Budujesz dom? Pomyśl o sejfie!

Budujesz dom? Pomyśl o sejfie!
Bezpieczeństwo w domu
11 maja 2021

Dom kojarzy się z bezpieczną przystanią i najczęściej chcielibyśmy, by był twierdzą nie do zdobycia dla intruzów. By tak się stało, należy pomyśleć o zabezpieczeniach już na etapie projektu. Właśnie wtedy możliwe jest np. zaplanowanie specjalnej wnęki na sejf podłogowy, ścienny lub dla pomieszczenia sejfowego, które zostanie podłączone do systemu alarmowego.

Z roku na rok na obrzeżach miast wyrastają kolejne osiedla domów jednorodzinnych. Budowa własnej nieruchomości z ogrodem to duża inwestycja, która często służy do końca życia. Warto więc dobrze ją przemyśleć i zastanowić się także nad kwestiami dotyczącymi bezpieczeństwa. Jeśli planujemy lub spodziewamy się, że w przyszłości będziemy przechowywać na terenie posesji gotówkę, kosztowności, dzieła sztuki lub broń, konieczny będzie zakup sejfu. W każdej chwili można zdecydować się na model wolnostojący lub meblowy. W domach z powodzeniem można zainstalować także odporne na włamanie i łatwe do ukrycia sejfy podłogowe, ścienne, a nawet zbudować specjalne pomieszczenie sejfowe, w którym dobytek chroniony jest jak w skarbcu. W przypadku ostatnich trzech zabezpieczeń konieczne jest jednak wykonanie szeregu prac budowlanych.

Wlicz sejf w kosztorys budowy domu

Najlepiej, by przygotowanie specjalnej wnęki na sejf lub pomieszczenie sejfowe od razu ująć w kosztorysie budowanego domu. Sejfy podłogowe i sejfy ścienne wymagają bowiem wmurowania i otoczenia powłoką betonową o grubości 100 mm. Oznacza to, że sejf jest zakotwiony w podłożu na stałe i nie ma możliwości jego wyniesienia. Takie zabezpieczenie jest wyjątkowo skuteczne. Ponadto w projekcie można zaplanować takie ulokowanie sejfu, by było możliwe jego jak najlepsze zamaskowanie. Wtedy też stanie się on zupełnie niewidoczny dla postronnych i niemożliwy dla nich do odnalezienia.

Zaplanuj pomieszczenie sejfowe

Jeszcze większa inwestycja wiąże się z budową specjalnego pomieszczenia bezpiecznego, tzw. safe room. Jego wnętrze jest oddzielone od reszty posesji drzwiami skarbcowymi, a specjalna konstrukcja sprawia, że jest to zabezpieczenie nie do sforsowania. Może więc służyć zarówno przechowywaniu bardzo kosztownych i wartościowych przedmiotów, jak również jako miejsce schronienia np. w razie napadu. Jeśli bierzemy pod uwagę także ów drugi wariant, należy bardzo dobrze przemyśleć lokalizację takiego pomieszczenia, np. obok sypialni, i zadbać o jego odpowiednią wentylację. Jeśli safe room będzie ujęty w projekcie, to na etapie budowy zostanie on odlany z żelbetonu i wyposażony w drzwi pancerne.

Nie tylko konstrukcja wpływa na trwałość i skuteczność tego rodzaju zabezpieczeń. Drzwi wyposażone są w zamek na PIN i zamykają się w określonym czasie od otwarcia. Ponadto zarówno pomieszczenie sejfowe, jak i pojemnik wmurowany w podłoże można podłączyć do systemu alarmowego i wyposażyć w funkcję tzw. cichego alarmu. Tego rodzaju alarm powiadamia służby o napadzie, gdy drzwi zostaną otwarte przy użyciu specjalnego kodu. Jednak nie włączą wówczas syreny, by nie spłoszyć sprawców. Warto dobrze zastanowić się, czy takie zabezpieczenia są lub będą nam potrzebne w przyszłości. Choć jest to dodatkowy koszt, który sprawia, że inwestycja w budowę domu będzie większa, to zwróci się on pod postacią spokoju, a także skutecznej ochrony majątku i możliwości ubezpieczenia go na większe sumy.

Przeczytaj również:

 

 

Polecane produkty

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami