominają zabezpieczenia spotykane chociażby w pokojach hotelowych. Jednak nie brakuje modeli, w których długą broń palną można stabilnie ustawić w pozycji pionowej (wysokość wynosi zazwyczaj od 160 cm). W takim przypadku do dyspozycji jest zazwyczaj kilka uchwytów. Ponadto dostępne są również sejfy na amunicję, jednak najczęściej ich rozmiar jest o wiele mniejszy od tych na broń długą (np. wysokość ok. 100 cm). Sejfy na amunicję przydadzą się szczególnie entuzjastom strzelectwa sportowego, ponieważ specyfika tego sportu polega na oddawaniu znacznej ilości strzałów w trakcie jednego treningu.

Drzwi do królestwa

Jeśli chcesz wyeksponować broń, Twoje wymagania spełni ekskluzywna witryna pancerna na broń, zapewniając jej jednocześnie odpowiednie bezpieczeństwo. Na rynku dominują jednak modele, w których obudowa nie ma elementów przezroczystych, a drzwi przeważnie otwierane są prawostronnie. Kąt ich otwarcia wynosi 90, a czasem nawet 180 stopni. Sejfy na broń o kącie otwarcia drzwi 90 stopni mają, w porównaniu z tymi, które oferują 180 stopni, ograniczoną funkcjonalność związaną z utrudnionym dostępem do wnętrza sejfu od strony drzwi – zmniejszają światło drzwi, ale jeżeli nie dysponujemy zbyt dużą przestrzenią lub ustawiamy sejf przy ścianie, mogą okazać się optymalnym rozwiązaniem.

Wybrane modele wyposażone są również w skrytki-półki oraz uchwyty na wyciory umieszczone na wewnętrznej osłonie drzwi. Zdarza się, że ściana tylna jest przedzielona. Przykładowo – z lewej strony znajduje się 7 uchwytów na broń, a z prawej do dyspozycji są 4 wyjmowane i regulowane co do wysokości półki. Pozwala to na różne zagospodarowanie mniejszej z części. Zamiast wkładać do niej broń, można ustawić półki, a na nich np. segregatory z dokumentami.

Czas na kontrolę

To, czy poprawnie przechowujesz broń i amunicję, może zostać skontrolowane. Uprawnione do tego są właściwe organy policji, a w przypadku żołnierzy zawodowych – właściwe organy wojskowe. Wytypowanie miejsc kontroli nie stanowi problemu. Komendant Główny Policji prowadzi rejestr osób posiadających pozwolenie na broń, jak również dopuszczonych do posiadania broni, posiadających legitymację osoby dopuszczonej do posiadania broni, ubiegających się o pozwolenie na broń lub dopuszczenie do posiadania broni, a także posiadających kartę rejestracyjną broni. W tym wykazie znajduje się m.in. adres zamieszkania. Jeżeli dana osoba zmieni miejsce zamieszkania, to ma obowiązek poinformować o tym właściwy organ policji, w terminie 14 dni od dnia tej zmiany. W trakcie kontroli posiadacz sejfu może zostać poproszony o jego otwarcie w celu sprawdzenia, czy po wewnętrznej stronie drzwi znajduje się plakietka wydana przez uznany, europejski instytut certyfikujący potwierdzająca klasę co najmniej S1 wg normy PN-EN 14450. Należy jednak pamiętać, że sejfy klasy S1 spełniają jedynie minimalny wymóg ustawowy, nie stanowią jednak solidnego zabezpieczenia antywłamaniowego i w ogóle nie chroni przed pożarem. Więcej na temat właściwego doboru szafy na broń piszemy w artykule pt. Szafa na broń – przepisy a rzeczywistość

Przeczytaj także: Jaką klasę powinien mieć sejf na broń? Przepisy a rzeczywistość

Dbałość lub kara

Nieprzyjemne skutki może mieć także naruszenie zasad przechowywania oraz ewidencjonowania broni i amunicji, oraz ich noszenia. Policja ma prawo odmówić wydania pozwolenia na broń lub je cofnąć osobie, która postępowała niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Wspomniana wyżej ustawa wyraźnie wskazuje, że broń i amunicję należy przechowywać oraz nosić w sposób uniemożliwiający dostęp do nich osób nieuprawnionych. Szczególną staranność należy zachować w trakcie przewożenia broni palnej. Nie można jej pozostawić w samochodzie bez nadzoru, niezabezpieczonej. Możliwa jest instalacja stosownego sejfu na broń w samochodzie. Jeżeli często podróżujesz z bronią, sprawdź, czy w miejscu, do którego się udajesz, możesz wynająć sejf, w którym będziesz mógł ją zgodnie z prawem zdeponować.

Może Cię zainteresować: Dlaczego zawsze musisz trzymać broń w sejfie?

Polecane produkty

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami