Przechowywanie kosztowności na wiele sposobów – sejf czy depozyt bankowy?

Przechowywanie kosztowności na wiele sposobów – sejf czy depozyt bankowy?
Bezpieczeństwo w domu
12 maja 2021

Lubimy otaczać się ładnymi rzeczami, chętnie kolekcjonujemy cenne przedmioty, z przyjemnością zaopatrujemy się w różne dobra i często staramy się gromadzić oszczędności. Przechowywanie gotówki oraz większej ilości wartościowych przedmiotów staje się jednak kłopotem. Dowiedz się, jak przechowywać precjoza, tak aby zabezpieczyć je przed zniszczeniem, zgubieniem lub kradzieżą.

Domowe rozwiązania

Najłatwiejszym i przy tym całkowicie darmowym sposobem jest chowanie drobiazgów i oszczędności w różnego typu domowych schowkach. Wiele osób umieszcza kosztowności za obrazami, pod materacami, w skrzyniach na pościel, w puszkach po ciasteczkach, w szufladach, w zamrażalnikach, za kratkami wentylacyjnymi, za ciężkimi meblami etc. Te sposoby, choć często pomysłowe, mają podstawowy mankament – są doskonale znane włamywaczom. Na nic też się zdadzą w przypadku pożaru. Dlatego zamiast tworzyć „sprytne” skrytki, dużo lepiej postawić na inne, znacznie bezpieczniejsze i pewniejsze metody przechowywania kosztowności.

Depozyt w banku

Jednym z alternatywnych rozwiązań jest ukrycie wartościowych przedmiotów w skrytce depozytowej. Skorzystanie z tej usługi nie jest drogie, bo wynajęcie skrytki bankowej na rok oznacza koszt od 250 zł wzwyż. Cena takiej usługi zależy jednak od wielu zmiennych – od banku, wielkości skrytki, deklarowanego okresu przechowywania depozytu, a czasem też od przybliżonej wartości przedmiotów, które deponujemy. Z usługi mogą skorzystać osoby pełnoletnie, w tym cudzoziemcy, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Skrytka może posiadać dwóch właścicieli, a także pełnomocnika. Jak wygląda korzystanie z bankowego depozytu? Obowiązuje określona procedura – najpierw skrytkę otwiera kluczem pracownik banku, a potem najemca używa własnego klucza. Przy zamykaniu skrytki obowiązuje odwrotna kolejność. Natomiast podczas wkładania kosztowności do wynajętej skrytki bankowej klient przebywa sam w odosobnionym pomieszczeniu. Co można w ten sposób zdeponować? Wszystko, co zmieści się do skrytki, z wyjątkiem broni, narkotyków, materiałów radioaktywnych i wybuchowych, rzeczy, które mogą ulec zepsuciu, a także przedmiotów pochodzących z przestępstwa.

Skrytki bankowe posiadają solidne zabezpieczenia (wynikające z systemów bezpieczeństwa całej placówki bankowej), ale korzystanie z nich wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Przede wszystkim są one dostępne w ofercie nielicznych banków i to wyłącznie w niektórych oddziałach. To sprawia, że niejednokrotnie trudno znaleźć dostępne skrytki blisko miejsca zamieszkania, bez konieczności uciążliwych podróży. Poza tym można z nich korzystać wyłącznie w godzinach pracy banku. Warto wiedzieć, że w przypadku zagubienia klucza przez najemcę skrytka jest otwierana awaryjnie, bo bank nie posiada duplikatu klucza. W takim wypadku skrytka zwykle ulega zniszczeniu i najemca zostaje obciążony kosztami naprawy. Jednak największym minusem jest zapewne ryzyko, że w wyjątkowych sytuacjach dostęp do depozytu może mieć całkiem sporo instytucji i służb państwowych. Wśród nich funkcjonariusze Policji, Służby Celnej, Straży Granicznej, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, prokuratorzy, a nawet komornicy. Zatem, jeśli przeciwko najemcy skrytki depozytowej rozpocznie się postępowanie karne lub egzekucyjne, to może się liczyć z tym, że skrytka bankowa zostanie otwarta, sprawdzona i opróżniona. Oczywiście również bank może samodzielnie otworzyć wynajętą przez nas skrytkę bankową, jeśli minie czas jej wynajmu, a klient nie zgłosi się po jej zawartość. 

W naszej ofercie znajdziesz między innymi zestaw skrytek depozytowych. Sprawdź!

Może Cię również zainteresować:

Bezpieczna alternatywa – domowy sejf

Bez wątpienia najwygodniejszym sposobem na przechowywanie kosztowności jest korzystanie z domowego sejfu. Bogata oferta Hartmann Tresore pozwala znaleźć idealny model dla każdego. I choć zakup własnego sejfu nie jest najtańszym rozwiązaniem, to ma ono liczne zalety. Przede wszystkim dzięki niemu można bezpieczne przechowywanie kosztowności we własnym domu, a co za tym idzie – zyskujemy zawsze nieograniczony dostęp do zawartości. W dodatku możemy dopasować sejf do indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań, zarówno w kwestii jego wielkości, konfiguracji wyposażenia, jak i klasy bezpieczeństwa. Ponadto we własnym sejfie można przechowywać wszystko, w tym broń i amunicję, oczywiście zgodnie z obowiązującymi przepisami (sprawdź, dlaczego należy zabezpieczyć broń w sejfie). Korzystając z sejfu nie musimy się wiązać umowami, a jego zakup jest inwestycją na lata.

Zobacz inne nasze publikacje:

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami