W poszukiwaniu miejsca na sejf. Montaż w podłodze lub ścianie

W poszukiwaniu miejsca na sejf. Montaż w podłodze lub ścianie
Bezpieczeństwo i technologia Bezpieczeństwo w domu
12 maja 2021

Osoba postronna dostrzeże tylko dywan, meble czy obraz. Jednak te elementy wyposażenia mogą spełniać dodatkową funkcję, polegającą na zasłonięciu sejfu. Istnieje kilka rodzajów sejfów, które montowane są właśnie w podłodze lub ścianie. Aby uniknąć niepotrzebnych wydatków, należy przemyśleć, gdzie umieścić sejf. Poniżej opisujemy, na co należy zwrócić uwagę.

Zamierzasz zabezpieczyć wartościowe rzeczy przed zniszczeniem, kradzieżą czy dostaniem się w niepowołane ręce, ale jednocześnie nie chcesz, żeby sejf rzucał się w oczy postronnym osobom lub gościom? Być może nie masz też zbyt wiele wolnego miejsca w przestrzeni domowej czy biurowej? Sejfy meblowe czy wolnostojące mogą zatem nie spełnić Twoich oczekiwań. Jednak nic straconego, bo masz również duży wybór sejfów ściennych oraz podłogowych.

Decydując się na któryś z nich trzeba jednak pamiętać, że wyboru i umiejscowienia sejfu najlepiej dokonywać na etapie projektowania nieruchomości lub przy okazji innych prac remontowo-budowlanych w danym pomieszczeniu. Wykuwanie otworu na sejf może przecież oznaczać wymianę instalacji podłogowych lub umieszczonych w ścianie.

Przegląd rynku

Sejfy podłogowe przypominają kształtem tubę/rurę lub prostopadłościan. Te pierwsze są standardowo niewielkie. W ich wnętrzu znajduje się co najmniej jedna puszka z zakrętką o średnicy około 50 mm lub nieco więcej. Takie rozwiązanie pozwala na dyskretne przechowywanie m.in. ważnych kluczy, niewielkich dokumentów czy gotówki. Grubość korpusu i drzwi może wynosić np. 6 mm, a zabezpieczenie stanowi zamek półcylindryczny, do którego dołączone są klucze.

sejf podłogowy HTS 132-03 Hartmann Tresore

Przeczytaj również: 4 zalety sejfów rurowych

Sejfy podłogowe o kształcie prostopadłościanu są większe. Pojemność niektórych przekracza 50 litrów, a waga często wynosi ok. 50 kg. Cechą charakterystyczną są drzwi umieszczone na górnej ścianie, o grubości ponad jednego centymetra. Ponadto na rynku dostępne są sejfy, których wnętrze wyposażone jest w zamykany otwór wrzutowy na pojemniki z pieniędzmi. Można tam przechowywać nawet dziesięć takich pojemników.

Zdecydowanie większy wybór mają klienci poszukujący sejfów ściennych. Waga sejfów w kształcie rury / tuby wynosi zazwyczaj kilka kilogramów. O wiele cięższe są sejfy mające klasyczne kształty. Zdarza się, że ich masa przekracza 270 kg. Najmniejsze sejfy ścienne mają pojemność kilku litrów, a największe kilkaset litrów. W największych sejfach ściennych można pomieścić nawet do kilkudziesięciu segregatorów, służą one do przechowywania dużych depozytów pieniężnych, kosztowności, ważnych dokumentów. Jest to gama produktów o dużej rozpiętości, jeśli chodzi o wymiary zewnętrzne sejfu.

Czas na beton

Przy wyborze sejfu zawsze należy zwracać uwagę na wymiary, jednak w przypadku montażu w podłodze czy ścianie wymiar zewnętrzny sejfu jest szczególnie istotny. Dlaczego? Bo popełnienie błędu na tym etapie może oznaczać zdecydowanie gorsze zabezpieczenie, niż przewidziane przez producenta.

Eksperci sugerują, że sejf podłogowy musi być otoczony dziesięciocentymetrową warstwą betonu. Wymóg ten sprawia, że w wielu mieszkaniach nie jest możliwe zamontowanie takiego sejfu. Jednak gdy nie ma do tego przeciwwskazań, pozostaje jego właściwe zamaskowanie.

Część użytkowników umieszcza je pod dywanem, inni – pod meblami, np. pod łóżkiem, komodą czy szafą. To kwestia indywidualnego wyboru, związanego z aranżacją wnętrza. Najważniejsze, żeby sejf nie był widoczny dla osób postronnych.

W przypadku montażu w ścianie – trzeba uwzględnić jej wytrzymałość, gdyż wymiary i waga poszczególnych sejfów są zróżnicowane. W tym wypadku również należy wybrać takie miejsce, w którym możliwe będzie nałożenie co najmniej dziesięciocentymetrowej warstwy betonu. Z kolei przed malowaniem czy myciem ściany, należy zabezpieczyć sejf przed farbami, wodą czy innymi środkami chemicznymi. Jeśli jakaś płynna substancja przedostanie się do wnętrza, to istnieje ryzyko uszkodzenia mechanizmu zamykania drzwi. W przypadku poprawnego montażu, sejf musi gładko przylegać do ściany. W efekcie można go ukryć np. za obrazem, zasłoną czy meblami.

Podsumowanie

Sejfy podłogowe i ścienne sprawdzają się zarówno w prywatnych, jak i biurowych przestrzeniach. Jednak zawsze trzeba uwzględnić specyfikę danej nieruchomości. Decyzja dotycząca zakupu powinna być przemyślana, zwłaszcza w wypadku, gdy lubimy częste zmiany aranżacji pomieszczenia. Wymiana na nowszy czy większy sejf lub zmiana rodzaju sejfu oznacza zdecydowanie większe komplikacje, niż w przypadku sejfów wolnostojących.

Przeczytaj również: 5 najpopularniejszych miejsc na umieszczenie sejfu
 

                            Sejf podłogowy – dlaczego warto wybrać właśnie ten?

Polecane produkty

HPWIII 344 HARTMANN Wandpanzer III
Sejfy ścienne

HPWIII 344 HARTMANN Wandpanzer III

HPWIII 544 HARTMANN Wandpanzer III
Sejfy ścienne

HPWIII 544 HARTMANN Wandpanzer III

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami