Depozyt w banku czy sejf w domu – co lepiej wybrać?

Depozyt w banku czy sejf w domu – co lepiej wybrać?

źródło: Maksym Yemelyanov / stock.adobe.com

Bezpieczeństwo w domu
12 maja 2021

Będąc w posiadaniu kosztownej biżuterii, zegarków, kruszców, dzieł sztuki czy nawet gotówki, trzeba pamiętać o ich właściwym zabezpieczeniu. Przechowywanie ich w domu, bez specjalnej ochrony, to duże ryzyko potencjalnej kradzieży i ogromnych strat. Lepiej więc zdeponować wartościowe przedmioty w domowym sejfie antywłamaniowym lub w bankowym depozycie. Sprawdzamy, które z tych rozwiązań warto wybrać.

Czym jest skrytka sejfowa?

Rozważając wybór skrytki sejfowej w banku lub sejfu domowego, przyjrzyjmy się obu tym rozwiązaniom. Jeśli chcemy, by nasze kosztowności były chronione jak w skarbcu, nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z obsługi banku. Skrytki sejfowe znajdują się bowiem w bankowych skarbcach, czyli w specjalnie chronionych pomieszczeniach z drzwiami pancernymi. Skarbce mają klasę od I do XII – przy czym klasę XI ma np. skarbiec Mennicy Polskiej. Tam można jednak przechować wyłącznie sztabki złota (kupione od Mennicy).

Skrytki coraz mniej dostępne

Choć w przypadku skrytki bankowej można mówić o bardzo wysokim stopniu bezpieczeństwa, to trzeba wiedzieć, że takie rozwiązanie wiąże się z ograniczeniami, np. w postaci określonych godzin pracy placówki banku. Depozytu nie można bowiem pobrać o dowolnej porze dnia i nocy. Jeżeli już w ogóle jest to możliwe, trzeba opłacić wejście do bankowego skarbca o nietypowej porze. Co więcej, nie każdy bank, a także jego oddział, udostępnia klientom miejsce w skarbcu. Niektóre placówki w ogóle nie oferują usługi depozytu, a inne udostępniają jedynie kasety w tzw. szafie skarbcowej. W takim przypadku bank wydziela specjalne miejsce, do którego pracownik przynosi kasety, co nie zawsze jest wygodnym i komfortowym rozwiązaniem dla klientów. Co więcej, skrytki trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem i czekać na nie „w kolejce”. Wynajęcie miejsca w bankowym skarbcu wiąże się także z comiesięczną opłatą, a więc ze stałymi kosztami.

Sejf – większa elastyczność i wygoda

W przypadku domowego sejfu antywłamaniowego koszt ponosimy raz, a w zamian zyskujemy rozwiązanie w pełni dopasowane do naszych realnych potrzeb – zarówno pod względem klasy bezpieczeństwa, jak i funkcjonalności, zabezpieczeń czy wyposażenia skrytki. Domowy sejf to także duża wygoda na co dzień. W dowolnym momencie możemy bowiem zdeponować ważne dla nas przedmioty lub je pobrać, bez konieczności dojeżdżania do odległej placówki banku. Jest to więc komfortowe i przy tym bezpieczne rozwiązanie. Jeśli zdecydujemy się na większy sejf, możemy umieścić w nim nawet dzieła sztuki. Z kolei skrytki sejfowe o większych rozmiarach są rzadko dostępne, a ceny za ich wynajem ustala się indywidualnie.

Skrytka bankowa a domowy sejf

By zdecydować, które z zabezpieczeń wybrać – depozyt w banku czy domowy sejf antywłamaniowy – trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Warto zastanowić się, co dokładnie będziemy przechowywać w skrytce. Banki pracują w określonych godzinach, a niekiedy skrytki nie są dostępne we wszystkich oddziałach i trzeba wybrać placówkę położoną dalej od domu. Jeśli więc będziemy potrzebować np. nośników elektronicznych, dokumentów czy biżuterii, może okazać się, że lepiej mieć je pod ręką, we własnym domu.

Może Cię również zainteresować:

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami