Sejfowe zamki pod lupą. Wybierz optymalnie

Sejfowe zamki pod lupą. Wybierz optymalnie
Bezpieczeństwo i technologia
12 maja 2021

Podstawową funkcją zamka jest ochrona zawartości sejfu przed dostaniem się w niepowołane ręce. Oczekujesz rozwiązania bezpiecznego i skutecznego, być może zamka łatwego w obsłudze, a może zwracasz uwagę na relację ceny do jakości? Dowiedz się, co może zaoferować rynek i wybierz zabezpieczenie dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Zamek kluczowy

W standardowym wyposażeniu sejfu zazwyczaj otrzymasz motylkowy zamek kluczowy. To podstawowe i proste w obsłudze rozwiązanie, gdy podstawowym kryterium wyboru jest cena. Wystarczy przekręcić klucz i klamkę, aby otworzyć lub zamknąć sejfowe drzwi. Ponadto zamki kluczowe charakteryzują się solidnością i małą awaryjnością. Jednak mają też swoje wady. Pomimo stosowania przez producentów zamków zaawansowanych metod wytwarzania kluczy, istnieje ryzyko ich podrobienia. Trzeba zatem chronić klucze przed dostaniem się w niepowołane ręce, a także przed zgubieniem czy kradzieżą. Kłopotliwe jest również bezpieczne przechowywanie klucza. Wynika to z jego rozmiarów. Długość klucza wynosi ok. 10 cm, ale w sejfach o większej grubości drzwi długość klucza może przekraczać 15 cm. Klucz może ulec uszkodzeniu lub złamaniu, trudno jest go nosić przy sobie.

Standardowo do zamka wydawane są dwa klucze. W przypadku uszkodzenia klucza (np. wyłamania któregoś z ząbków) możliwe jest wyrobienie wtórnika u producenta. Jeśli jeden z kluczy zaginie lub zostanie skradziony, należy wymienić zamek dla zachowania bezpieczeństwa. W przypadku utraty obydwu kluczy jedyną alternatywą jest mechaniczne otwarcie sejfu.

Przeczytaj także: Jaki sejf wybrać, aby spełniał normy antywłamaniowe?

Zamek szyfrowy mechaniczny

Coraz częściej sejfy pojawiają się w naszych domach lub mieszkaniach. Do sejfów domowych można polecić zamki szyfrowe mechaniczne. Ten rodzaj zamka sprawdzi się zwłaszcza wtedy, jeśli zamierzasz sporadycznie korzystać z sejfu. Dlaczego?

Zamek szyfrowy mechaniczny nie potrzebuje zasilania sieciowego ani baterii, co jest jego główną zaletą. Aby otworzyć sejf, należy użyć pokrętła, na którym znajdują się nastawy zamka, a następnie wprowadzić kod, który składa się z kilku kombinacji liczb fabrycznie zdefiniowanych przez producenta. Chcąc ustalić nowy szyfr należy pamiętać, żeby wszystkie operacje wskazane w instrukcji obsługi zamka wykonywać zawsze przy otwartych drzwiach sejfu, ponieważ popełnienie błędu nie spowoduje zablokowania sejfu w pozycji zamkniętej.

W zamku mechanicznym szyfrowym bezwzględnie nie należy pozostawiać kodu fabrycznego. Może to skutkować uzyskaniem dostępu do zawartości przechowywanej w sejfie przez osoby nieupoważnione lub przez włamywacza. Musimy zapamiętać szyfr i nauczyć się dokładnego wprowadzania nastaw na pokrętle – co dla części potencjalnych użytkowników może stanowić pewną niedogodność.

źródło: shutterstock.com
Zamek szyfrowy elektroniczny

Najczęściej wybieranym przez profesjonalistów, ale coraz częściej także przez klientów prywatnych jest zamek szyfrowy elektroniczny. W porównaniu z wcześniej opisanym zamkiem szyfrowym mechanicznym, wymaga zasilania bateryjnego. Kiedy poziom naładowania baterii jest niski, na wyświetlaczu pojawia się odpowiednia informacja, rozlega się sygnał dźwiękowy lub sygnalizują to diody, które zaczynają migać lub świecić w sposób opisany w instrukcji obsługi.

Zamek elektroniczny jest praktycznym rozwiązaniem, gdy zamierzasz z sejfu korzystać często, ponieważ umożliwia szybkie otwarcie i dostęp do zdeponowanej zawartości. Bardziej zaawansowane modele zamków szyfrowych elektronicznych umożliwiają zaprogramowanie większej ilości użytkowników oraz wyposażone są w funkcję audytu, czyli zapisu i możliwości odtworzenia określonej liczby ostatnich operacji. To ostatnie przydaje się, gdy zamierzasz udostępnić sejf personelowi firmy, a chcesz zachować kontrolę nad uprawnieniami użytkowników. Zamek elektroniczny możesz również zintegrować z systemem alarmowym, który funkcjonuje np. w siedzibie firmy, co oznacza zdecydowanie wyższy poziom zabezpieczenia.

Podobnie, jak w przypadku zamka szyfrowego mechanicznego, do otwarcia potrzebny jest kilkucyfrowy kod, który należy wpisać na klawiaturze. Fabrycznie zdefiniowany kod należy niezwłocznie po zakupie zmienić na indywidualny, znany tylko użytkownikowi sejfu. Podobnie, jak w przypadku zamka mechanicznego szyfrowego, należy to zrobić przy otwartych drzwiach sejfu.

Z innego artykułu dowiesz się, co jest ważne podczas zmiany szyfru: Zmiana kodu w sejfie. 5 faktów, o których musisz wiedzieć

Zamek biometryczny

Postęp technologiczny sprawił, że na rynku dostępne są również szczególnego rodzaju zamki elektroniczne ze wbudowanym czytnikiem linii papilarnych, używane zarówno przez odbiorców prywatnych, jak i profesjonalistów. Jest to zamek dla osób ceniących bezkompromisowość, indywidualne rozwiązania i najwyższą jakość.

Nowoczesne rozwiązanie jest proste w obsłudze. Po zakupie sejfu należy zaprogramować odcisk palca użytkownika, a do otwarcia wystarczy przyłożyć palec do skanera odcisków, ewentualnie po nim przejechać. Istotne jest, aby podczas użytkowania zamka biometrycznego dłonie były czyste, a odcisk pozbawiony zranień lub blizn. Nawet drobne zabrudzenia lub uszkodzenia linii papilarnych mogą bowiem utrudnić identyfikację użytkownika.

Dowiedz się więcej: 

Polecane produkty

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami