5 najpopularniejszych miejsc na umieszczenie sejfu

5 najpopularniejszych miejsc na umieszczenie sejfu
Bezpieczeństwo w domu
11 maja 2021

Jakiś czas temu pisaliśmy o nietypowych miejscach, w których można umieścić sejf bądź skrytkę. A gdzie najczęściej umieszczamy profesjonalne urządzenia tego typu?

1. Sejf za obrazem

To jedno z najpopularniejszych miejsc znanych z niemalże każdego filmu kryminalnego. By jednak umieszczenie urządzenia za obrazem miało sens, należy zaprojektować takie miejsce już na etapie konstrukcji budynku. Jako sejf ścienny świetnie sprawdzi się „ghost safe” – wyposażony w podwójne dno, które zabezpiecza prawdziwe kosztowności i przedmioty wartościowe.

Sejfy ścienne montuje się w ścianie nośnej, która ma odpowiednią grubość na to, by schować w jej wnętrzu skrytkę. Ale nie można tak po prostu wywiercić w ścianie nośnej otworu – musi ona przecież zachować właściwości konstrukcyjne. W już istniejącym budynku umieszczenie sejfu w ścianie nośnej wymaga przeprowadzenia fachowej ekspertyzy. Najlepszym sposobem na osadzenie sejfu ściennego w istniejącym już budynku jest wykorzystanie do tego celu istniejącej wnęki, uskoku ściany, itp., które można zamurować, względnie powiększyć, pozostawiając jedynie otwór na sejf. Wiąże się to jednak z dość dużym nakładem środków, dlatego też w przypadku niewystarczającej grubości ścian rekomendujemy rozważenie instalacji sejfu wolnostojącego.

Może Cię zainteresować:   Sejf ścienny – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

2. Sejf pod biurkiem

Zazwyczaj są to sejfy niewielkie, przeznaczone do przechowywania szczególnie cennych kluczy, dokumentów oraz nośników danych. Nie umieszcza się w nich biżuterii ani gotówki. Drzwi oraz wewnętrzne półki w tego rodzaju sejfach mogą wysuwać się tak jak szuflady, co ułatwia ich użytkowanie w ograniczonej przestrzeni – można taki sejf ustawić zaraz przy ścianie nie martwiąc się zupełnie kątem otwarcia drzwi.

3. Sejf w szafie

Przymocowany do tylnej ściany ciężkiej szafy (a nierzadko również zakotwiczony w ścianie lub podłodze budynku) lub zamaskowany w garderobie jest dość dobrze zabezpieczony i niewidoczny na pierwszy rzut oka.

4. Sejf pod łóżkiem

Typowy sejf podłogowy ukryty w miejscu, które uznajemy za najbezpieczniejsze – naszej sypialni. Może mieć formę skrzynki bądź walca (wtedy najczęściej przechowywane są w nim gotówka lub dokumenty). Należy jednak pamiętać, że zlokalizowanie sejfu pod łóżkiem może być o tyle bezpieczne, co niewygodne w codziennym użytkowaniu. Nie umieszczajmy go tam, jeżeli chcemy często do niego sięgać. W takim przypadku garderoba czy szafa może okazać się lepszą lokalizacją

5. Sejf w szufladzie

Miejsce dość ryzykowne, zwłaszcza jeśli niewielką skrzynkę o niskim poziomie zabezpieczenia umieścimy po prostu w szufladzie bez dodatkowego zakotwiczenia. Włamywacz może ją po prostu zabrać ze sobą (a nawet wmontowanie jej jedynie w samą szufladę może nie wystarczyć). Umieszczenie sejfu w szufladzie jest zatem jedynie sposobem zabezpieczenia jego zawartości przed domownikami, jednak to za mało, by zabezpieczyć się przed złodziejem.

Czy warto montować sejf w miejscu, które jako pierwsze do przeszukania przyjdzie włamywaczowi do głowy? Wszystko zależy od jego klasy bezpieczeństwa. Jeśli wmontujemy sejf w ścianę bądź zakotwiczymy go w murze za plecami szafy, to mimo że będzie w łatwym do odgadnięcia miejscu, będzie jednak wystarczająco zabezpieczony. Nie zawsze też mamy inne możliwości (trudno wyobrazić sobie umieszczenie prywatnego sejfu szefa poza jego gabinetem). Zawsze jednak warto rozważyć zmianę najbardziej typowego miejsca montażu urządzenia na takie, które może być mniej oczywiste dla złodzieja lub rozważyć posiadanie więcej niż jednego sejfu. Przeczytaj także nasz artykuł o 7 nietypowych miejscach, w których możesz ukryć sejf.

Podobne publikacje:

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami