Stabilny rynek historycznych numizmatów nawet w czasach pandemii – jak wykorzystać jego potencjał?

Stabilny rynek historycznych numizmatów nawet w czasach pandemii – jak wykorzystać jego potencjał?
Bezpieczeństwo i prawo
12 maja 2021

W niepewnych czasach, które nastały wraz z pandemią koronawirusa, różne formy oszczędzania i inwestowania stanęły pod znakiem zapytania. Pieniądzom zgromadzonym na kontach oszczędnościowych grozi widmo wysokiej inflacji, ceny surowców gwałtownie spadają, a inwestycje w akcje są obarczone dużym ryzykiem. W całym zamieszaniu stabilny okazał się rynek numizmatów.

Dlaczego to właśnie historyczne numizmaty, a nie chociażby obrazy czy antyki, cieszą się stabilnością cenową? Ponieważ mają one większą płynność, ich transport i przechowywanie jest relatywnie łatwe, a rynek ma charakter masowy. W dodatku transakcje zakupu i sprzedaży numizmatów łatwo zachować w dyskrecji, czego nie można powiedzieć o innych dziełach sztuki.

Inwestycja w numizmaty – dla kogo?

Opierająca się na codziennych sprzedażach branża jest też dostępna dla każdego. Handel odbywa się w Internecie, w antykwariatach i na giełdach. W przypadku wyjątkowych, unikatowych numizmatów organizowane są aukcje. I co ważne, numizmaty są dostępne w różnych przedziałach cenowych. Od monet za kilka złotych, po obiekty, które kosztują tysiące złotych. Dawne monety dostępne w niższym przedziale cenowym, a więc za mniej niż pięćset złotych, każdego dnia kupuje kilkadziesiąt tysięcy osób w naszym kraju, a poza nim takich transakcji są setki tysięcy. Tym samym niemal każdy może rozpocząć przygodę z kolekcjonowaniem numizmatów.

Od czego zacząć?

Cena numizmatów zależy od wielu elementów: od ich rzadkości, symbolicznej wartości, stanu, urody czy pochodzenia. Wszystkie to może przyprawiać o zawrót głowy, ale jednocześnie dziedzina okazuje się niezwykle przejrzysta. Wszystko za sprawą bezproblemowego dostępu do naukowych, bogato ilustrowanych monografii i licznych oficjalnie publikowanych informacji, które pozwalają czerpać niezbędną wiedzę. Zatem nietrudno o szczegółowe opisy czy fotografie, które pozwalają zidentyfikować poszczególne obiekty, a także przeanalizować ich ceny. Dzięki sprawdzonym informacjom o historii poszczególnych numizmatów, ich wariantach czy stopniu rzadkości, poszczególne obiekty zyskują wysoką i ugruntowaną wartość. Oczywiście trzeba też dowiedzieć się, jak uniknąć falsyfikatów i jak o zakupione numizmaty dbać, aby nie straciły swojej wartości. Ale to również jest powszechnie dostępna wiedza, którą można znaleźć między innymi w Internecie.

Jak bezpiecznie przechowywać monety?

Kolekcjonując i handlując numizmatami, warto pomyśleć o ich bezpiecznym przechowywaniu, na przykład w domowym sejfie Hartmann Tresore. Skrytka zapewnia pełną niezależność zarówno od instytucji bankowych, jak i od decyzji polityków. W dodatku inwestycja w wysokiej jakości sejf to ochrona przed kradzieżą i zniszczeniem nie tylko numizmatów, ale też biżuterii, ważnych dokumentów, pieniędzy i innych cennych przedmiotów. Sejfy dla kolekcjonerów numizmatów mogą być wyposażone w dużą ilość szuflad, w celu łatwego przechowywania eksponatów.

Czytaj również:   Co warto przechowywać w sejfie gabinetowym?

Nowe monety i banknoty kolekcjonerskie NBP – czy warto w nie inwestować?
monety polski złoty na stole
źródło: shutterstock.com

Jeśli pomimo wszystko boisz się inwestować w rynek historycznych numizmatów, to alternatywą są kolekcjonerskie monety i banknoty wprowadzane do obiegu przez Narodowy Bank Polski. Emitowane monety i banknoty upamiętniają ważne wydarzenia, rocznice historyczne czy wybitne postacie. Banknoty kolekcjonerskie, w porównaniu z banknotami obiegowymi, mają bogatszą symbolikę, różnią się tematyką, ale też mają bardziej zaawansowane parametry techniczne i graficzne. Monety są z kolei wykonywane z metali szlachetnych, takich jak złoto i srebro. Mogą pojawiać się na nich także ozdobne elementy z bursztynu, szkła, drewna, cyrkonii etc. Oczywiście monetami czy banknotami kolekcjonerskimi można posługiwać się dokładnie tak samo, jak monetami oraz banknotami obiegowymi, czyli jako prawnym środkiem płatniczym. Jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że na rynku numizmatów osiągają one znacznie wyższą wartość od widniejącego na nich nominału. Wartość tę określa wolny rynek numizmatyczny.

Najnowsze propozycje NBP

Banknoty kolekcjonerskie emitowane są znacznie rzadziej od monet. Ostatni banknot wszedł do obiegu w październiku 2019 r. i był to banknot o nominalnej wartości 19 zł, upamiętniający 100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Na rok 2020 zaplanowana jest jednak emisja banknotu wydanego na pamiątkę Bitwy Warszawskiej 1920.

Dużo częściej są emitowane monety kolekcjonerskie. W tym roku jedną z najciekawszych monet okazała się bez wątpienia złota klipa o nominale 500 zł, wybita w złocie próby 999,9 w limitowanej liczbie 966 sztuk i mająca wartość emisyjną 18,5 tys. zł, wydana z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Na awersie widnieje fragment obrazu „Cud nad Wisłą”, na rewersie – wizerunek św. Jana Pawła II podczas modlitwy przy chrzcielnicy w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach. A co jeszcze znajduje się w planie emisyjnym na ten rok? Będzie to między innymi srebrna moneta wydana z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ Solidarność czy też srebrna moneta poświęcona ofiarom obozu KL Warschau.

Z racji wartości monet i banknotów okolicznościowych, wyższej od nominalnej, warto traktować je z taką samą uwagą jak numizmaty historyczne. Odpowiednie przechowywanie, w bezpiecznym miejscu i we właściwych warunkach, sprawi, że będą zyskiwać na wartości z każdym kolejnym rokiem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat bezpiecznego przechowywania kosztowności, przeczytaj również:   Depozyt w banku czy domowy sejf – co wybrać?

Polecane produkty

HPWIII 332 HARTMANN Wandpanzer III
Sejfy ścienne

HPWIII 332 HARTMANN Wandpanzer III

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami