Gdzie najlepiej zamontować sejf ścienny?

Gdzie najlepiej zamontować sejf ścienny?
Bezpieczeństwo w domu
11 maja 2021

Sejf montowany w ścianie to jedno z najbardziej sensownych rozwiązań w zakresie lokalizacji domowej wersji urządzenia tego typu. Najlepiej zaplanować jego montaż już na etapie budowy domu bądź mieszkania. Remont również będzie dobrym pretekstem do zastanowienia się nad sejfem. Gdzie więc najlepiej zamontować sejf ścienny we własnym domu?

Sejf w ścianie, ale której?

Montaż sejfu w ścianie nie jest tak prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Nie wystarczy po prostu wyciąć w takiej powierzchni otwór. Lokalizację urządzenia najlepiej zaplanować już na etapie projektowania budowy domu, ewentualnie podczas remontu (choć wtedy będziemy nieco ograniczeni możliwościami technicznymi budynku). Przy montażu sejfu ściennego ograniczają nas dwie kwestie:

1. grubość ściany (czyli możliwa głębokość sejfu),
2. wytrzymałość konstrukcyjna ściany.

Sejfy ścienne powinno montować się w ścianie nośnej. Jednak by to zrobić, najpierw trzeba ją odpowiednio wzmocnić, tak by w razie naruszenia jej konstrukcji nie doszło do uszkodzenia całego budynku (dlatego sejfy w ścianie nośnej umieszcza się najczęściej wtedy, gdy uwzględnił je w projekcie konstruktor budynku). Umieszczenie urządzenia w ścianie działowej również jest możliwe (oczywiście pod warunkiem, że nie jest ona lekką ścianką zbudowaną z płyt gipsowo-kartonowych). Montaż sejfu w ścianie działowej murowanej wykonywany jest znacznie częściej niż montaż w ścianie nośnej przy okazji remontu budynku. Niestety, montaż sejfu w takim miejscu ma swoje ograniczenia. Ze względu na mniejszą grubość ścianki działowej można zamontować albo dość płytki sejf, albo trzeba stworzyć dla niego odpowiednią obudowę (w sąsiadującym pomieszczeniu). Może nią być fikcyjny filar, wypełnienie wnęki w murze, czy powiększenie uskoku ściany.

Sejfy przymocowuje się do ściany kołkami rozporowymi, śrubami bądź kotwami, a wolną przestrzeń między murem a ścianką urządzenia zalewa betonem (w zależności od dostępności miejsca grubość betonu powinna wynosić 10-15 cm). Jednocześnie, wybierając miejsce na jego montaż należy przemyśleć, czy będzie narażony na zalanie (i to nie tylko w przypadku powodzi, ale również gdy np. w ścianie, w miejscu nad sejfem przebiega instalacja wodno-kanalizacyjna).

Montaż sejfu w ścianie w nietypowym pomieszczeniu

Najczęściej sejf ścienny montowany jest w gabinecie bądź sypialni – to również miejsce, które najczęściej przychodzi włamywaczowi do głowy. To właśnie te pomieszczenia sprawdza on jako pierwsze. Dlatego znacznie sensowniej jest zamontować sejf w pomieszczeniu, które nie jest aż tak oczywiste – np.: w kotłowni, pralni czy nawet w mniejszym przedpokoju na piętrze. Oczywiście w sposób niewidoczny na pierwszy rzut oka i w miejscu dyskretnym – tak, by nie mógł go dostrzec np. sąsiad przez okno albo gdyby naszła nas chęć otwarcia sejfu i nie trzeba było wypraszać gości z pomieszczenia.

Przeczytaj również:


Polecane produkty

HPWIII 544 HARTMANN Wandpanzer III
Sejfy ścienne

HPWIII 544 HARTMANN Wandpanzer III

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami