5 pytań przed budową pomieszczenia sejfowego i skarbcowego

5 pytań przed budową pomieszczenia sejfowego i skarbcowego

przykładowe pomieszczenie sejfowe HARTMANN TRESORE

Bezpieczeństwo w biznesie Bezpieczeństwo w domu
12 maja 2021

To interesująca alternatywa dla zakupu tradycyjnego sejfu. Pomieszczenie skarbcowe może stosunkowo szybko i łatwo powstać. Warto jednak najpierw przeanalizować różne kwestie związane z inwestycją. Należy uwzględnić indywidualne potrzeby i możliwości.

1) Wybrać sejf czy pomieszczenie sejfowe/skarbcowe?

To sprawa indywidualna. Najlepiej na początek przygotować listę przedmiotów wymagających szczególnego zabezpieczenia przed kradzieżą lub zniszczeniem. Warto uwzględnić zarówno rzeczy obecnie posiadane, jak i te, które mogą się pojawić w przyszłości. Rozmiary sejfów są zróżnicowane. Na rynku dostępne są modele o pojemności wynoszącej kilkanaście, kilkadziesiąt, ale także ponad tysiąc litrów. Jednak kiedy okazują się zbyt małe, wówczas warto pomyśleć o pomieszczeniu skarbcowym, w którym będzie znajdował się sejf skarbiec. Zwłaszcza że można wybrać jego wielkość i swobodnie dopasować do danej przestrzeni.

2) W jakim celu ma powstać pomieszczenie skarbcowe?

Potrzeby są zróżnicowane. Niekiedy klienci decydują się na to rozwiązanie, żeby mieć solidne archiwum. Takie, które charakteryzuje się wysoką klasą bezpieczeństwa antywłamaniowego. Inni budują takie pomieszczenia z myślą o bezpiecznym i zgodnym z przepisami przechowywaniu przedmiotów o znacznej wartości, jak np.: zaplecze drogich surowców (złoto, platyna, skóry, kamienie szlachetne) lub magazyn wyrobów gotowych (firmy jubilerskie). Nierzadko pomieszczenia skarbcowe służą ochronie zgromadzonych inwestycyjnie dzieł sztuki czy kosztowności. Zdarza się, że miejsce to funkcjonuje również jako tzw. panic room, oferując bezpieczne schronienie wewnątrz, bez ryzyka bycia samemu zamkniętym w środku.

Dowiedz się, jak przechowywać broń i substancje niebezpieczne w zgodzie z prawem.

3) Gdzie mogą powstawać pomieszczenia skarbcowe?

Zarówno w nowych budynkach, jak i w już istniejących. Pomieszczenie nie musi się znajdować na najniższym poziomie nieruchomości. Piętro nie ma znaczenia, ale konieczne jest spełnienie wymagań statycznych co do nośności (kN/m²). Konstrukcje modułowe powstają ze stosunkowo lekkich paneli. Można je łatwo i szybko zamontować przez skręcanie lub spawanie. Rozmontowanie w celu przemieszczenia w inne miejsce czy rozbudowa pomieszczenia nie stanowi problemu dla fachowców. Z kolei niektóre z sejfów należy wybrać już na etapie budowania czy urządzania nieruchomości. W budynkach, które są w fazie planowania pomieszczenie sejfowe może stanowić część powstającej konstrukcji. Jest to najlepsze rozwiązanie zarówno ze względu na bezpieczeństwo, jak i efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

4) Jakie wybrać drzwi?

Klasa bezpieczeństwa drzwi musi być przynajmniej równa klasie bezpieczeństwa pomieszczenia. Jednak nie brakuje klientów, którzy stawiają na wyższą. Ponadto można dokonywać wyboru spośród drzwi lewo- i prawostronnie otwieranych. Warto też zastanowić się nad rodzajem zamknięcia. W tym przypadku w grę wchodzą: zamek kluczowy, mechaniczny zamek szyfrowy, zamek elektroniczny oraz biometryczny układ zamykania z czytnikiem odcisków palców. Istnieje też opcja połączenia dwóch rozwiązań. Na indywidualne życzenie można dodać drzwi szklane czy kratę dzienną jako blokadę przejścia.

5) Jakie dodatki zastosować?

W tej kwestii producenci także pozostawiają klientom spory wybór. Przykładem jest wentylacja. Standardowo to układ otworów w ścianie, a także pojemnik wentylacyjny po wewnętrznej stronie. Alternatywę stanowi montaż urządzenia wentylacyjnego po stronie zewnętrznej. Kupujący może zlecić kompleksowe wykończenie pomieszczenia. W tym celu wykorzystywane są m.in. osłony z drewna lub metalu, płyty gipsowe. Obok rozwiązań wentylacyjnych ważnym dodatkiem do pomieszczenia skarbcowego, w który zawsze warto zainwestować, jest rozmieszczenie okablowania i czujników instalacji alarmowej.

Przeczytaj także:

Polecane produkty

HT Strongroom I
Skarbce modułowe

HT Strongroom I

HT Strongroom III
Skarbce modułowe

HT Strongroom III

HT Strongroom V
Skarbce modułowe

HT Strongroom V

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami